dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
33°C
pozítří
Neděle - skorojasno
30°C
Poradna: Pražané oproti minulosti řeší častěji odhalenou nevěru, čekající milenky i nechuť mužů k sexu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Poradna: Pražané oproti minulosti řeší častěji odhalenou nevěru, čekající milenky i nechuť mužů k sexu

V letošním roce je to 50 let, kdy byla v Praze otevřena ve Slezské ulici první stálá manželská poradna. Na počátku vyhledalo její služby zhruba 500 klientů ročně, v posledních letech je to osmkrát více. 

Od roku 1967 dodnes navštívilo poradnu zhruba 150 000 klientů, realizováno bylo 700 000 konzultací. Poradna má nyní 10 pracovišť, její tým tvoří 27 psychologů, dvě sociální pracovnice a právnička, externě psychiatr a další dva právníci. Seznam pracovišť a kontakty na ně jsou zde: http://www.csspraha.cz/24831-poradna-pro-rodinu-manzelstvi-a-mezilidske-vztahy

„Poradna je nízkoprahové zařízení, není třeba doporučení, stačí se jen telefonicky objednat. Služby jsou ze zákona bezplatné, pracovníci poradny jsou vázáni povinnou mlčenlivostí, klient má právo vystupovat i anonymně.

V poradně výrazně převažuje spontánní klientela (zhruba 90% klientů) – iniciátorem kontaktu s poradnou je přibližně v polovině případů žena, ve třiceti procentech případů muž, ve dvaceti procentech oba společně. Občas je to také instituce, například soud. Za prvních devět měsíců letošního roku vyhledalo poradenskou pomoc 2952 klientů (z toho 1745 žen). Bylo jim poskytnuto celkem 14 062 konzultací. „Vážím si práce naší poradny. Vyrovnat se se složitou životní situací s odbornou pomocí našich pracovníků je mnohdy poslední šancí. Ale poradenským cílem není vždy harmonizace vztahů. V některých případech jím může být i slušné ukončení vztahu a funkční uspořádání porozvodových, nebo porozchodových vztahů tak, aby reflektovaly zájmy zejména nezletilých dětí," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Za dobu existence poradny se neměnily pouze kvantitativní údaje o počtech klientů a konzultací; k výrazným změnám dochází i v převládajících typech starostí, s nimiž se na poradnu obracejí.

Hlavními změnami jsou:
Zvýšený výskyt odhalených mimomanželských partnerů;
Zvyšující se zastoupení mužů, co by mohli, ale nemají zájem (o sex);
Více dětí ženatých mužů s milenkami;
Více žen v roli milenek čekajících, zda se jejich partner konečně rozvede;
Výrazně větší zastoupení nesezdaných párů;
Nové potíže „sendvičové generace“;
Vyšší počet „rekonstruovaných“ rodin;
Častější sociální srovnávání mezi rodinami;
Doma nebo na návštěvě? – soužití probíhá v teritoriu původně jen jednoho z nich.

Anketa

Byli jste někdy svému partnerovi nevěrní?

52.3%
(52.3%)
47.7%
(47.7%)

DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru