Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský život

Jak se kvůli cenám energií nedostat do finančních problémů radí innogy a občanské poradny

Skokový nárůst výdajů za energie v důsledku pádu nezodpovědných dodavatelů a následný přechod do režimu dodavatele poslední instance může dostat některé domácnosti pod ekonomický tlak. Ocitají se ve finanční tísni a často si nevědí rady, jak krizovou situaci řešit. Dodavatel energií innogy, který zajišťuje také nouzové dodávky v režimu DPI, proto ve spolupráci s Asociací občanských poraden nově radí, jak se kvůli cenám energií nedostat do finančních problémů. AOP má stejně jako innogy poradenská místa po celé republice a má i bohaté zkušenosti s pomocí lidem v těžkých životních situacích.

Společné aktivity innogy a AOP se týkají zákazníků, kteří řeší nejen svoje závazky u innogy, ale ocitli se také v dluhové pasti. Takoví lidé se zpravidla neorientují ve vyúčtování energií, nerozumí svým pohledávkám a dlužným částkám nebo si neumějí správně nastavit priority při splácení či zajištění úpravy splátkových kalendářů.

„Velmi intenzivně také vnímáme velký sociální rozměr, který má skokový nárůst cen energií, proto společně se zákazníky hledáme cesty k řešení. Pokud někdo nebude mít peníze na zaplacení ukončovací faktury, nabízíme individuálně nastavované splátkové kalendáře. V případě neřešitelné finanční situace lze také požádat o podporu stát,“ uvedl David Konvalina, ředitel maloobchodu a marketingu innogy Energie.

„Ve spolupráci s AOP a ministerstvem práce a sociálních věcí jsme připravili manuál, který dá těmto zákazníkům návod, jak se v dané problematice zorientovat a zároveň jaké aktivní kroky podniknout ke změně jejich současné situace,“ vysvětlil David Konvalina a dodal: „Náš rádce uvádí také konkrétní možnosti, kam se mohou lidé obrátit a jak získat mimořádné dávky, které jim pomohou svízelnou životní situaci překonat.“

Na webových stránkách nabízí innogy ucelený přehled všech sociálních dávek a příspěvků včetně podrobností k jejich získání. Pro úplnost zde najdou klienti také kontakty na pobočky spolupracujících občanských poraden a na úřady státní správy, kam se mohou se svými žádostmi obrátit.

„Na Asociaci se obracejí klienti, kteří se dostali do existenční nouze a potřebují poradit, jak tuto tíživou situaci řešit. Konzultujeme s nimi možnosti řešení zahrnující pomoc prostřednictvím sociálních dávek. Vždy vycházíme z konkrétní situace klienta, dle toho navrhujeme i postup při žádosti o konkrétní dávku, a ať už se jedná o dávky hmotné nouze nebo státní sociální podpory,“ vysvětlil Hynek Kalvoda, předseda výboru AOP.

V DPI u innogy je ještě 3600 zákazníků. Pro většinu z nich skončí DPI v dubnu, pro část bude trvat až do června, protože řada malých obchodníků oznámila ukončení činnosti až na přelomu roku. „Tyto zákazníky stále upozorňujeme na končící ochrannou šestiměsíční lhůtu, nevýhodnost DPI a nutnost uzavřít novou standardní smlouvu. Ty, kteří dosud neuhradili žádné měsíční zálohy, už dnes upozorňujeme na nebezpečí odpojení. Zatím jsme k tomu nepřistoupili. Chceme nejprve minimalizovat počty lidí, kteří v DPI nadále zůstávají. Snažíme se je kontaktovat a daří se nám s každým dnem jejich počet snižovat,“ dodal David Konvalina.

AOP je nezisková organizace, která působí v ČR od roku 1997. V jednotlivých krajích sdružuje celkem 34 občanských poraden a dalších 49 jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, jež bezplatně radí lidem v nepříznivých životních situacích.


Autor: Alo

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

Dnes v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

Dnes v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

Dnes v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

Dnes v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Další články
Nahoru