Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Jak se kvůli cenám energií nedostat do finančních problémů radí innogy a občanské poradny

Skokový nárůst výdajů za energie v důsledku pádu nezodpovědných dodavatelů a následný přechod do režimu dodavatele poslední instance může dostat některé domácnosti pod ekonomický tlak. Ocitají se ve finanční tísni a často si nevědí rady, jak krizovou situaci řešit. Dodavatel energií innogy, který zajišťuje také nouzové dodávky v režimu DPI, proto ve spolupráci s Asociací občanských poraden nově radí, jak se kvůli cenám energií nedostat do finančních problémů. AOP má stejně jako innogy poradenská místa po celé republice a má i bohaté zkušenosti s pomocí lidem v těžkých životních situacích.

Společné aktivity innogy a AOP se týkají zákazníků, kteří řeší nejen svoje závazky u innogy, ale ocitli se také v dluhové pasti. Takoví lidé se zpravidla neorientují ve vyúčtování energií, nerozumí svým pohledávkám a dlužným částkám nebo si neumějí správně nastavit priority při splácení či zajištění úpravy splátkových kalendářů.

„Velmi intenzivně také vnímáme velký sociální rozměr, který má skokový nárůst cen energií, proto společně se zákazníky hledáme cesty k řešení. Pokud někdo nebude mít peníze na zaplacení ukončovací faktury, nabízíme individuálně nastavované splátkové kalendáře. V případě neřešitelné finanční situace lze také požádat o podporu stát,“ uvedl David Konvalina, ředitel maloobchodu a marketingu innogy Energie.

„Ve spolupráci s AOP a ministerstvem práce a sociálních věcí jsme připravili manuál, který dá těmto zákazníkům návod, jak se v dané problematice zorientovat a zároveň jaké aktivní kroky podniknout ke změně jejich současné situace,“ vysvětlil David Konvalina a dodal: „Náš rádce uvádí také konkrétní možnosti, kam se mohou lidé obrátit a jak získat mimořádné dávky, které jim pomohou svízelnou životní situaci překonat.“

Na webových stránkách nabízí innogy ucelený přehled všech sociálních dávek a příspěvků včetně podrobností k jejich získání. Pro úplnost zde najdou klienti také kontakty na pobočky spolupracujících občanských poraden a na úřady státní správy, kam se mohou se svými žádostmi obrátit.

„Na Asociaci se obracejí klienti, kteří se dostali do existenční nouze a potřebují poradit, jak tuto tíživou situaci řešit. Konzultujeme s nimi možnosti řešení zahrnující pomoc prostřednictvím sociálních dávek. Vždy vycházíme z konkrétní situace klienta, dle toho navrhujeme i postup při žádosti o konkrétní dávku, a ať už se jedná o dávky hmotné nouze nebo státní sociální podpory,“ vysvětlil Hynek Kalvoda, předseda výboru AOP.

V DPI u innogy je ještě 3600 zákazníků. Pro většinu z nich skončí DPI v dubnu, pro část bude trvat až do června, protože řada malých obchodníků oznámila ukončení činnosti až na přelomu roku. „Tyto zákazníky stále upozorňujeme na končící ochrannou šestiměsíční lhůtu, nevýhodnost DPI a nutnost uzavřít novou standardní smlouvu. Ty, kteří dosud neuhradili žádné měsíční zálohy, už dnes upozorňujeme na nebezpečí odpojení. Zatím jsme k tomu nepřistoupili. Chceme nejprve minimalizovat počty lidí, kteří v DPI nadále zůstávají. Snažíme se je kontaktovat a daří se nám s každým dnem jejich počet snižovat,“ dodal David Konvalina.

AOP je nezisková organizace, která působí v ČR od roku 1997. V jednotlivých krajích sdružuje celkem 34 občanských poraden a dalších 49 jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, jež bezplatně radí lidem v nepříznivých životních situacích.


Autor: Alo

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru