Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak odstranit nepříjemné pachy v domácnosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jak odstranit nepříjemné pachy v domácnosti

Nepříjemné pachy v domácnosti mohou výrazně ovlivnit pohodu a komfort vašeho života. Tyto pachy mohou pocházet z různých zdrojů, jako jsou kuchyňské zbytky, vlhkost, cigaretový kouř, nečistoty a další. Následující tipy a triky vám pomohou eliminovat nežádoucí pachy a udržet váš domov svěží a příjemný.

Pravidelná prevence

Základem prevence nepříjemných pachů je pravidelná údržba vašich odpadů. Nepříjemné pachy z kanalizačních trubek mohou být nejen rušivé, ale také naznačovat potenciální problémy s odpadním systémem. Řešením není jen maskování pachů, ale také prevence a údržba. Kanalizační trubky se snadno zanáší a je důležitá jejich občasná údržba. Jednou za několik týdnů dejte do odtoku vroucí vodu a několik lžic sody na pečení, která pomůže rozpustit tukové usazeniny a nečistoty. 

Nikdy nepouštějte mastnoty a oleje z vaření do odtoků. Tyto látky mohou v trubkách tuhnout a vytvářet zácpy, které způsobují zápach. Místo toho sbírejte mastnoty do nádoby a zlikvidujte je správným způsobem. Instalace sítěk na odtoky v kuchyni i koupelně zabraňuje tomu, aby se v trubkách hromadily vlasy, zbytky jídla a další nečistoty. To může výrazně snížit riziko zácpy a nepříjemných pachů. 

Jaké prostředky použít

Biologické čistící prostředky obsahují živé bakterie, které rozkládají organické zbytky v trubkách. Jsou šetrné k životnímu prostředí a mohou pomoci udržet trubky čisté a pachy pod kontrolou. Použití příliš mnoho chemických čistících prostředků může poškodit trubky a narušit bakteriální rovnováhu v kanalizaci.

Aktivní uhlíkové filtry jsou účinným způsobem, jak absorbovat pachy a nečistoty z vzduchu. Tyto filtry jsou k dispozici ve formě větracích filtrů, nebo můžete použít aktivní uhlíkové tablety umístěné v místnosti. Byliny, jako jsou máta, levandule a rozmarýn, mají příjemnou vůni a mohou pomoci neutralizovat nepříjemné pachy. Citrusové plody, jako jsou pomeranče a citrony, mohou také osvěžit prostor. Kávová zrna mají schopnost absorbovat pachy. Stačí umístit misku s kávovými zrny na několik hodin do místnosti, kde je cítit nepříjemný zápach. 

Tipy na efektivní odstranění nečistot

Ocet je skvělým čistícím prostředkem díky své kyselé povaze. Smíchaný s vodou (poměr 1:1) může odstranit vodní kámen, usazeniny a mnoho nečistot. Může se použít na čištění povrchů, koupelen, kuchyní, zrcadel a oken. Jemně vetřete a opláchněte vodou. Použijte absorpční materiály, jako je kuchyňský papír na vsáknutí nadbytečného oleje nebo tuku z mastné skvrny. 

Esenciální oleje, jako jsou levandule, tea tree (čajovník), eukalyptus a máta, nejen voní krásně, ale také mají antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Přidejte několik kapek do vody. Pára z horké vody může být účinným čistícím prostředkem pro odstranění nečistot, zápachu a dezinfekci. Páru můžete vytvářet pomocí parních čističů, na trhu jich najdete mnoho.


Autor: TZ, red

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Další články
Nahoru