Dnes Pátek - zatazeno 17°C
Zítra Sobota - oblacno 16°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak poznat dobrého dětského trenéra?
Foto Jakub Kozák

Jak poznat dobrého dětského trenéra?

Sami nejspíš víte, jakého trenéra zvolit, aby se vám s ním chtělo cvičit. Ale co když jde o vašeho malého potomka, který s pohybem teprve začíná? Tady je malá nápověda, jak mu vybrat nejen kouče, ale i sportovní kroužek, aby ho pohyb bavil a motivoval vydržet u něj nejlépe po celý život.

Ujasněte si, co očekáváte

Výběr trenéra byste měli začít tím, že si uděláte jasno, co od něj očekáváte. Pro dítě je nejdůležitější, aby ho sportovní kroužek i trenér bavili. Ostatní je na vás. Chcete, aby dítě chodilo do kroužku v rámci školy, případně nedaleko od ní? Nebo vám nebude vadit ho vozit? Případně – jak daleko? Budete mít tu hodinu, zatímco váš potomek bude na kroužku, kde strávit i vy sami? „U starších dětí už je rozhodování složitější. Je totiž potřeba odpovědět si na otázku, zda dáme dítě do nějakého volnočasového sportovního klubu s tím, že my ani ono nemáme ambice na žádné sportovní výsledky, nebo jestli chceme, aby se aktivně věnovalo výkonnostnímu sportu. Protože to jsou dvě úplně odlišné možnosti, a tedy i každý trenér by měl splňovat jiná kritéria,“ říká Jana Boučková z populárního celorepublikového projektu Děti na startu, který se zaměřuje na všeobecnou pohybovou přípravu dětí předškolního a mladšího školního věku.

Hledejte spíš hračičku, než autoritu

Pokud zůstaneme u dětí v předškolním a mladším školním věku, Boučková doporučuje hledat trenéra, který se na hodině nebere příliš vážně a sám se dokáže proměnit tak trochu v dítě. „Nechci říct, že autorita není důležitá, ale v tomto věku ještě není tak zásadní. Setkala jsem se se spoustou dětí, které na sportovní kroužek nechtějí, protože trenér se jim zdá moc přísný.“ Proto je podle ní podstatné nalézt takového, který dokáže svou autoritu trochu upozadit a většinu času si hrát s dětmi jako se sobě rovnými.

Běžte se na hodinu sami podívat

Předchozí bod obnáší, že se budete o sportovní kroužek zajímat, a než do něj dítě závazně přihlásíte, půjdete se na hodinu podívat. Že vám pobíhání po tělocvičně stejně mnoho neřekne, protože správné skladbě sportovní hodiny nerozumíte? To nevadí. Sledujte jiné důležité věci. „Především to, jestli je trenér dobrý improvizátor. Pokud si připravil program, ale na dětech je vidět, že je moc nebaví, jak hbitě dokáže zareagovat a vyměnit aktivitu za nějakou zábavnější,“ dává vodítko Boučková. Sportovní kroužky nejsou jen o sportování, ale také o socializaci a sociálních kontaktech. Což by měla být další věc, kterou je dobré si hlídat. Dívejte se, jak trenér zareaguje, pokud nějaké dítě ve skupině odmítne spolupracovat a řekne třeba, že „vedle tohoto kluka stát nechce“ nebo „s touhle holkou cvičit nebude“. Dokáže nepříjemnou situaci vyřešit, nebo se pachuť konfliktu ponese vzduchem celou hodinu?

Chtějte dobrého motivátora

Předškolní a mladší školní věk je nejdůležitější období, kdy se rozhoduje, zda dítě pohyb bude bavit i do budoucna, nebo mu spíš dá vale – třeba proto, že získá pocit, že mu sportování moc nejde. „Základní motivace k pohybu pochází samozřejmě z rodiny, ale trenéry z toho rozhodně vyloučit nelze,“ říká Boučková, podle níž by měl být trenér mimo jiné také dobrý motivátor. Pokud děti třeba dělají kotoul, často v tomhle věku používají jakýkoliv styl, aby uspěly. Když nejsou pochválené, rychle je to odradí. Jak pokračuje odbornice: „Trenér by měl povzbuzovat, i když provedení není stoprocentní. Věty jako „no vidíš, už to skoro bylo, ještě zkus tohle a tohle, a bude to perfektní“ fungují jako zázrak.“ Obecně podle ní vždycky platí, že i méně obratné děti se dají v určitých částech hodin vyzdvihnout, a hlavně se s nimi dá pracovat tak, aby se jako horší vůbec necítily a měly motivaci se snažit.

Hlídejte si certifikaci

Chcete-li svého potomka svěřit do rukou profesionála, zajímejte se o to, zda trenér takovým opravdu je. To znamená, že nevede děti jenom proto, že ho to baví, ale že má potřebné vzdělání, certifikaci, nějaký čas už se oboru věnuje a neustále se vzdělává. Nebojte se poptat se na něj přímo v klubu. 

Spoléhejte na dětskou zkušenost

Stejně jako u dospěláků, i u dítěte je nejdůležitější kritérium, jak si s trenérem „sedne“. U dětí v tomhle věku je obrovská výhoda, že je hodina buď baví, nebo nebaví, jsou buď nadšené, nebo znuděné. O svých pocitech moc nepřemýšlejí. Jednak jsou na nich vidět a také vám většinou upřímně řeknou svůj názor. Pokud je dítě nadšené či dokonce po hodině prohlásí Ne, já ještě nechci domů, pak máte jasno, že jste natrefili na správný sportovní kroužek i skvělého kouče.


Děti z mateřské školy se proměnily v pěstitele

Včera ve 12:32

Předškoláci z mateřské školy v Táborské ulici v Praze 4 vědí, jak na pěstování bylinek, zeleniny a dalších rostlin a že na jejich počátku jsou semínka. Formou hry si tyto dovednosti procvičují.

Nadační fond pomůže rodičům se zaplacením dětského tábora

17. května 2022 v 08:33

Rodičům, kteří se dostali do obtížné ekonomické situace a finanční prostředky nestačí na zaplacení dětského tábora, nabízí pomoc ve formě příspěvku Nadační fond Dvojka srdcem městské části Praha 2.

Obrázky pro Marka

10. května 2022 v 10:29

V ZŠ Kladská v Praze 2 mají již několik let jednu tradici. Ve spolupráci s Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka malují zdejší děti obrázky na vybrané téma. Obrázky letošního, 22. ročníku, se totiž nesly ve znamení Radost ze života.

Praha 5 podpoří děti během letních prázdnin

8. května 2022 v 10:02

Praha 5 i letos podpoří děti finančním příspěvkem na tábory, příměstské tábory, sportovní soustředění a kempy. Výše příspěvku je 600 korun na jedno dítě do 18 let a program startuje již v pondělí 9. května.

Butovický zvoneček 2022

7. května 2022 ve 13:15

Praha 13 vyhlásila již dvacátý druhý ročník soutěže v sólovém zpěvu Butovický zvoneček 2022.

Pohádkové krajinky ze sukulentních rostlin

6. května 2022 v 09:16

Od 6. do 29. května si v Botanické zahradě Na Slupi v Praze 2 můžete prohlédnout další ročník výstavy. Součástí bude i prodej sukulentních rostlin, keramických nádob a související literatury.

Turnaje ve stolním tenise na Elizze

5. května 2022 v 19:03

Pro fanoušky stolního tenisu připravila Praha 11 tři turnaje, které budou probíhat v květnu v herně Brandlova.

Prosecká píšťalka v Parku Přátelství

5. května 2022 v 09:46

V sobotu 7. května mezi 14. a 18. hodinou čeká děti spousta zábavy při odpolední akci Prosecká píšťalka.

V Apolinářské zahradě se střílelo ze vzduchovky

5. května 2022 v 08:13

V soutěži ve střelbě ze vzduchovky určené pro žáky z 6. a 7. tříd základních škol Prahy 2 zvítězila ZŠ Kladská a získala tak Putovní pohár Obvodního mysliveckého spolku Praha 2. Škola po třech letech sesadila z prvního místa ZŠ Londýnskou.

Festival Bambule nabídne program pro malé i starší děti

4. května 2022 v 18:32

Pohodový rodinný víkend plný hudby, zpívání, sportu, zábavy a dobrého jídla 14. – 15. května na Výstavišti. Festival Bambule potěší zejména nejmenší návštěvníky, kteří se v parkové části Výstaviště Praha skutečně vyřádí díky bohatému hudebnímu i doprovodnému program s oblíbenými hvězdami nejen...

Další články
Nahoru