Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jak se má rozvíjet Praha 5? Zájem o vyplnění dotazníků předčil očekávání
Lidé se v dotazníku mohou vyjadřovat i k tomu, jak hodnotí fungování radnice. Foto: archiv

Jak se má rozvíjet Praha 5? Zájem o vyplnění dotazníků předčil očekávání

Při vytváření Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+, k čemuž se v programovém prohlášení zavázala současná koalice, byl splněn další krok. Páteční půlnocí skončí možnost zapojit se do dotazníkového šetření, jehož cílem je zjistit, jak se lidem žije v Praze 5 a jak by si představovali další rozvoj této městské části. Zájem o dotazníky je velký, lidé je mohou vyplňovat v papírové formě i na internetu.

„Doposavad se zapojily více než dva tisíce lidí. Předpokládalo se tak 400 respondentů, že jich bude zhruba pětkrát tolik, to nikdo nečekal,“ sdělila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Zpětnou vazbou, která vzešla z šetření, se nyní budou zabývat jednotlivé odborné skupiny, které mají do konce listopadu připravit takzvané swot analýzy jednotlivých oblastí jako jsou školství, kultura, veřejný prostor, územní rozvoj, životní prostředí nebo třeba fungování radnice. Tyto analýzy popíšou silné i slabé stránky daných oblastí, hrozby i příležitosti dalšího rozvoje.

Skupin je celkem šest, v každé je devět lidí. Zastupitelé, úředníci a odborníci. Až zhruba za měsíc skončí tato analytická část tvorby strategického dokumentu, nastanou části implementační a návrhové. Jinými slovy, zatímco první fází bude zdokumentován současný stav, v dalších dvou bude na základě toho popsáno, jak by se měla Praha 5 v následujících zhruba deseti letech vyvíjet.

„Je to vývoj napříč několika volebními obdobími. Ale jelikož se na tvorbě dokumentu podílí politici ze všech stran zastoupených v současném zastupitelstvu, věřím, že bude zaručena kontinuita vývoje, ať už tu bude po dalších volbách vládnout kdokoli. Opakovaný návrat k začátku vývoj brzdí, a to přece nikdo nechce,“ uvedla starostka Zajíčková, podle které se i v implementační a návrhové fázi tvorby strategie rozvoje počítá se zapojením veřejnosti.

Ačkoli se současná kolice zavázala vytvořit Strategie rozvoje MČ Praha 5+ v tomto volebním období, tedy do podzimu 2022, podle starostky by měl být dokument hotov na přelomu jara a léta příštího roku. Nejdříve se jím bude zabývat rada, následně zastupitelstvo městské části.


Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

Včera ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

Včera v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Praha 1 podpoří komunitní zahrádky

5. května 2021 v 16:21

Pěstování vlastní zeleniny a bylinek není jen výsadou venkovských zahrádek, ale zabydlelo se i v centru. Radnice Prahy 1 proto podporuje zakládání komunitních zahrádek a financuje jejich provoz.

Studenti z Prahy 9 v projektu Příběhy našich sousedů uspěli

5. května 2021 v 07:08

Praha 9 již potřetí podpořila projekt Příběhy našich sousedů, díky kterému se žáci a studenti místních škol setkávali s pamětníky ze své městské části.

Novoměstská radnice se dnes otevřela

4. května 2021 v 10:18

Vyhlídku z ochozu věže a stálou expozici o historii Nového Města pražského si opět můžete užít od úterý 4. května. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, v pondělí je zavírací den.

Praha 11 zakládá další louky

3. května 2021 ve 13:23

Na Jižním Městě zakládá radnice dalších sedm květnatých luk. Od podzimu 2019 jich v různých koutech městské části založili už deset.

Ladronka se bude sekat mozaikově

3. května 2021 v 11:22

Komise životního prostředí Prahy 6 schválila návrh kosit trávu na vybraných místech Ladronky takzvanou mozaikovou sečí.  

Další články
Nahoru