dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Jak na dluhy v Praze? Pomoc, která nic nestojí
Z dluhů dokáže pořádně rozbolet hlava. Ilustrační foto: Charlie Balch / www.sxc.hu

Jak na dluhy v Praze? Pomoc, která nic nestojí

Co se týče nekomerčního a neziskového poradenství pro ty, co se hodlají zadlužit, případně pro dlužníky a jejich rodinné příslušníky, je v metropoli několik poraden, kde se mohou zdarma objednat. Důležité je hlavně slovo zdarma, protože na trhu existují i komerční poradci nabízející kdeco, avšak za příslušný nemalý peníz, který se dlužníkům většinou nedostává.

V Praze 2, Americká 22 sídlí celostátně působící Poradna při finanční tísni (www.financnitisen.cz), která provozuje i bezplatnou pondělní poradenskou linku 800 722 722.

V Praze 2, Spytihněvova 4 také úspěšně funguje „Občanská poradna o.s. Společnou cestou“ (http://www.spolcest.cz/…cnou-cestou/).

V centru poskytuje bezplatné poradenské služby dlužníkům Občanská poradna Praha 1, Jakubská 3 (http://www.oppraha1.wz.cz/).

V Praze 3 pak Občanská poradna REMEDIUM (http://www.remedium.cz/…_poradna.php, která vytváří i zajímavý poradenský a informační web (http://www.dluhovylabyrint.cz/) .

V Modřanech na adrese Rakovského 3138 nabízí své služby Občanská poradna Proxima Sociale, o.s. (http://www.proximasociale.cz/poradna.php).

Základní poradenství dlužníkům nabízí i Centrum sociálních služeb Praha, které zaštituje Magistrát (http://www.csspraha.cz/…nancni-tisni).

Všechny tyto poradny se ve větší či menší míře specializují na situaci, kdy se spotřebitel ocitá v okamžiku rozhodování, jak dál se svými závazky. Mezi ně můžeme počítat obvyklé spotřebitelské úvěry, ale i kreditní karty, kontokorenty u běžného účtu, hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření, jakož i půjčky od kamarádů, známých a rodinných příslušníků.

Nesmíme zapomenout ani na pokuty například dopravnímu podniku, městu za psy a odpad, nemocnicím a lékařům v případě nezaplacení regulačního poplatku, nedoplatky na nájmu, daních a pojištění, včetně zdravotního.

Nejlepší je nedoplatkům předcházet, což se nám podaří, jen když máme alespoň základní přehled o vlastních financích a vyvarujeme se zbytečných chyb. S přístupem: “Na dluhy neprší“ se dostaneme akorát na dlažbu, kde budou mimo nás ještě židle a odpadkový koš.

Základem jsou rychlé reakce a uvážlivé nakládání s vlastními penězi. Pomáhá vytváření polštáře pro nenadálé nepříjemné okamžiky spojené se snížením příjmů (zaměstnání, nemoc, úraz, mateřská) či zvýšením výdajů (narození dítěte, oprava, pohřeb příbuzného, léky a ošetření, studium).

Taková rezerva pak umožní splácet závazky po nějaký čas bez toho, abychom se dostali do prodlení se splátkou (nájmem, pojištěním, pokutou).

Dluhová past

Tak se vyhneme úrokům z prodlení a všemožným sankcím, jakož i nákladům na případné rozhodčí řízení, právní zastoupení protistran, soudním poplatkům a nákladům na činnost exekutora, jakož i negativním záznamům v dluhových registrech.

Tím se roztáčí dluhová past. Čím dříve ji zamezíme, nejlépe ještě před prodlením, tím nás celá věc bude méně stát. A o peníze jde v této věci především.

Nesmíme však zapomínat na potřebnou změnu životního stylu a přizpůsobení se novým podmínkám, neboť důsledky dluhů mohou závažně dolehnout jak na náš majetek, tak na naši psychiku a rodinnou pohodu.

Jestliže se situace komplikuje, vyhledejme odborné poradenství a koncentrujme se na prověřené adresy, kde se nepracuje pro zisk.

Autorem textu je David Šmejkal, Poradna při finanční tísni, o.p.s.


Další články
Nahoru