Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jak se má rozvíjet Praha 5? Zájem o vyplnění dotazníků předčil očekávání
Lidé se v dotazníku mohou vyjadřovat i k tomu, jak hodnotí fungování radnice. Foto: archiv

Jak se má rozvíjet Praha 5? Zájem o vyplnění dotazníků předčil očekávání

Při vytváření Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+, k čemuž se v programovém prohlášení zavázala současná koalice, byl splněn další krok. Páteční půlnocí skončí možnost zapojit se do dotazníkového šetření, jehož cílem je zjistit, jak se lidem žije v Praze 5 a jak by si představovali další rozvoj této městské části. Zájem o dotazníky je velký, lidé je mohou vyplňovat v papírové formě i na internetu.

„Doposavad se zapojily více než dva tisíce lidí. Předpokládalo se tak 400 respondentů, že jich bude zhruba pětkrát tolik, to nikdo nečekal,“ sdělila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Zpětnou vazbou, která vzešla z šetření, se nyní budou zabývat jednotlivé odborné skupiny, které mají do konce listopadu připravit takzvané swot analýzy jednotlivých oblastí jako jsou školství, kultura, veřejný prostor, územní rozvoj, životní prostředí nebo třeba fungování radnice. Tyto analýzy popíšou silné i slabé stránky daných oblastí, hrozby i příležitosti dalšího rozvoje.

Skupin je celkem šest, v každé je devět lidí. Zastupitelé, úředníci a odborníci. Až zhruba za měsíc skončí tato analytická část tvorby strategického dokumentu, nastanou části implementační a návrhové. Jinými slovy, zatímco první fází bude zdokumentován současný stav, v dalších dvou bude na základě toho popsáno, jak by se měla Praha 5 v následujících zhruba deseti letech vyvíjet.

„Je to vývoj napříč několika volebními obdobími. Ale jelikož se na tvorbě dokumentu podílí politici ze všech stran zastoupených v současném zastupitelstvu, věřím, že bude zaručena kontinuita vývoje, ať už tu bude po dalších volbách vládnout kdokoli. Opakovaný návrat k začátku vývoj brzdí, a to přece nikdo nechce,“ uvedla starostka Zajíčková, podle které se i v implementační a návrhové fázi tvorby strategie rozvoje počítá se zapojením veřejnosti.

Ačkoli se současná kolice zavázala vytvořit Strategie rozvoje MČ Praha 5+ v tomto volebním období, tedy do podzimu 2022, podle starostky by měl být dokument hotov na přelomu jara a léta příštího roku. Nejdříve se jím bude zabývat rada, následně zastupitelstvo městské části.


Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

Včera ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Květnaté louky, herní i cvičební prvky, pojmenování veřejných prostranství. Projekt PinCity Prahy 4 se líbí

Včera v 09:45

Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní rozvoj...

Radlice: Obyvatelé oceňují školství a údržbu zeleně, vadí jim nedostatečná infrastruktura pro cyklisty

22. února 2021 ve 20:58

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky ankety jsou jedním z analytických výstupů Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+. Ke zpracování dlouhodobého plánu...

Před 98 lety zemřel Alois Rašín

21. února 2021 v 11:12

Od smrti prvního československého ministra financí Aloise Rašína, který podlehl následkům atentátu, ve čtvrtek uplynulo 98 let. Busta ministra financí, který stál za úspěšnou měnovou reformou, se nachází v prostorách úřadu druhé městské části. Jeho památku uctil místostarosta Prahy...

Cestou ke zmatenému muži zachraňovali strážníci ženu, která zkolabovala u křižovatky

19. února 2021 v 19:56

V Plzeňské ulici v Praze 5 se ve středu 17. února dopoledne měl nacházet starší zmatený muž. Hlídku, která jela oznámení prověřit, zastavil cestou na místo chodec s tím, že za rohem v křižovatce leží žena, ke které již přivolal záchrannou službu. Starší žena dýchala i oční reakce byla v pořádku,...

Seniora vzbudili až hasiči

19. února 2021 v 19:49

Na staršího muže z Prahy 6 se pracovníci charitativní organizace nemohli dva dny dozvonit. Z obavy o jeho zdraví kontaktovali městskou policii.

V Horních Počernicích nepoteče příští týden voda

18. února 2021 ve 13:43

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vyhaslá hvězda mezi pražskými vozovnami

17. února 2021 ve 20:37

Dle poslední infrastrukturní studie Praze 10 zoufale chybí kulturní a komunitní centrum. Řešení magistrátu? Přizpůsobení a rekonstrukce bývalé vozovny tramvají a trolejbusů na Orionce. Město už na tomto záměru čile spolupracuje se svým přidruženým Institutem pro plánování a rozvoj (IPR), který...

Další články
Nahoru