Dnes Pátek - polojasno 29°C
Zítra Sobota - oblacno 28°C
Pátek 19. 7. 2024
Svátek má Čeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak na vedení skladového hospodářství: informace pro začátečníky
Ilustrační foto: Karolina Grabowska / Pexels

Jak na vedení skladového hospodářství: informace pro začátečníky

Začínáte podnikat a už víte, že budete mít i sklad? V tom případě vás čeká vedení skladové evidence. Díky tomuto článku se v problematice zorientujete.

Nejvíc záleží na tom, v jaké formě podnikáte. Jestliže jste OSVČ v režimu paušální daně, nebo uplatňujete výdaje procentem, skladovou evidenci vést nemusíte. Pokud máte zboží či součástky skladem, je určitě dobré, když si vlastní přehled evidenci vedete – nicméně povinné to není.

V případě, že jako OSVČ vedete daňovou evidenci nebo účetnictví, či jste s. r. o., skladová evidence se vás týká povinně. Musíte totiž pro účely stanovení daně z příjmů vést přehled o svém majetku. Do něj se počítají i zásoby.

Pro pořádek doplníme, že výše zmíněná povinnost se týká jen těch podnikatelů a firem, které mají skladové zásoby.

Skladová evidence v počítači

K vedení skladového hospodářství slouží program na vedení skladové evidence. V něm tvoříte a evidujete:

  • skladové karty (základní karta každého artiklu s jeho názvem, popisem a označením),
  • příjemky,
  • výdejky,
  • prodejky,
  • dodací listy a další skladové doklady.

Výhodou je, že u všeho dohledáte historii. Můžete si například vyfiltrovat, od kterého dodavatele jste zboží koupili, za kolik a komu s jakou přirážkou jste ho prodali.

Některé firmy zpočátku vedou skladové hospodářství v tabulkách, ale to je neefektivní. Data přepisujete z tabulky do tabulky ručně a často se stává, že se upíšete, nebo změnu zapomenete zanést úplně. Pak vám data nesedí a pořád běháte do skladu, kde položky přepočítáváte.

Když máte program na skladovou evidenci, data jsou v něm. Vyskladníte zboží, zadáte informaci do systému a ta se propíše na všechna potřebná místa.

Program na vedení skladové evidence vám pomůže i s obchodem. Zobrazíte si v něm řadu užitečných informací – například kolik z celkového obratu tvoří nové zboží nebo který zákazník má největší odběry. Tomu pak přizpůsobíte svoji další strategii.

Inventura

Jakmile začnete vést skladové hospodářství, čeká vás inventura. Tu děláte zpravidla jednou ročně. Fyzicky zkontrolujte veškerý majetek a ujistíte se, že odpovídá jeho počet. Pokud máte sklad, znamená to, že ručně přepočítáte veškeré zboží a ověříte, že sedí s informacemi v systému. 

Je běžné, že narazíte na nesrovnalosti – kladné rozdíly, tzv. přebytky, nebo záporné rozdíly, tzv. manka. Do programu zapíšete stav zjištěný inventurou a vypořádáte vzniklé rozdíly. 

TIP: Menší a střední firmy vedou skladovou evidenci v účetním programu Money S3. Až budete systém vybírat, podívejte se na něj.


Autor: TZ, red

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Jiří Jarkovský bude novým členem představenstva Czech Airlines Handling

9. července 2024 v 15:02

Novým členem představenstva odbavovací společnosti Czech Airlines Handling (dceřiná společnost Letiště Praha) bude od prvního srpna Jiří Jarkovský. Jeho hlavním úkolem bude strategické plánování činností společnosti CSAH v kombinaci s nepravidelností provozu. Současný předseda představenstva Tomáš...

Novou šéfkou komunikace innogy bude Zuzana Tylčerová, nahradí Martina Chalupského

26. června 2024 v 19:14

Po více než 20 letech mění skupina innogy vedení své komunikace. Na pozici Head of Corporate Affairs vystřídá Martina Chalupského nová ředitelka Zuzana Tylčerová. Bude přes léto postupně přebírat veškeré kompetence v oblasti externí a interní komunikace, sponzoringu, společenské odpovědnosti a...

MennYacht personálně posiluje pobočku pro Česko a otevřela prostory v Pařížské

26. června 2024 v 08:10

Společnost MennYacht, která letos slaví 30 let působení, zastupuje prémiové značky z portfolia Ferretti Group. České zastoupení formy nově reprezentuje Petr Kabát a společnost představila novou pobočku na Pařížské ulici v Praze.

Zlatá Koruna patří pojišťovně Kooperativa

21. června 2024 v 18:38

V letošním, již 22. ročníku soutěže Zlatá Koruna si Kooperativa připsala pět pódiových umístění. První místo a Zlatou korunu získalo Autopojištění NAMÍRU v kategoriích Neživotní pojištění i Povinné ručení, a FLEXI, které ovládlo kategorii Životní pojištění.  Informoval o tom mluvčí pojišťovny...

Férový zaměstnavatel roku je innogy

21. června 2024 ve 12:42

V pátém ročníku soutěže Férový zaměstnavatel roku, kterou pořádá portál Atmoskop se společností Pluxee, se společnost innogy umístila na 1. místě jako organizace s výborným přístupem k zaměstnancům, a to v kategorii velkých firem na 1000 zaměstnanců.

Další články
Nahoru