Dnes Sobota - obcasny-dest 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak na rekonstrukci obývacího pokoje? Nebojte se investovat i do větších změn
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Stylové zařízený obývací pokoj. Ilustrační foto: Artazum / Shutterstock.com

Jak na rekonstrukci obývacího pokoje? Nebojte se investovat i do větších změn

Obývací pokoj je srdcem celého domu. Setkává se zde rodina, zveme sem návštěvy a je to místo, kde se chceme cítit pohodlně a toužíme, aby také hezky vypadalo. Jelikož se jedná o jedno z nejfrekventovanějších míst v domě, může se také všechno vybavení snadno opotřebovávat a často máme pocit, že je to právě obývací pokoj, který vyžaduje co nejdříve rekonstrukci nebo aspoň malé oživení. Nebojte se do toho pustit – nebudete jistě litovat. Vše si ale dopředu dobře promyslete.

Začněte hrubými úpravami

První věc je vše vyklidit. Tak získáte možnost prohlédnout si řádně celý prostor a také můžete rovnou přistoupit k některým nezbytným hrubým úpravám. Pokud chcete udělat kompletní předělání místnosti, bude to znamenat více práce i nákladů, ale můžete se pustit i do složitějších věcí, jaké je například instalace podlahového vytápění. Rovnou můžete také vyměnit podlahy a nově vše vymalovat. Tyto zásahy udělají zásadní rozdíl a vyplatí se do nich investovat. Pokud máte přímo v obýváku také schody, zaměřte se i na ně. Je možné je vylepšit například nášlapy na schody, které prodlouží jejich životnost a usnadní také pohyb po nich.

Výměna nábytku

V ideálním případě je dobré si na začátku vytyčit, co všechno chcete vyměnit. Pokud se pouštíte do renovace, určitě máte hned několik nápadů na to, co vám v místnosti vadí nebo co byste chtěli změnit. Jakmile budete mít připravený seznam, můžete se pustit do výběru nového nábytku. Stejně jako barva zdí, i nábytek má vliv na celkový dojem z prostoru, ale hraje také zásadní praktickou roli. Proto se dívejte jak na pohodlnost, tak také na design a celkovou sladěnost všech komponentů. Ústředním motivem bývá sedací souprava, která by měla být dostatečně velká, dobře do prostoru padnout a měla by být velmi pohodlná. Vsaďte na sedací soupravy na míru Praha. Jen tak získáte skutečně to, co chcete, a nebudete muset dělat žádné kompromisy.

Využijte prostor naplno

Při výběru nábytku klidně popusťte uzdu své fantazii a nabízený prostor využijte co nejvíce. Nebojte se pořídit si i menší nábytek v novém designu, aby bylo vše dokonale sladěné. Pamatujte zejména na praktický konferenční stolek, taburet nebo malou knihovničku na ty nejoblíbenější knižní tituly. Určitě ale myslete i na praktičnost. Je to zcela jednoznačně nejvyužívanější místnost v domě, a proto musí být také plně funkční.

Teplo domova

Pokud je to ve vašem domě možné, zvažte instalaci krbu. Některé rodiny se na počátku rozhodly šetřit a krb si nepořídily, ale pokud nyní máte více volných financí a děti už třeba nejsou tak malé, rozhodně jej zvažte. Je to totiž nesmírně příjemný jednotící prvek interiéru, který do něj vnáší něco domáckého a útulného. Buďte si jisti, že právě krb udělá z vašeho obýváku skutečný domov. Pak už stačí jen v létě myslet na zásoby dřeva, pořídit si ostré pily na dřevo a zásobit se poleny na celou zimu. Můžete si zároveň i trochu přitopit a u sálajícího krbu v poklidu relaxovat a třeba popíjet sklenku červeného vína.

Nenechte rohy prázdné

Maximální využití nabízeného prostoru je důležité – zvlášť, pokud toho prostoru zase tolik není. Určitě se proto nebojte využít vše, včetně rohů místností. Určitě je nenechávejte prázdné. Ideálním řešením jsou knihovny nebo jiné úložné prostory, kam můžete ukrýt spoustu věcí, které není potřeba mít na očích. Skvělé je také pokud do rohu umístíte nějakou větší pokojovou rostlinu, které ale nevadí trochu méně světla. Většina takových rostlin navíc ani nevyžaduje příliš mnoho péče ani pozornosti. Do vašeho interiéru také snadno dostanete trochu života a přidáte mu přírodní prvky, které jsou aktuálně velmi trendy.


Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Další články
Nahoru