Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak se chovat bezpečně na internetu
Ilustrační foto: Pixabay

Jak se chovat bezpečně na internetu

V dnešní digitální době je bezpečnost na internetu nezbytná. S nárůstem online aktivit přichází i větší riziko ohrožení osobních údajů a kybernetických hrozeb. Chcete-li si užívat online svět s důvěrou a bezpečím, následujte těchto pár důležitých tipů.

Aktualizace

Pravidelně aktualizujte operační systém, software a antivirový program. Aktualizace zahrnují opravy bezpečnostních chyb a zvýší vaši ochranu. Používejte bezpečnostní software a firewall. Tyto nástroje vám pomohou bránit se proti virům, malware a jiným hrozbám. Pokud tento krok nezvládnete sami, vyhledejte odbornou pomoc, např. služby opravy notebooků, kde vám profesionálně pomohou zkontrolovat váš počítač a nainstalují aktuální ochranu proti virům a jiným škodlivým programům. 

Hesla

Používejte unikátní a silná hesla pro každý účet. Kombinujte písmena, číslice a speciální znaky a vyhněte se jednoduchým kombinacím, jako jsou „123456“ nebo „heslo“. Kde je to možné, povolte dvoufaktorové ověřování. Tato metoda přidá další vrstvu ochrany tím, že kromě hesla vyžaduje ještě ověření z jiného zdroje, například z vašeho mobilního telefonu. Pokud máte domácí Wi-Fi síť, zabezpečte ji silným heslem. Použijte WPA3 šifrování a zakážete-li veřejný přístup, skryjte název sítě (SSID). 

Zprávy na e-mailu

Buďte opatrní při klikání na odkazy v e-mailech nebo zprávách. Zkontrolujte si, že adresa odesílatele je opravdu ta, kterou očekáváte, a vyhněte se zadávání citlivých údajů na podezřelých stránkách. Buďte obezřetní při stahování souborů z internetu. Stahujte pouze z důvěryhodných zdrojů a používejte antivirový program pro kontrolu souborů. 

Chování dětí na internetu

Dnešní digitální svět nabízí dětem mnoho možností pro učení, zábavu a komunikaci, ale současně s sebou nese i rizika. Rodiče hrají klíčovou roli v tom, jak se děti chovají online. Založte s dětmi otevřený dialog o online světě. Dejte jim najevo, že mohou přijít s otázkami nebo problémy, které na internetu zažijí. Použijte rodinný filtr a antivirový software, které pomohou omezit přístup k nevhodnému obsahu a ochrání před potenciálními hrozbami. Sledujte online aktivity svých dětí. Mějte přehled o tom, na jakých webových stránkách surfují, s kým komunikují a co sdílejí. 

Osobní údaje

Omezte množství osobních informací, které sdílíte online. Vyvarujte se poskytování citlivých údajů na veřejných fórech či sociálních sítích. Buďte si vědomi, jaké informace na sociálních sítích sdílíte. Kriminálníci mohou využít vaše osobní údaje k vytvoření podvodů.

Zůstat v bezpečí na internetu vyžaduje pozornost a dodržování základních bezpečnostních opatření. Pamatujte, že prevence je klíčem k minimalizaci rizik.


Autor: TZ, red

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Wolt zavádí nonstop provoz, vedle restaurací nabídne i potraviny nebo květiny

29. srpna 2023 v 07:28

Finská technologická společnost Wolt zavádí v hlavním městě nepřetržitou rozvážku z vybraných podniků. Většina pražských zákazníků si tak nyní může objednávat v režimu 24/7 se stejným servisem, na který jsou zvyklí. Zákaznická podpora funguje po celou noc a je připravena pomoct zákazníkům v řádu...

Další články
Nahoru