dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Móda léta: Jak se obléknout a vyrazit do ulic Prahy? I baculky mohou být odvážné a feš!
Ilustrační foto: Archiv Balamina

Móda léta: Jak se obléknout a vyrazit do ulic Prahy? I baculky mohou být odvážné a feš!

Pastelové barvy, ale i černobílá kombinace. Pružný, poddajný materiál. Odvážné kombinování barev, vzorů i materiálů: pruhy a květy, tygří vzor a kostky. Větší vzory a horizontální pruhy i pro silnější dámy, nápisy a obrázky i na společenských šatech. Nápadná bižuterie, velké kabelky. To je móda letošního léta. Jak vyrazit do ulic Prahy?

Ačkoli je stále jaksi aprílově a vedra se střídají s chladnějšími dny, je čas, aby ženy, které se vydají do ulic Prahy, byly šik. A jak se obléci? Móda tohoto léta září pastelovými barvami, v jednobarevném či pestrém provedení. Hodí se vzory květinové, geometrické i puntíky všech velikostí.

„V kontrastu s tím je hitem léta i stále oblíbená a věčně elegantní černobílá kombinace,“ říká jedna ze tří majitelek butiku Balamina, nacházejícího se na náměstí Jiřího z Poděbrad, Michaela Žlebková.

Druhým stěžejním znakem současné módy je podle jejích slov materiál – pružný, poddajný, aby se přizpůsobil různým typům postav a zároveň byl příjemný pro celodenní nošení. Téměř ve všech materiálech je příměs lykry, respektive elastanu. V pružných materiálech se dobře cítí a vypadají feš i ženy silnější postavy. Jsou k nim lichotivé.

Nezvyklé jsou kombinace materiálů

foto-moda-3-nahled Třetím výrazným znakem je kombinování barev, vzorů i materiálů v takové míře a podobě, která by žádnou ženu před pár lety vůbec nenapadla a ty starší by některé kombinace dokonce považovaly za nepřípustné! Využívají se větší vzory a neotřelé kombinace.

„Dnes se nám tyto kombinace líbí a jsou opravdu krásným oživením – například fialová s tyrkysovou, zelená a modrá, rainbow efekt, odstíny růžové, lososové. Nezvyklé jsou zejména kombinace materiálů – pro denní nošení s materiály společenskými například viskóza, bavlna a krajka, koženka s lehkým šifonem, úplet s krajkou, hedvábí a úplet či viskóza,“ říká.

Pruhy, květy, tygří vzory, kostky, nápisy i na šatech

Její kolegyně Barbora Křížová doplňuje, že pro léto jsou typické i zajímavé kombinace vzorů. „Kombinace pruhů a květů, tygřího vzoru a kostky a ještě ornamentu či květu, kašmírových vzorů a opět geometrie nebo zvířecích motivů. Velmi módní jsou i nadále nápisy, obrázky a celé výjevy na tričkách, halenkách, tunikách i šatech – a to i na společenských,“ říká.

„Je zajímavé, jak se silnější dámy někdy brání větším vzorům a horizontálním pruhům, neboť mají zažité povědomí, že tyto postavu rozšiřují. Přitom je tomu přesně naopak a ve vzoru se opravdu leccos ´ztratí´,“ doplňuje kolegyně Ladislava Dokoupilová. Střihy se podle ní přizpůsobují plnoštíhlým postavám – řasení nebo přestřižení v pase, rozčlenění plochy oděvu švy, vsadkami, lemy nebo štepováním.

Dochází zkrátka ke změně trendů – k posunu od střízlivější módy a příklonu k odvážnějším modelům. „Obecně se však, jak známo, módní trendy stále vracejí a opakují, byť obohacené novými prvky,“ říká Žlebková.

„Toto léto není výjimkou – návrat šedesátých a sedmdesátých let minulého století, lodičkových výstřihů, nabíraných sukének, opp-artových vzorů, slušivé klasiky pouzdrových šatů, exotických vzorů či struktury materiálů obdoby krimplenu, to vše v provedení třetího tisíciletí, je typické pro současnou módu,“ dodává.

Zipy, velké knoflíky, Swarovského kamínky

„Ve všech podobách se uplatňují tuniky, legíny a saka. Velký důraz je kladen na detail – oděvy jsou oživeny vsadkami, lemy, velkými knoflíky, stálým hitem jsou zipy, které našly uplatnění i na vysoce společenských oděvech. Dalšími zdobnými prvky jsou Swarovského kamínky do vzorů a nápisů, kovové lemy výstřihů a podobně,“ doplňuje Dokoupilová.

foto-moda-2-nahled S tím, že v butiku Balamina, jehož název vznikl složením křestních jmen majitelek Barbora, Laďka a Michaela, vám poradí víc. Nabídnou cenově dostupné oblečení – včetně větších velikostí – nejen z Česka (modely návrhářky Ireny Šimkové, které je možné ušít i na míru), ale také z Itálie či Francie. Anebo se můžete porozhlédnout jinde, ty šikovnejší se mohou pokusit i samy si něco spíchnout.

„Pro náročné dámy, které požadují přírodní materiály, je k dispozici bavlna, len a hedvábí. A nesmíme zapomenout na doplňky – opět se vrátila obliba bižuterie. Výrazné, velké a nádherně sladěné typově i barevně s oblečením. Kabelky velkých rozměrů a pastelových barev, šálky a šátečky,“ říká Křížová.

Současná móda je podle majitelek butiku, které se módě věnují celý život, vesměs dost benevolentní, nediktuje ani délku sukní, ani šířku kalhot, a umožňuje tak každé ženě, aby zvolila oděv, který jí nejlépe sluší a v němž se hlavně dobře cítí. To platí i pro ty plnoštíhlé.

Takže žádný ostych při výběru modelu a hurá do rozpálených pražských ulic a barevného léta!


Autor: Anna Skálová

Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

Dnes ve 12:02 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

Dnes v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru