Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak na vedení skladového hospodářství: informace pro začátečníky
Ilustrační foto: Karolina Grabowska / Pexels

Jak na vedení skladového hospodářství: informace pro začátečníky

Začínáte podnikat a už víte, že budete mít i sklad? V tom případě vás čeká vedení skladové evidence. Díky tomuto článku se v problematice zorientujete.

Nejvíc záleží na tom, v jaké formě podnikáte. Jestliže jste OSVČ v režimu paušální daně, nebo uplatňujete výdaje procentem, skladovou evidenci vést nemusíte. Pokud máte zboží či součástky skladem, je určitě dobré, když si vlastní přehled evidenci vedete – nicméně povinné to není.

V případě, že jako OSVČ vedete daňovou evidenci nebo účetnictví, či jste s. r. o., skladová evidence se vás týká povinně. Musíte totiž pro účely stanovení daně z příjmů vést přehled o svém majetku. Do něj se počítají i zásoby.

Pro pořádek doplníme, že výše zmíněná povinnost se týká jen těch podnikatelů a firem, které mají skladové zásoby.

Skladová evidence v počítači

K vedení skladového hospodářství slouží program na vedení skladové evidence. V něm tvoříte a evidujete:

  • skladové karty (základní karta každého artiklu s jeho názvem, popisem a označením),
  • příjemky,
  • výdejky,
  • prodejky,
  • dodací listy a další skladové doklady.

Výhodou je, že u všeho dohledáte historii. Můžete si například vyfiltrovat, od kterého dodavatele jste zboží koupili, za kolik a komu s jakou přirážkou jste ho prodali.

Některé firmy zpočátku vedou skladové hospodářství v tabulkách, ale to je neefektivní. Data přepisujete z tabulky do tabulky ručně a často se stává, že se upíšete, nebo změnu zapomenete zanést úplně. Pak vám data nesedí a pořád běháte do skladu, kde položky přepočítáváte.

Když máte program na skladovou evidenci, data jsou v něm. Vyskladníte zboží, zadáte informaci do systému a ta se propíše na všechna potřebná místa.

Program na vedení skladové evidence vám pomůže i s obchodem. Zobrazíte si v něm řadu užitečných informací – například kolik z celkového obratu tvoří nové zboží nebo který zákazník má největší odběry. Tomu pak přizpůsobíte svoji další strategii.

Inventura

Jakmile začnete vést skladové hospodářství, čeká vás inventura. Tu děláte zpravidla jednou ročně. Fyzicky zkontrolujte veškerý majetek a ujistíte se, že odpovídá jeho počet. Pokud máte sklad, znamená to, že ručně přepočítáte veškeré zboží a ověříte, že sedí s informacemi v systému. 

Je běžné, že narazíte na nesrovnalosti – kladné rozdíly, tzv. přebytky, nebo záporné rozdíly, tzv. manka. Do programu zapíšete stav zjištěný inventurou a vypořádáte vzniklé rozdíly. 

TIP: Menší a střední firmy vedou skladovou evidenci v účetním programu Money S3. Až budete systém vybírat, podívejte se na něj.


Autor: TZ, red

Studie TOP Zaměstnavatelé stanovila pořadí pro letošní rok

Dnes v 10:01

Studie TOP Zaměstnavatelé je projektem Asociace studentů a absolventů, který probíhá mezi studenty českých vysokých škol a nově i středoškoláků. Je realizován ve spolupráci s prestižní výzkumnou agenturou NIQ, univerzitami, středními školami, studentskými organizacemi a firemními partnery....

Společnost Pražské služby existuje už třicet let

18. února 2024 ve 21:08

Pražské služby slaví v letošním roce 30 let od založení. V hlavním městě je součástí svozu směsného i tříděného odpadu, údržby ulic i parků. Společnost nadále plánuje posilovat své postavení na trhu, snižovat negativní dopady na životní prostředí, edukovat veřejnost a zároveň pomáhat v předcházení...

Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

16. února 2024 ve 20:42

Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je...

Kooperativa využívá řešení od Resistant AI

11. února 2024 v 17:41

Pojišťovna Kooperativa, druhá největší pojišťovna na českém trhu, zahájila spolupráci se společností Resistant AI, specialistou na prevenci finanční kriminality využívající umělou inteligenci a strojové učení. Kooperativa využívá technologii Document Forensics, k ověřování dokumentů předložených...

Tobias Sonndorfer jmenován místopředsedou představenstva VIG Re

7. února 2024 ve 14:41

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, s potěšením oznamuje, že Tobias Sonndorfer byl jmenován místopředsedou představenstva s účinností od 1. února 2024. 

Další články
Nahoru