Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lifestyle / Zdraví

Jak na Silvestra popíjet a druhý den neprožívat muka? Fígly štamgasta, tanečnice a majitele baru

Na Silvestra se rádi napijí alkoholu i ti, kteří po většinu roku přílišnými pijany nejsou. A ti na pití zvyklí to mnohdy přeženou. Jak zvládnout silvestrovskou noc tak, aby následující ráno nebylo utrpením? Mohlo by se totiž jinak naplnit známé – jak na Nový rok, tak po celý rok. Stačí přitom tak málo – pít s mírou, jíst mastné, tancovat nebo zapíjet alkohol vodou.

Karlínský štamgast a zkušený pijan Petr Zlámal ví, jak na to. Pije poměrně dost, ale druhý den se cítí dobře. „Před oslavou si vezmu tabletu multivitaminu. A řídím se zásadou: alkohol nemíchat. Výjimkou je půlnoční přípitek sektem. Když se rozhodnu, že ´půjdu´do tvrdého a oslavu strávím u slivovice, pojídám slaninu. A občas se napiji vody. Když piji víno, ze džbánku popíjím i vodu,“ říká.

Podle něj i dalších zkušených pijáků je dobré neslavit už třicátého. Svěží a dobře vyspaný člověk má více energie popíjet, alkohol mu tolik neublíží a nevyčerpá ho. Pokud přesto tušíte, že bude ráno bolehlav, je dobré vzít si prášek proti bolesti hlavy již před spaním. Ráno se pak stane zázrak: hlava vás bolet nebude.

Od maléru může pomoci i sám žaludek. Zpěvák a imitátor Libor Petrů říká, že to má jednoduché, protože když pije alkohol, právě žaludek mu řekne, kdy má dost. „Nedostávám se proto do stavu, že bych měl okno. V malém množství alkohol dokonce i míchám, ale spíš se držím pivečka nebo si dám panáka, vínečko mi dělá kyselo,“ dodává.

Alkohol je možné vytancovat…

Tanečnice Helena Langerová se příliš nesoustředí na to, co smí a co nesmí. Takzvaného ledního medvěda – sekt s vodkou – si ale nedává. „Z letitých zkušeností vím, že nesmím míchat bublinky a vodku. Nejdůležitější je ale pít s mírou. K tomu jíst, pít vodu a mít pohyb. Prostě alkohol vytancovat. To mi nedělá problém, nejsem typ, co by pil někde v koutku na žal, alkohol mám jako součást zábavy,“ říká.

Majitel vinného baru Ken ve Strašnicích Petr Hlavička zná pár fíglů. Přesto, že jeho bar bude mít na Silvestra zavřeno, oslav zažil přehršel. Vinaři mají podle něj pít raději suchá a lehčí vína. Čím víc má totiž alkohol zbytkového cukru, tím je to větší zátěž pro trávící trakt. A naopak. „Bílého člověk vypije víc – je osvěžující, červené je hutnější, ale zase ho vypije méně i ten, kdo nemá pověstnou záklopku. Po litru červeného už má většina lidí dost, kdežto bílého někdo vypije třeba i dva litry,“ říká.

„Pokud ovšem pijan nepřebije víno slivovicí – to pak alkoholu vypije mnohem víc, ale to je holt jeho boj.V každém případě, i při přebíjení vína panáky je důležité zapíjet alkohol vodou. Alkohol totiž v těle vodu váže,“ dodává. „Když jsem byl koštovat víno na Moravě, vypil jsem za den pět litrů vody. To nikomu nenutím, aby neměl pocit, že má žáby v žaludku. Minimálně půllitr vody na půllitr vína by ale lidé vypít měli,“ říká.

Voda se má pít i k pivu a míchaným koktejlům

Když někdo není vůbec zvyklý vodu pít, má si jí dát aspoň skleničku k dvojce či dvěma dvojkám vínka. „Když se na to člověk naladí, je to lahodné. Když je víno dobré, dochutí vám i tu vodu,“ vysvětluje. Odvolává se i na lidovou moudrost, že před pitím jakéhokoli alkoholu je dobré dát si chleba se sádlem, což promastí žaludek. „Na Moravě se k vínům zase podává slaninka,“ doplňuje.

Voda se má podle něj pít k jakémukoli alkoholu. I k pivu, ke kterému se to podle mnoha pivařů nehodí. „V Česku se pivo pije na žízeň, z hlediska trávení je ale fajn i pivo zapíjet vodou. V mládí jsme s kamarády pili pivo bez vody, a proto jsme měli po opici žízeň. Člověk je pak dehydrovaný a druhý den vyhledává láky z okurek nebo kyselé utopence,“ říká.

Vodou by se měly zapíjet i míchané nápoje. Třeba Cuba libre, což je kola a bílý rum. „To je nestravitelné, žaludek to strávit neumí. Mnohem lepší je pít zvlášť rum a zvlášť kolu. Ale pokud má někdo míchané koktejly rád, měl by je aspoň zapíjet vodou,“ dodává. A přidává ještě jednu radu: „Když chce někdo pít panáčky, jsou nejlepší ty bílé – vodka či pálenka. Jakmile je tvrdý alkohol tmavý, je hůř stravitelný. Koňaky a whisky jsou pro gurmány, ale i jim je zle, pokud jich vypijí láhev.“


Autor: Anna Skálová

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online

10. června 2021 v 10:10

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí, ale je onemocněním, které zasahuje celý organismus. Nové možnosti léčby mohou snížit závažnost jejích projevů a pacientům zkvalitnit život. Dny otevřených ambulancí jsou pro pacienty s lupénkou další možností, jak najít vhodnou léčbu včas. Organizují se...

Parní lokomotivou do muzea

9. června 2021 ve 12:01

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Návštěvu si mohou zájemci zpestřit například jízdou parním vlakem do Kolešovic. V sobotu navíc ČD vypraví z pražského Masarykova nádraží do Lužné historický vlak...

Festival zdravého životního stylu v Praze 13

3. června 2021 v 11:07

Den zdraví na Slunečním náměstí nabídne informace ze světa prevence i sociálních služeb.

Louise Riotteová: Mrkev miluje rajčata

28. května 2021 v 10:34

Klasická příručka známé americké odbornice odkrývá tajemství úspěšného zahradničení spočívající ve výsadbě rostlin, které se mají rády a výborně se doplňují.

Praha 4: Pomoc při léčení závislostí

28. května 2021 v 09:31

Na Zdravotnické zařízení Prahy 4 se můžete obrátit v případě, že máte psychické problémy a problémy se závislostí nebo I postcovidový syndrom.

Jóga 50+ se vrací na Národní třídu

19. května 2021 ve 21:06

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení pro 50+ se vrací po covidové přestávce do YOGAME STUDIA na Národní třídu.

Nový přístroj zvýší kvalitu péče v Nemocnici Na Františku

17. května 2021 ve 20:37

Radní Prahy 1 rozhodli, že podpoří nákup univerzálního multidetektorového CT systému vyšší třídy pro Nemocnici Na Františku. 

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Další články
Nahoru