Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak na rekonstrukci obývacího pokoje? Nebojte se investovat i do větších změn
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Stylové zařízený obývací pokoj. Ilustrační foto: Artazum / Shutterstock.com

Jak na rekonstrukci obývacího pokoje? Nebojte se investovat i do větších změn

Obývací pokoj je srdcem celého domu. Setkává se zde rodina, zveme sem návštěvy a je to místo, kde se chceme cítit pohodlně a toužíme, aby také hezky vypadalo. Jelikož se jedná o jedno z nejfrekventovanějších míst v domě, může se také všechno vybavení snadno opotřebovávat a často máme pocit, že je to právě obývací pokoj, který vyžaduje co nejdříve rekonstrukci nebo aspoň malé oživení. Nebojte se do toho pustit – nebudete jistě litovat. Vše si ale dopředu dobře promyslete.

Začněte hrubými úpravami

První věc je vše vyklidit. Tak získáte možnost prohlédnout si řádně celý prostor a také můžete rovnou přistoupit k některým nezbytným hrubým úpravám. Pokud chcete udělat kompletní předělání místnosti, bude to znamenat více práce i nákladů, ale můžete se pustit i do složitějších věcí, jaké je například instalace podlahového vytápění. Rovnou můžete také vyměnit podlahy a nově vše vymalovat. Tyto zásahy udělají zásadní rozdíl a vyplatí se do nich investovat. Pokud máte přímo v obýváku také schody, zaměřte se i na ně. Je možné je vylepšit například nášlapy na schody, které prodlouží jejich životnost a usnadní také pohyb po nich.

Výměna nábytku

V ideálním případě je dobré si na začátku vytyčit, co všechno chcete vyměnit. Pokud se pouštíte do renovace, určitě máte hned několik nápadů na to, co vám v místnosti vadí nebo co byste chtěli změnit. Jakmile budete mít připravený seznam, můžete se pustit do výběru nového nábytku. Stejně jako barva zdí, i nábytek má vliv na celkový dojem z prostoru, ale hraje také zásadní praktickou roli. Proto se dívejte jak na pohodlnost, tak také na design a celkovou sladěnost všech komponentů. Ústředním motivem bývá sedací souprava, která by měla být dostatečně velká, dobře do prostoru padnout a měla by být velmi pohodlná. Vsaďte na sedací soupravy na míru Praha. Jen tak získáte skutečně to, co chcete, a nebudete muset dělat žádné kompromisy.

Využijte prostor naplno

Při výběru nábytku klidně popusťte uzdu své fantazii a nabízený prostor využijte co nejvíce. Nebojte se pořídit si i menší nábytek v novém designu, aby bylo vše dokonale sladěné. Pamatujte zejména na praktický konferenční stolek, taburet nebo malou knihovničku na ty nejoblíbenější knižní tituly. Určitě ale myslete i na praktičnost. Je to zcela jednoznačně nejvyužívanější místnost v domě, a proto musí být také plně funkční.

Teplo domova

Pokud je to ve vašem domě možné, zvažte instalaci krbu. Některé rodiny se na počátku rozhodly šetřit a krb si nepořídily, ale pokud nyní máte více volných financí a děti už třeba nejsou tak malé, rozhodně jej zvažte. Je to totiž nesmírně příjemný jednotící prvek interiéru, který do něj vnáší něco domáckého a útulného. Buďte si jisti, že právě krb udělá z vašeho obýváku skutečný domov. Pak už stačí jen v létě myslet na zásoby dřeva, pořídit si ostré pily na dřevo a zásobit se poleny na celou zimu. Můžete si zároveň i trochu přitopit a u sálajícího krbu v poklidu relaxovat a třeba popíjet sklenku červeného vína.

Nenechte rohy prázdné

Maximální využití nabízeného prostoru je důležité – zvlášť, pokud toho prostoru zase tolik není. Určitě se proto nebojte využít vše, včetně rohů místností. Určitě je nenechávejte prázdné. Ideálním řešením jsou knihovny nebo jiné úložné prostory, kam můžete ukrýt spoustu věcí, které není potřeba mít na očích. Skvělé je také pokud do rohu umístíte nějakou větší pokojovou rostlinu, které ale nevadí trochu méně světla. Většina takových rostlin navíc ani nevyžaduje příliš mnoho péče ani pozornosti. Do vašeho interiéru také snadno dostanete trochu života a přidáte mu přírodní prvky, které jsou aktuálně velmi trendy.


Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

19. května 2022 ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru