dnes
Pátek - zatazeno
20°C
zítra
Sobota - polojasno
21°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
Poradna: Pražané oproti minulosti řeší častěji odhalenou nevěru, čekající milenky i nechuť mužů k sexu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Poradna: Pražané oproti minulosti řeší častěji odhalenou nevěru, čekající milenky i nechuť mužů k sexu

V letošním roce je to 50 let, kdy byla v Praze otevřena ve Slezské ulici první stálá manželská poradna. Na počátku vyhledalo její služby zhruba 500 klientů ročně, v posledních letech je to osmkrát více. 

Od roku 1967 dodnes navštívilo poradnu zhruba 150 000 klientů, realizováno bylo 700 000 konzultací. Poradna má nyní 10 pracovišť, její tým tvoří 27 psychologů, dvě sociální pracovnice a právnička, externě psychiatr a další dva právníci. Seznam pracovišť a kontakty na ně jsou zde: http://www.csspraha.cz/24831-poradna-pro-rodinu-manzelstvi-a-mezilidske-vztahy

„Poradna je nízkoprahové zařízení, není třeba doporučení, stačí se jen telefonicky objednat. Služby jsou ze zákona bezplatné, pracovníci poradny jsou vázáni povinnou mlčenlivostí, klient má právo vystupovat i anonymně.

V poradně výrazně převažuje spontánní klientela (zhruba 90% klientů) – iniciátorem kontaktu s poradnou je přibližně v polovině případů žena, ve třiceti procentech případů muž, ve dvaceti procentech oba společně. Občas je to také instituce, například soud. Za prvních devět měsíců letošního roku vyhledalo poradenskou pomoc 2952 klientů (z toho 1745 žen). Bylo jim poskytnuto celkem 14 062 konzultací. „Vážím si práce naší poradny. Vyrovnat se se složitou životní situací s odbornou pomocí našich pracovníků je mnohdy poslední šancí. Ale poradenským cílem není vždy harmonizace vztahů. V některých případech jím může být i slušné ukončení vztahu a funkční uspořádání porozvodových, nebo porozchodových vztahů tak, aby reflektovaly zájmy zejména nezletilých dětí," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Za dobu existence poradny se neměnily pouze kvantitativní údaje o počtech klientů a konzultací; k výrazným změnám dochází i v převládajících typech starostí, s nimiž se na poradnu obracejí.

Hlavními změnami jsou:
Zvýšený výskyt odhalených mimomanželských partnerů;
Zvyšující se zastoupení mužů, co by mohli, ale nemají zájem (o sex);
Více dětí ženatých mužů s milenkami;
Více žen v roli milenek čekajících, zda se jejich partner konečně rozvede;
Výrazně větší zastoupení nesezdaných párů;
Nové potíže „sendvičové generace“;
Vyšší počet „rekonstruovaných“ rodin;
Častější sociální srovnávání mezi rodinami;
Doma nebo na návštěvě? – soužití probíhá v teritoriu původně jen jednoho z nich.

Anketa

Byli jste někdy svému partnerovi nevěrní?

52.8%
(52.8%)
47.2%
(47.2%)

Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

22. května 2019 v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Další články
Nahoru