Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jak se nechat snadno ukolébat do říše snů? Zkuste spát jako krtci
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: unsplash

Jak se nechat snadno ukolébat do říše snů? Zkuste spát jako krtci

I když se naše nevědomí toulá někde ve snech, tělo během spánku pracuje na plné obrátky. Do pohybu se dávají nejrůznější regenerační procesy, díky kterým se stáváme odolnějšími. Kvalitní odpočinek podporuje správnou funkci imunitního a kardiovaskulárního systému. Přinášíme vám 5 tipů, jak večer lépe usnout.

1. Zachumlejte se do postele

Znáte ten pocit, když večer ulehnete unavení do postele a vaším jediným přáním je upadnout do hlubokého spánku? Jedním ze základních kamenů dobré spánkové hygieny je i výběr správného lůžka. Zaměřte se na to, z čeho je vyrobeno. Nábytek z levnějších materiálů se rychleji opotřebovává a po čase vrže, takže se z něj stává spíš rušivý element. Sázkou na kvalitu je postel z masivu. Mívá robustní a pevnou konstrukci, tudíž dlouho vydrží, vyjde vás ale o něco dráž. Hledáte kompromis? Podívejte se na kvalitní postele nejen z masivu za příznivé ceny na expedo.cz. Vybírat můžete z široké nabídky a za dopravu nezaplatíte ani korunu. Objednávat také můžete ze Slovenska či Maďarska na expedo.sk a expedo.hu.

Tip: Nezapomeňte na deku a polštář, do kterých se budete moct příjemně zachumlat. Věděli jste, že polštář byste měli vybírat také podle toho, v jaké poloze nejčastěji spíte?

2. Inspirujte se od zvířat

Toužíte-li po hodnotném spánku, pak nedovolte světlu, aby vás rušilo. Vezměte si příklad z krtků, kteří se obklopují tmou v norách. Vsaďte na nepropustné rolety či tmavší závěsy. Skvěle poslouží také dobře padnoucí maska na oči. I lehké světlo z ulice totiž dokáže narušit kvalitu odpočinku.

Večer, když zapadá slunce, začne mozek produkovat hormon melatonin (regulující cyklus spánku a probuzení), díky kterému dostane naše tělo signál, že máme jít spát. Vhodné je jít těmto složitým procesům v našem těle naproti. Odborníci se shodují, že minimálně hodinu před ulehnutím bychom se měli vyhnout působení modrého světla z elektronických zařízení.

Tip: Zatemňovací závěsy ani rolety nenechávejte po probuzení příliš dlouho zatažené. Snažte se co nejrychleji vystavit expozici jasného světla. To umělé například ze zářivek není pro tělo tím stejným jako sluneční svit.

3. Ložnice jako svatyně barev

Barvy mají na naše psychické rozpoložení i spánek zásadní vliv. Zkuste si vymalovat ložnici na modro, na žluto nebo na zeleno. Tyto barvy v nás totiž vyvolávají pocity uvolnění a klidu. Za nejméně vhodnou barvu je považována fialová. Podle psychologie barev totiž působí melancholicky a značí zastřené vzrušení.

Tip: Trend minimalismu zkuste uplatnit i v ložnici. Čím méně věcí mozek zachytí, tím lépe se dokáže soustředit a hlavně uvolnit. Ráno se tak budete cítit odpočatí.

4. Vyhněte se stimulantům

Na večer si určitě nedopřávejte kofein, cigarety ani alkohol. Pozor dejte i na čaj. Černý i zelený v sobě obsahuje tein, který je velmi podobný kofeinu. Pokud máte problémy s usínáním a alkohol vám slouží jako převozník do říše snů, zpozorněte. Spánek se po pár skleničkách vína sice dostaví, ale nebývá kvalitní. Mozek si navíc dokáže poměrně rychle vytvořit návyk, takže hrozí pád do bludného kruhu závislosti.

Tip: Meduňka tiší podrážděné nervy a užívá se i při léčbě nespavosti či úzkostí. Zkuste před spaním šálek silnějšího čaje z této byliny.

5. Hlavně bez stresu

Lehnete si do postele a jako na povel se vám hlavou začnou honit nejrůznější myšlenky? Čím více je mozek v posteli zatěžován problémy, tím komplikovanější je pro něj usínání. Odborníci doporučují nemyslet před spaním na nic, co by vás zbytečně rozrušovalo a oddalovalo sny.

Tip: Vyhraďte si během dne chvilku, při které budete přemýšlet nad problémy, které vás v noci nejvíce trápí. Do postele poté uléhejte klidní a těšte se na odpočinek.

O důležitosti spánkové hygieny se mluví stále častěji, a to i proto, že rok od roku přibývá lidí, které trápí problémy se spánkem. Tipů i babských rad existuje mnoho, také odborníci neustále vydávají nová doporučení. Nejdůležitější je však nepřestat zkoušet, které z nich platí právě na vás.


Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

Včera v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Severní stezka – Českem od západu k východu. Nová kniha cestovatele Jana Hocka

22. března 2021 v 15:19

První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí.

Lidé se oblečou do fialové, podpoří pacienty s epilepsií

22. března 2021 v 11:28

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že...

Další články
Nahoru