Dnes Středa - obcasny-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak na chatě vyřešit odpad a zvýšit své pohodlí? Volte ekologické řešení
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Anton Stepakov / Shutterstock.com

Jak na chatě vyřešit odpad a zvýšit své pohodlí? Volte ekologické řešení

Odpad musíme řešit všude – pokud chceme plně využívat naši chatu, chalupu nebo třeba i zahradní domek, je skoro nezbytné mít nějak řešený odpad a zpracování odpadní vody.

V dnešní době je ale třeba myslet na to, aby to bylo také ekologické a udržitelné řešení, protože je patrné, že ekologicky nevyhovující řešení jsou v hledáčku politiků i jiných odborníků a je dost pravděpodobné, že bude v budoucnu problém je vůbec legálně využívat. 

Vyplatí se proto myslet dopředu a už dnes vybrat takové řešení, na které lze aplikovat ISO 14001. Později pak nebudete nepříjemně překvapeni změnou legislativy a jinými administrativními obtížemi. 

Zkuste ekologickou sestavu septiku 

Velmi oblíbeným a ekologicky šetrným řešením je kombinace biologického tříkomorového septiku a zemního či biologického filtru. Pokud využijete tuto sestavu, máte jistotu, že dodržíte veškeré podmínky a požadavky příslušných vodoprávních úřadů na čištění odpadní vody 2. stupně. Přitom se nejedná i nijak mimořádně finančně náročné řešení. Vše je za relativně dostupnou cenu a bez nároku na elektrickou energii. 

Šetříte peněženku i přírodu 

Septiky odpadních vod se dají řešit různě. V této chvíli se ale nejvíce vyplatí pořídit kombinaci biologického nebo zemního filtru. Sami asi dobře tušíte, kolik stojí pravidelné vývozy septiku fekálními vozy a zjistíte, že biologické filtry se finančně rozhodně vyplatí. 

Vyhnete se také tomu, aby odpadní voda unikala do trativodů nebo do vodních toků a budete šetrní k přírodě. Septiky s tímto filtrem se pyšní životností přes 50 let, a tak se vám počáteční investice mnohokrát vrátí. Navíc nešetříte jen vlastní peníze, ale také chráníte přírodu pro budoucí generace – a to se rozhodně vyplatí. 

Užijte si pobyt na chatě na maximum 

Jakmile budete mít vyřešený odpad, váš pobyt na chatě nebo chalupě může být daleko komfortnější. Můžete se vrhnout do vylepšování i jiných částí a sami brzy uvidíte, že budete na chatě chtít trávit o hodně víc času než kdy jindy. Investujte zejména do vylepšení vaření a spaní. Vyplatí se pořídit si pohodlnou matraci – dobrou volbou je viscoelastická pur pěna, která se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla a umožní vám zdravě odpočívat. Kromě matrací investujte do prodyšné přikrývky a polštáře, díky kterým se vám bude odpočívat jako v bavlnce. 

Kuchyň snadno vylepšíte zavedením dvojplotýnky (plynové nebo elektrické) a nákupem menší lednice. Na chatách nebo starších domech se sice dá často spoléhat na chladné sklepy, kde se jídlo nebude tak rychle kazit, ale kdo by chtěl pro jídlo neustále běhat do tmavého a vlhkého sklepa. 

Pořiďte si velký stůl, se kterým se dá snadno manipulovat a můžete je v případě potřeby přesunout třeba i na zahradu. Ušetříte tak za zahradní nábytek a stůl bude naplno využitý.


Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Další články
Nahoru