Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jak poznat dobrého dětského trenéra?
Foto Jakub Kozák

Jak poznat dobrého dětského trenéra?

Sami nejspíš víte, jakého trenéra zvolit, aby se vám s ním chtělo cvičit. Ale co když jde o vašeho malého potomka, který s pohybem teprve začíná? Tady je malá nápověda, jak mu vybrat nejen kouče, ale i sportovní kroužek, aby ho pohyb bavil a motivoval vydržet u něj nejlépe po celý život.

Ujasněte si, co očekáváte

Výběr trenéra byste měli začít tím, že si uděláte jasno, co od něj očekáváte. Pro dítě je nejdůležitější, aby ho sportovní kroužek i trenér bavili. Ostatní je na vás. Chcete, aby dítě chodilo do kroužku v rámci školy, případně nedaleko od ní? Nebo vám nebude vadit ho vozit? Případně – jak daleko? Budete mít tu hodinu, zatímco váš potomek bude na kroužku, kde strávit i vy sami? „U starších dětí už je rozhodování složitější. Je totiž potřeba odpovědět si na otázku, zda dáme dítě do nějakého volnočasového sportovního klubu s tím, že my ani ono nemáme ambice na žádné sportovní výsledky, nebo jestli chceme, aby se aktivně věnovalo výkonnostnímu sportu. Protože to jsou dvě úplně odlišné možnosti, a tedy i každý trenér by měl splňovat jiná kritéria,“ říká Jana Boučková z populárního celorepublikového projektu Děti na startu, který se zaměřuje na všeobecnou pohybovou přípravu dětí předškolního a mladšího školního věku.

Hledejte spíš hračičku, než autoritu

Pokud zůstaneme u dětí v předškolním a mladším školním věku, Boučková doporučuje hledat trenéra, který se na hodině nebere příliš vážně a sám se dokáže proměnit tak trochu v dítě. „Nechci říct, že autorita není důležitá, ale v tomto věku ještě není tak zásadní. Setkala jsem se se spoustou dětí, které na sportovní kroužek nechtějí, protože trenér se jim zdá moc přísný.“ Proto je podle ní podstatné nalézt takového, který dokáže svou autoritu trochu upozadit a většinu času si hrát s dětmi jako se sobě rovnými.

Běžte se na hodinu sami podívat

Předchozí bod obnáší, že se budete o sportovní kroužek zajímat, a než do něj dítě závazně přihlásíte, půjdete se na hodinu podívat. Že vám pobíhání po tělocvičně stejně mnoho neřekne, protože správné skladbě sportovní hodiny nerozumíte? To nevadí. Sledujte jiné důležité věci. „Především to, jestli je trenér dobrý improvizátor. Pokud si připravil program, ale na dětech je vidět, že je moc nebaví, jak hbitě dokáže zareagovat a vyměnit aktivitu za nějakou zábavnější,“ dává vodítko Boučková. Sportovní kroužky nejsou jen o sportování, ale také o socializaci a sociálních kontaktech. Což by měla být další věc, kterou je dobré si hlídat. Dívejte se, jak trenér zareaguje, pokud nějaké dítě ve skupině odmítne spolupracovat a řekne třeba, že „vedle tohoto kluka stát nechce“ nebo „s touhle holkou cvičit nebude“. Dokáže nepříjemnou situaci vyřešit, nebo se pachuť konfliktu ponese vzduchem celou hodinu?

Chtějte dobrého motivátora

Předškolní a mladší školní věk je nejdůležitější období, kdy se rozhoduje, zda dítě pohyb bude bavit i do budoucna, nebo mu spíš dá vale – třeba proto, že získá pocit, že mu sportování moc nejde. „Základní motivace k pohybu pochází samozřejmě z rodiny, ale trenéry z toho rozhodně vyloučit nelze,“ říká Boučková, podle níž by měl být trenér mimo jiné také dobrý motivátor. Pokud děti třeba dělají kotoul, často v tomhle věku používají jakýkoliv styl, aby uspěly. Když nejsou pochválené, rychle je to odradí. Jak pokračuje odbornice: „Trenér by měl povzbuzovat, i když provedení není stoprocentní. Věty jako „no vidíš, už to skoro bylo, ještě zkus tohle a tohle, a bude to perfektní“ fungují jako zázrak.“ Obecně podle ní vždycky platí, že i méně obratné děti se dají v určitých částech hodin vyzdvihnout, a hlavně se s nimi dá pracovat tak, aby se jako horší vůbec necítily a měly motivaci se snažit.

Hlídejte si certifikaci

Chcete-li svého potomka svěřit do rukou profesionála, zajímejte se o to, zda trenér takovým opravdu je. To znamená, že nevede děti jenom proto, že ho to baví, ale že má potřebné vzdělání, certifikaci, nějaký čas už se oboru věnuje a neustále se vzdělává. Nebojte se poptat se na něj přímo v klubu. 

Spoléhejte na dětskou zkušenost

Stejně jako u dospěláků, i u dítěte je nejdůležitější kritérium, jak si s trenérem „sedne“. U dětí v tomhle věku je obrovská výhoda, že je hodina buď baví, nebo nebaví, jsou buď nadšené, nebo znuděné. O svých pocitech moc nepřemýšlejí. Jednak jsou na nich vidět a také vám většinou upřímně řeknou svůj názor. Pokud je dítě nadšené či dokonce po hodině prohlásí Ne, já ještě nechci domů, pak máte jasno, že jste natrefili na správný sportovní kroužek i skvělého kouče.


Projekt Školní obědy pro každé dítě bude i v příštím školním roce

20. dubna 2021 v 09:23

Začátkem března letošního roku vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí výzvu Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi, a to v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci. Praha se do tohoto programu zapojuje pravidelně již od roku 2016, a to s projekty pod názvem Školní...

V neděli se v Praze 9 testovali žáci a učitelé, nikdo nebyl pozitivní

19. dubna 2021 v 07:35

Všichni negativní, hlásí ZŠ Novoborská z Prahy 9 po nedělním testování PCR testy. 245 žáků a 40 pedagogů Základní školy Novoborská, jejímž zřizovatelem je městská část Praha 9, podstoupilo v neděli 18. dubna dopoledne PCR testy ze slin.

Běh nebo procházka pro miminka do dlaně

14. dubna 2021 v 07:58

První květnovou neděli se uskuteční charitativní běh a procházka organizace Nedoklubko na podporu neonatologických oddělení pečujících o předčasně narozená miminka. Akce se může zúčastnit každý, trasa i místo jsou libovolné, stačí se pouze zaregistrovat a své startovné věnovat jedné z 33 nemocnic...

V parku Lannova se bude natáčet

12. dubna 2021 ve 21:14

Ve středu 14. dubna bude od 6 do 13 hodin z bezpečnostních důvodů uzavřeno dětské hřiště a sportoviště v parku Lannova.

Do škol a školek Prahy 1 nastoupilo celkem 809 dětí

12. dubna 2021 v 19:47

Dnes nastoupilo do sedmi mateřských škol Prahy 1 celkem 155 předškoláků. V pěti základních školách zahájilo rotační výuku 654 žáků 1. stupně. Nástup žáků i s testováním byl předem s řediteli příspěvkových organizací pečlivě naplánován podle manuálu MŠMT. Všichni rodiče byli školami osloveni a...

Tento týden končí zápisy prvňáčků v Praze 5

12. dubna 2021 v 09:21

Základní školy na Praze 5 nehlásí vážné problémy s kapacitou školských zařízení. Drtivá většina rodičů prvňáčků z Prahy 5 umístí své děti do vybrané základní školy bez problémů. Zápisy do základních a mateřských škol vrcholí 14 a 15. dubna. Praha 5 letos poprvé testuje i on-line zápisy do...

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

11. dubna 2021 v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Tajný život skřítků. Venkovní hra pro rodiny s malými dětmi

6. dubna 2021 v 09:20

Vydejte se na Malou stranu do Vojanových sadů. Nedaleko Ústřední knihovny, v blízkosti Karlova mostu a ostrova Kampa, se za nenápadnou zdí ukrývá krásná klidná zahrada. Mezi ovocnými stromy se prochází pávi, na jezírku se zabydlely kachničky, v trávě rozkvétají květiny nejrůznějších barev...

V Praze 1 začalo další kolo dezinfekcí dětských hřišť

6. dubna 2021 v 06:29

Začala další důkladná očista dětských hřišť v Praze 1. Radnice nechá vydezinfikovat všech 10 dětských hřišť, která i nadále zůstávají otevřená.

Prvňáčci z Prahy 11 se letos zapisují elektronicky

4. dubna 2021 v 10:14

Po zkušenostech z loňských elektronických zápisů dětí do mateřských škol spustila Praha 11 tuto formu zápisů i pro základní školy. Rodiče mohou potřebné dokumenty posílat nejen online, ale také poštou. Cílem tohoto projektu je především snaha zápisy zjednodušit.

O nejhezčí PF 2022 soutěžily děti z Prahy 13, výstava jejich prací bude v létě

4. dubna 2021 v 09:08

Výbor Agendy 21 třinácté městské části vyhlásil soutěž pro základní školy o nejhezčí PF 2022. Vítězný návrh použije radnice jako oficiální PF 2022.

Zlatý Ámos učí v Praze 4. Radnice gratuluje

30. března 2021 v 10:19

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal v letošním roce učitel Tomáš Pírek ze Základní školy U Krčského lesa v Praze 4. Stal se vítězem 28. ročníku prestižní soutěže a také 17. mužem, který anketu od jejího založení vyhrál.

Zápisy do prvních tříd pro následující školní rok v Praze 9

27. března 2021 v 07:02

Zápisy do prvních tříd pro školní rok 2020/2021 proběhnou ve všech pěti základních školách, jejichž zřizovatelem je Praha 9, ve dnech 14. – 15. dubna. Již podruhé se zápisy uskuteční na dálku, tedy bez návštěvy dítěte a jeho zákonných zástupců ve škole.

Radnice vydává školní časopis, Páťák vyjde koncem března

24. března 2021 v 19:54

Radnice Prahy 5 vydává zpravodaj Páťák, který spojuje všechny složky ve vzdělávání – odborníky, pedagogy, rodiče a žáky. První letošní číslo školního časopisu vyjde na přelomu března a dubna. Hlavním tématem čísla bude distanční výuka, jak vypadá, jak ji vidí, prožívají a hodnotí žáci, učitelé,...

Další články
Nahoru