Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Jak se nechat snadno ukolébat do říše snů? Zkuste spát jako krtci
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: unsplash

Jak se nechat snadno ukolébat do říše snů? Zkuste spát jako krtci

I když se naše nevědomí toulá někde ve snech, tělo během spánku pracuje na plné obrátky. Do pohybu se dávají nejrůznější regenerační procesy, díky kterým se stáváme odolnějšími. Kvalitní odpočinek podporuje správnou funkci imunitního a kardiovaskulárního systému. Přinášíme vám 5 tipů, jak večer lépe usnout.

1. Zachumlejte se do postele

Znáte ten pocit, když večer ulehnete unavení do postele a vaším jediným přáním je upadnout do hlubokého spánku? Jedním ze základních kamenů dobré spánkové hygieny je i výběr správného lůžka. Zaměřte se na to, z čeho je vyrobeno. Nábytek z levnějších materiálů se rychleji opotřebovává a po čase vrže, takže se z něj stává spíš rušivý element. Sázkou na kvalitu je postel z masivu. Mívá robustní a pevnou konstrukci, tudíž dlouho vydrží, vyjde vás ale o něco dráž. Hledáte kompromis? Podívejte se na kvalitní postele nejen z masivu za příznivé ceny na expedo.cz. Vybírat můžete z široké nabídky a za dopravu nezaplatíte ani korunu. Objednávat také můžete ze Slovenska či Maďarska na expedo.sk a expedo.hu.

Tip: Nezapomeňte na deku a polštář, do kterých se budete moct příjemně zachumlat. Věděli jste, že polštář byste měli vybírat také podle toho, v jaké poloze nejčastěji spíte?

2. Inspirujte se od zvířat

Toužíte-li po hodnotném spánku, pak nedovolte světlu, aby vás rušilo. Vezměte si příklad z krtků, kteří se obklopují tmou v norách. Vsaďte na nepropustné rolety či tmavší závěsy. Skvěle poslouží také dobře padnoucí maska na oči. I lehké světlo z ulice totiž dokáže narušit kvalitu odpočinku.

Večer, když zapadá slunce, začne mozek produkovat hormon melatonin (regulující cyklus spánku a probuzení), díky kterému dostane naše tělo signál, že máme jít spát. Vhodné je jít těmto složitým procesům v našem těle naproti. Odborníci se shodují, že minimálně hodinu před ulehnutím bychom se měli vyhnout působení modrého světla z elektronických zařízení.

Tip: Zatemňovací závěsy ani rolety nenechávejte po probuzení příliš dlouho zatažené. Snažte se co nejrychleji vystavit expozici jasného světla. To umělé například ze zářivek není pro tělo tím stejným jako sluneční svit.

3. Ložnice jako svatyně barev

Barvy mají na naše psychické rozpoložení i spánek zásadní vliv. Zkuste si vymalovat ložnici na modro, na žluto nebo na zeleno. Tyto barvy v nás totiž vyvolávají pocity uvolnění a klidu. Za nejméně vhodnou barvu je považována fialová. Podle psychologie barev totiž působí melancholicky a značí zastřené vzrušení.

Tip: Trend minimalismu zkuste uplatnit i v ložnici. Čím méně věcí mozek zachytí, tím lépe se dokáže soustředit a hlavně uvolnit. Ráno se tak budete cítit odpočatí.

4. Vyhněte se stimulantům

Na večer si určitě nedopřávejte kofein, cigarety ani alkohol. Pozor dejte i na čaj. Černý i zelený v sobě obsahuje tein, který je velmi podobný kofeinu. Pokud máte problémy s usínáním a alkohol vám slouží jako převozník do říše snů, zpozorněte. Spánek se po pár skleničkách vína sice dostaví, ale nebývá kvalitní. Mozek si navíc dokáže poměrně rychle vytvořit návyk, takže hrozí pád do bludného kruhu závislosti.

Tip: Meduňka tiší podrážděné nervy a užívá se i při léčbě nespavosti či úzkostí. Zkuste před spaním šálek silnějšího čaje z této byliny.

5. Hlavně bez stresu

Lehnete si do postele a jako na povel se vám hlavou začnou honit nejrůznější myšlenky? Čím více je mozek v posteli zatěžován problémy, tím komplikovanější je pro něj usínání. Odborníci doporučují nemyslet před spaním na nic, co by vás zbytečně rozrušovalo a oddalovalo sny.

Tip: Vyhraďte si během dne chvilku, při které budete přemýšlet nad problémy, které vás v noci nejvíce trápí. Do postele poté uléhejte klidní a těšte se na odpočinek.

O důležitosti spánkové hygieny se mluví stále častěji, a to i proto, že rok od roku přibývá lidí, které trápí problémy se spánkem. Tipů i babských rad existuje mnoho, také odborníci neustále vydávají nová doporučení. Nejdůležitější je však nepřestat zkoušet, které z nich platí právě na vás.


Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

Profesia days a HR days v Letňanech

2. října 2021 v 07:08

Veletrh práce Profesia days a odborný veletrh HR days, se konají ve středu 6. a čtvrtek 7. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Letos je navíc doprovází odborná konference Hospodářské komory ČR s názvem HR chytře.

Ušijte si sami a nakupte všechno na jednom místě

29. září 2021 v 06:50

Také se vám stává, že jdete do obchodu s oblečením, ale odcházíte s prázdnou? Současná móda vám nesedne, a když už, tak je to vyrobeno z nepříjemného materiálu? Pokud jste zruční a umíte šít, můžete si své oblečení vyrobit sami. Problémem může být to, že ne každý obchod disponuje vším, co...

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru