Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak se chovat bezpečně na internetu
Ilustrační foto: Pixabay

Jak se chovat bezpečně na internetu

V dnešní digitální době je bezpečnost na internetu nezbytná. S nárůstem online aktivit přichází i větší riziko ohrožení osobních údajů a kybernetických hrozeb. Chcete-li si užívat online svět s důvěrou a bezpečím, následujte těchto pár důležitých tipů.

Aktualizace

Pravidelně aktualizujte operační systém, software a antivirový program. Aktualizace zahrnují opravy bezpečnostních chyb a zvýší vaši ochranu. Používejte bezpečnostní software a firewall. Tyto nástroje vám pomohou bránit se proti virům, malware a jiným hrozbám. Pokud tento krok nezvládnete sami, vyhledejte odbornou pomoc, např. služby opravy notebooků, kde vám profesionálně pomohou zkontrolovat váš počítač a nainstalují aktuální ochranu proti virům a jiným škodlivým programům. 

Hesla

Používejte unikátní a silná hesla pro každý účet. Kombinujte písmena, číslice a speciální znaky a vyhněte se jednoduchým kombinacím, jako jsou „123456“ nebo „heslo“. Kde je to možné, povolte dvoufaktorové ověřování. Tato metoda přidá další vrstvu ochrany tím, že kromě hesla vyžaduje ještě ověření z jiného zdroje, například z vašeho mobilního telefonu. Pokud máte domácí Wi-Fi síť, zabezpečte ji silným heslem. Použijte WPA3 šifrování a zakážete-li veřejný přístup, skryjte název sítě (SSID). 

Zprávy na e-mailu

Buďte opatrní při klikání na odkazy v e-mailech nebo zprávách. Zkontrolujte si, že adresa odesílatele je opravdu ta, kterou očekáváte, a vyhněte se zadávání citlivých údajů na podezřelých stránkách. Buďte obezřetní při stahování souborů z internetu. Stahujte pouze z důvěryhodných zdrojů a používejte antivirový program pro kontrolu souborů. 

Chování dětí na internetu

Dnešní digitální svět nabízí dětem mnoho možností pro učení, zábavu a komunikaci, ale současně s sebou nese i rizika. Rodiče hrají klíčovou roli v tom, jak se děti chovají online. Založte s dětmi otevřený dialog o online světě. Dejte jim najevo, že mohou přijít s otázkami nebo problémy, které na internetu zažijí. Použijte rodinný filtr a antivirový software, které pomohou omezit přístup k nevhodnému obsahu a ochrání před potenciálními hrozbami. Sledujte online aktivity svých dětí. Mějte přehled o tom, na jakých webových stránkách surfují, s kým komunikují a co sdílejí. 

Osobní údaje

Omezte množství osobních informací, které sdílíte online. Vyvarujte se poskytování citlivých údajů na veřejných fórech či sociálních sítích. Buďte si vědomi, jaké informace na sociálních sítích sdílíte. Kriminálníci mohou využít vaše osobní údaje k vytvoření podvodů.

Zůstat v bezpečí na internetu vyžaduje pozornost a dodržování základních bezpečnostních opatření. Pamatujte, že prevence je klíčem k minimalizaci rizik.


Autor: TZ, red

Zlatá Koruna patří pojišťovně Kooperativa

21. června 2024 v 18:38

V letošním, již 22. ročníku soutěže Zlatá Koruna si Kooperativa připsala pět pódiových umístění. První místo a Zlatou korunu získalo Autopojištění NAMÍRU v kategoriích Neživotní pojištění i Povinné ručení, a FLEXI, které ovládlo kategorii Životní pojištění.  Informoval o tom mluvčí pojišťovny...

Férový zaměstnavatel roku je innogy

21. června 2024 ve 12:42

V pátém ročníku soutěže Férový zaměstnavatel roku, kterou pořádá portál Atmoskop se společností Pluxee, se společnost innogy umístila na 1. místě jako organizace s výborným přístupem k zaměstnancům, a to v kategorii velkých firem na 1000 zaměstnanců.

Nadační fond Veolia podpořil dvacet dobrovolnických projetků zaměstnanců PVK

20. června 2024 v 15:23

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia opět rozdělovaly finanční prostředky v rámci 17. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo dvacet zaměstnanců PVK na své projekty částku 685 tisíc korun.

Když se setká budoucnost s budoucností. Pro LOM PRAHA a VR Group je nábor nových zaměstnanců prioritou

19. června 2024 v 08:46

Přímá komunikace žáků 7. a 8. tříd základních škol s potenciálními zaměstnavateli, to byl ústřední námět akce Technika do škol, která je má motivovat ke studiu technických oborů a ředitelům škol i kariérním poradcům poskytnout aktuální vhled do potřeb průmyslu a trhu práce. Účast na setkání...

innogy koprodukovala už 100 filmů, v Karlových Varech se představí tři

17. června 2024 v 16:13

Už 100 koprodukovaných hraných i dokumentárních filmů a energetická firma innogy nadále pokračuje v podpoře české kinematografie. Desítky milionů diváků a více než šest desítek Českých lvů, i to je vizitka projektu „energie českého filmu“. Nyní innogy přichází s další novinkou v podobě rozšíření...

Bezpečná a moderní železnice: To je posláním centra v Dětenicích

17. června 2024 ve 13:32

Fakulta dopravní ČVUT v Praze a společnost AŽD dnes, 17. června, slavnostně otevřely nové moderní Kompetenční centrum Dětenice. Specializované výukové pracoviště zejména pro studenty železničních oborů vzniklo na experimentální trati Kopidlno – Dolní Bousov v Královéhradeckém kraji za necelých...

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Další články
Nahoru