Jak (ne)bezpečné jsou naše domovy? Inspirace na veletrhu FOR ARCH
13. srpna 2022 11:50
Policejní statistiky uvádějí, že jen během roku 2020 došlo v České republice k 1861 případům vloupání do obydlí. Jinými slovy – více než osmnáct stovek rodin přišlo o pocit bezpečného domova. Čísla ukazují, že byty se nejčastěji vykrádají v Praze, zatímco víkendové chaty a rodinné domy ve Středočeském kraji. Podle odborníků je příčinou především nahodilost, příležitost, vhodné podmínky a v neposlední řadě neopatrnost lidí, kteří nahrávají pachatelům v jejich činnosti.
Nedejte zlodějům šanci
I když dokáže být kreativita zlodějů nezměrná, mnohdy jim při pokusech o vloupání pomáhá nedostatečné zabezpečení domácnosti. Policisté zdokumentovali nejčastější způsoby provedení vloupání, které pomáhají odhalit nejslabší místa ochrany. V případě bytových jednotek u činžovní zástavby vede vyháčkování dvoukřídlých vstupních dveří, obecně v případě bytů následují vypáčení, vyražení, vykopnutí vstupních dveří (u zámku, pantů), rozbití či vytlačení skleněné výplně oken či balkónových dveří, rozlomení zámkových vložek vstupních dveří: za použití planžety či jiného přípravku u starších zámkových vložek) nebo za použití upravené „špachtle“ či platební karty (neuzamčené vstupní dveře; jde o napadání tzv. „spících bytů“). V případech vykrádání rodinných domů a rekreačních zařízení nejčastěji dochází k rozbití či vypáčení skleněné výplně oken nebo terasových dveří nebo průnik otevřeným oknem, terasou, garáží.
Pomáhá prevence
A co se z domovů nejčastěji krade? Peníze, šperky, osobní doklady, výpočetní technika, menší elektronika, střelné zbraně, televize, starožitnosti, ale taky například luxusní oblečení, boty, drogerie i kosmetika. Jak zdůrazňují policisté, nejsilnější obranou je prevence. Důležité je například nesdělovat informace o dovolené na sociálních sítích, při delší nepřítomnosti doma zajistit nepravidelné kontroly důvěryhodnými osobami, které vám doma třeba vyvětrají, rozsvítí. Při každém odchodu z domu nezapomeňte také zkontrolovat řádné uzavření či uzamčení oken, balkonových a vstupních dveří či pořídit si certifikované zabezpečení.
Inspirace na veletrhu FOR ARCH
Odborníci z řad policie a ministerstva vnitra se snaží občany v otázce bezpečí domova informovat a pomáhat jim v důležitých krocích při budování zabezpečení. Nebo poradí, co dělat, pokud už k vyloupení domova dojde. Setkat se s nimi mohou zájemci například na stavebním veletrhu FOR ARCH ve dnech 20. až 24. září v Letňanech. „Na veletrhu FOR ARCH mimo jiné představíme i nový poradenský web Stop vloupání i projekt Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům zmiňující souhrn preventivních opatření při ochraně proti vloupání. Jeho součástí je také mobilní aplikace pro občany s názvem Zabezpečte se se základními informacemi a návody pro zabezpečení majetku,“ řekl Milan Fára z Ministerstva vnitra ČR.