dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Jak přivést děti ke sportu a jak je u něj udržet

Jak přivést děti ke sportu a jak je u něj udržet

Dnešní děti se podle odborníků málo pohybují a každé deváté trpí nadváhou. Proto je důležité přivést je do tělocvičny co nejdříve, aby si na pravidelný sport zvykly a vybraly si ten, který jim bude nejmilejší a v němž můžou i vyniknout. 

„Nikam nejdu!“ Také vám váš malý předškolák někdy předvedl podobné „divadlo“ ve chvíli, kdy jste dorazili do tělocvičny a on se měl zapojit mezi ostatní děti? Vy přitom dobře víte, jak ho cvičení baví, navíc je i pohybově nadaný. Jenže teď si postavil hlavu, že chce domů, v horším případě pláče nebo se vzteká. Co s ním? Chcete, aby vás poslechl, na druhou stranu mu nechcete cvičení znechutit. O radu jsme poprosili Kristýnu Přibylovou z dětských tělocvičen Monkey´s Gym, která je sama maminkou 3 dětí a má tedy s podobnými situacemi bohaté zkušenosti.

„Na některé děti funguje pozitivní přístup, u jiných je třeba být o něco přísnější. Ve většině případů ale pomůže, když rodič v těchto situacích má možnost být lekci přítomen. Dítě se tak uklidní a ví, že je nablízku, i když se do hodiny aktivně nezapojuje. Občas pomáhá nechat vtažení do hodiny na lektorovi, který zaujme nějakou zajímavou aktivitou. Vždy je však důležité, aby dítě získalo důvěru – jednak v prostředí, do kterého vstupuje, a jednak v sebe samo. Podobné projevy mohou souviset i s tím, že si v aktivitách v hodině nevěří, a proto je již předem odmítá. A někdy prostě nefunguje nic, i když se všichni sebevíc snaží – pak je po vyčerpání opravdu všech možností dobré do ničeho nenutit, trpělivě každý týden na hodinu docházet a vyčkat, až si dítko na prostředí zvykne.“

Fotbalista, nebo přírodovědec?
Už u dvouletých dětí poznáte, zda jsou pohybově nadané, třeba podle toho, jak skáčou přes překážky, jak zacházejí s míčem, zda rády běhají, jak „šikovně“ padají… „U staršího syna Jonáše jsem byla zvyklá, že nejraději seděl někde v klidu a prohlížel si obrázkovou encyklopedii zvířat. Když pak mladší syn Tomáš dorostl do jeho věku, byla jsem překvapená, že je neustále v pohybu. Vylezl na každé zábradlí, šplhal po stromech, pořád běhal s míčem u nohy… Bylo zřejmé, že má pohybový talent a také mnoho energie, kterou si potřeboval vybít. Přihlásili jsme ho tedy na cvičení předškoláků. Skvěle se tam vyřádil a doma si pak v klidu hrál. Postupem času vyplynulo, že je nejvíc nadaný na míčové hry. Na doporučení lektorky jsme ho přihlásili do ZŠ se zaměřením na basket, kde je velmi spokojený. Jsem ráda, že jsme zájem o sport podchytili u Tomáše takhle brzy. Starší Jonáš se dal po jeho vzoru nakonec na cyklistiku. Závodník z něj určitě nikdy nebude, ale je to pro něj skvělý způsob relaxace, “ líčí své zkušenosti maminka Simona Paurová z Prahy.     

Důležitou roli hraje i fakt, že se dítěti do sportování tzv. chce – pokud má pro určitou činnost vlohy a ještě ji dělá aktivně samo a s radostí, pak má rodič mnohem snazší rozhodování. Na druhou stranu jsou však i děti, u kterých není talent na první pohled patrný, je třeba zkoušet a hledat vhodnou aktivitu – nejlepší je nechat dítě, aby si vyzkoušelo více sportů, a společně pak vybrat ten nejvhodnější. I tyto děti totiž při vyvinutí úsilí a výběru správné aktivity mohou být ve vybrané činnosti nejen úspěšné, ale hlavně spokojené.

Nejprve cvičte spolu
Do určitého věku je lepší, když cvičí děti společně s rodiči. „Odloučení od rodiče v neznámém prostředí rozhodně nezvládne 18měsíční dítě. Stejně jako samo nezvládne většinu pohybových aktivit a dopomoc rodiče prostě potřebuje. Obecně se jako hranice pro samostatné cvičení uvádí věk 3 let,“ vysvětluje Kristýna Přibylová. Například v dětských tělocvičnách Monkey´s Gym mohou děti samostatně cvičit již od 2,5 let, pokud aklimatizaci zvládnou a hlavně pokud tuto tělocvičnu navštěvovaly již dříve a jsou tedy na prostředí zvyklé. Pro toto období je však nutné umožnit rodičům na určitou dobu přítomnost v tělocvičně (ne aktivní, ale spíš pasivní, podpůrnou) – po několika lekcích většinou děti samy uznají, že rodič může odejít a celý proces proběhne naprosto hladce a bez problémů.

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Komfortní a moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. V hodinách nechybí dovednostní aktivity, trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Prostředí je nesoutěživé a pozitivní, aby děti pohyb hlavně bavil. Více na www.monkeysgym.cz


Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Hřiště v Masné má nový povrch, skákacího panáka i pískoviště. Zdi zdobí krásná malba

24. října 2017 v 11:55

V Praze 1 se pro všechny děti otevřelo nové dětské hřiště v Masné. Jeho rekonstrukce trvala dva měsíce. Nyní plně slouží potřebám rodičů a dětí z Prahy 1. Hřiště má nyní kompletně nový povrch v rámci, kterého byla vytvořena řada herních obrazců, jako je například skákací panák, twister...

Zábavné sportovní odpoledne s opičkou Lolou

12. října 2017 v 17:10

Přijďte si spolu s opičkou Lolou užít v neděli 29. října zábavné odpoledne plné sportování a tancování do tělocvičny Monkey´s Gym a obchodního centra Harfa.

Praha 10 chce, aby děti četly. Přispěje jim na nákup knih

2. října 2017 v 08:32

Každému dítěti, které má trvalé bydliště v Praze 10 a které se narodilo mezi 1. 1. 2002 a 30. 9. 2009, na začátku nového školního roku radnice přispěje v rámci aplikace Aktivní město na nákup knih částkou 500 korun.

Další články
Nahoru