Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jak na rekonstrukci obývacího pokoje? Nebojte se investovat i do větších změn
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Stylové zařízený obývací pokoj. Ilustrační foto: Artazum / Shutterstock.com

Jak na rekonstrukci obývacího pokoje? Nebojte se investovat i do větších změn

Obývací pokoj je srdcem celého domu. Setkává se zde rodina, zveme sem návštěvy a je to místo, kde se chceme cítit pohodlně a toužíme, aby také hezky vypadalo. Jelikož se jedná o jedno z nejfrekventovanějších míst v domě, může se také všechno vybavení snadno opotřebovávat a často máme pocit, že je to právě obývací pokoj, který vyžaduje co nejdříve rekonstrukci nebo aspoň malé oživení. Nebojte se do toho pustit – nebudete jistě litovat. Vše si ale dopředu dobře promyslete.

Začněte hrubými úpravami

První věc je vše vyklidit. Tak získáte možnost prohlédnout si řádně celý prostor a také můžete rovnou přistoupit k některým nezbytným hrubým úpravám. Pokud chcete udělat kompletní předělání místnosti, bude to znamenat více práce i nákladů, ale můžete se pustit i do složitějších věcí, jaké je například instalace podlahového vytápění. Rovnou můžete také vyměnit podlahy a nově vše vymalovat. Tyto zásahy udělají zásadní rozdíl a vyplatí se do nich investovat. Pokud máte přímo v obýváku také schody, zaměřte se i na ně. Je možné je vylepšit například nášlapy na schody, které prodlouží jejich životnost a usnadní také pohyb po nich.

Výměna nábytku

V ideálním případě je dobré si na začátku vytyčit, co všechno chcete vyměnit. Pokud se pouštíte do renovace, určitě máte hned několik nápadů na to, co vám v místnosti vadí nebo co byste chtěli změnit. Jakmile budete mít připravený seznam, můžete se pustit do výběru nového nábytku. Stejně jako barva zdí, i nábytek má vliv na celkový dojem z prostoru, ale hraje také zásadní praktickou roli. Proto se dívejte jak na pohodlnost, tak také na design a celkovou sladěnost všech komponentů. Ústředním motivem bývá sedací souprava, která by měla být dostatečně velká, dobře do prostoru padnout a měla by být velmi pohodlná. Vsaďte na sedací soupravy na míru Praha. Jen tak získáte skutečně to, co chcete, a nebudete muset dělat žádné kompromisy.

Využijte prostor naplno

Při výběru nábytku klidně popusťte uzdu své fantazii a nabízený prostor využijte co nejvíce. Nebojte se pořídit si i menší nábytek v novém designu, aby bylo vše dokonale sladěné. Pamatujte zejména na praktický konferenční stolek, taburet nebo malou knihovničku na ty nejoblíbenější knižní tituly. Určitě ale myslete i na praktičnost. Je to zcela jednoznačně nejvyužívanější místnost v domě, a proto musí být také plně funkční.

Teplo domova

Pokud je to ve vašem domě možné, zvažte instalaci krbu. Některé rodiny se na počátku rozhodly šetřit a krb si nepořídily, ale pokud nyní máte více volných financí a děti už třeba nejsou tak malé, rozhodně jej zvažte. Je to totiž nesmírně příjemný jednotící prvek interiéru, který do něj vnáší něco domáckého a útulného. Buďte si jisti, že právě krb udělá z vašeho obýváku skutečný domov. Pak už stačí jen v létě myslet na zásoby dřeva, pořídit si ostré pily na dřevo a zásobit se poleny na celou zimu. Můžete si zároveň i trochu přitopit a u sálajícího krbu v poklidu relaxovat a třeba popíjet sklenku červeného vína.

Nenechte rohy prázdné

Maximální využití nabízeného prostoru je důležité – zvlášť, pokud toho prostoru zase tolik není. Určitě se proto nebojte využít vše, včetně rohů místností. Určitě je nenechávejte prázdné. Ideálním řešením jsou knihovny nebo jiné úložné prostory, kam můžete ukrýt spoustu věcí, které není potřeba mít na očích. Skvělé je také pokud do rohu umístíte nějakou větší pokojovou rostlinu, které ale nevadí trochu méně světla. Většina takových rostlin navíc ani nevyžaduje příliš mnoho péče ani pozornosti. Do vašeho interiéru také snadno dostanete trochu života a přidáte mu přírodní prvky, které jsou aktuálně velmi trendy.


Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

Dnes v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

Dnes v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru