dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Jak na jarní očistu dle Tamchynové? Začíná se u jater a žlučníku, sklenka piva neuškodí
Až uvidíte kvést sedmikrásky, pár jich sezobněte, podpoří se látková výměna v játrech. Foto: Rudolphs no uno / Wikimedia Commons

Jak na jarní očistu dle Tamchynové? Začíná se u jater a žlučníku, sklenka piva neuškodí

Před zimou se příroda ukládá k zimnímu spánku, životní energie se stahuje ke kořenům a v předjaří odumírá vše, co není už k životu. S přicházejícím jarem se děje opačný proces. Stejně jako funguje příroda, stejně tak reaguje i organismus člověka, neboť i pán tvorstva je stále její neoddělitelnou součástí. A měl by to ctít a vyjít svému tělu a ročnímu biologickému cyklu vstříc. 

Naši předkové dobře věděli, proč po masopustu přichází předvelikonoční půst. Nebylo to jen proto, že bylo málo čerstvé potravy, ale také proto, že tělo se potřebovalo vyprázdnit od škodlivin, udělat prostor probouzející se vitální síle, která měla zajistit dobré fungování všech procesů v těle po celý nadcházející rok.

Ne nadarmo začínal rok příchodem jara – zmrtvýchvstáním. Očištěné tělo od balastu, prošlé půstem, se dokázalo přiblížit jakési božské síle, produchovnit se, a tím se uvolnil prostor i očistě duše, pochopení zákonů života i smrti a koloběhu věků vůbec.

Prostor, který se očistou těla vytvořil, mohla vyplnit velká síla jarní energie, do těla přijímaná jarními bylinami, očistnými koupelemi ve studené vodě a podobnými rituály.

Co můžeme pro sebe udělat, abychom správně nastartovali tělo i duši? S jarem je spojena zvýšená aktivita jater a žlučníku a právě od těchto orgánů by měla začínat komplexní očista organismu odlehčenou stravou, kde mají své prioritní místo jarní zelené bylinky.

Ty jsou hořké, a to je přesně ta potřebná chuť stimulující játra. Proto i sklenka kvalitního piva neuškodí. Čerstvá zeleň díky chlorofylu je po zimě dárcem kyslíku pro buňky a povzbuzuje činnost střevní mikroflory. Mladé lístky smetanky, popence, kopřivy atd. by se měly stát součástí salátů, které můžeme ozdobit květy sedmikrásky (20 květů doplní potřebnou denní dávku vitamínů a minerálů).

Jako další skvělý zdroj potřebných zdraví prospěšných látek jsou čerstvě naklíčená semínka vojtěšky, řeřichy nebo třeba fazolí munga, které obsahují mimo jiné i řadu enzymů, podporující očistu a restart organismu.

Čtěte také od Jany Tamchynové: Toto divadlo odstřihne ze života vše neproduktivní, je konec tvrdých zkoušek

Nezapomínejme čerstvé saláty zakápnout olivovým či jiným kvalitním olejem (játra je třeba promazat), neuškodí třeba i jako doplněk stravy užívat tobolky s rybím olejem (jde o přísun omega-3-mastných kyselin). Jako oživující prostředek, který zároveň čistí buňky, pijte po ránu na lačno vlažnou vodu ochucenou lžičkou jablečného octa v bio kvalitě nebo čerstvou citronovou šťávou. Výtečný prostředek je také kysané zelí a šťáva z něj.

Nebo si vyberte jiný očistný preparát, kterým je melasa. Dodává řadu cenných vitamínů a minerálních látek, podporuje regeneraci, má osvěžující vliv na pleť, detoxikuje orgány . Dá se jíst samotná, pít jako káva s mlékem nebo z ní vyrobit limonádu (polévková lžíce melasy se přelije litem horké vody) a popíjet ji po celý den.

Ale ať zvolíte jakoukoli očistnou kúru, základem by se měl stát pohyb na čerstvém vzduchu, toulky jarní přírodou. Při nich si nezapomeňte chránit oči před ostrým jarním slunkem slunečními brýlemi s UV filtrem. Psychická pohoda si navíc ještě žádá pozitivní přístup k životu. Je dobré s jarním optimismem začít řešit potíže, které se s námi táhnou a dořešit je, otevřít se komunikaci a vyčistit si nejen tělo, ale i vztahy.

Autorkou textu je RNDr. Jana Tamchynová, poradce osobnostního rozvoje, kineziolog , numerolog. Kontakt: jana@tamchynova.cz


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru