Dnes Středa - jasno 21°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak na chatě vyřešit odpad a zvýšit své pohodlí? Volte ekologické řešení
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Anton Stepakov / Shutterstock.com

Jak na chatě vyřešit odpad a zvýšit své pohodlí? Volte ekologické řešení

Odpad musíme řešit všude – pokud chceme plně využívat naši chatu, chalupu nebo třeba i zahradní domek, je skoro nezbytné mít nějak řešený odpad a zpracování odpadní vody.

V dnešní době je ale třeba myslet na to, aby to bylo také ekologické a udržitelné řešení, protože je patrné, že ekologicky nevyhovující řešení jsou v hledáčku politiků i jiných odborníků a je dost pravděpodobné, že bude v budoucnu problém je vůbec legálně využívat. 

Vyplatí se proto myslet dopředu a už dnes vybrat takové řešení, na které lze aplikovat ISO 14001. Později pak nebudete nepříjemně překvapeni změnou legislativy a jinými administrativními obtížemi. 

Zkuste ekologickou sestavu septiku 

Velmi oblíbeným a ekologicky šetrným řešením je kombinace biologického tříkomorového septiku a zemního či biologického filtru. Pokud využijete tuto sestavu, máte jistotu, že dodržíte veškeré podmínky a požadavky příslušných vodoprávních úřadů na čištění odpadní vody 2. stupně. Přitom se nejedná i nijak mimořádně finančně náročné řešení. Vše je za relativně dostupnou cenu a bez nároku na elektrickou energii. 

Šetříte peněženku i přírodu 

Septiky odpadních vod se dají řešit různě. V této chvíli se ale nejvíce vyplatí pořídit kombinaci biologického nebo zemního filtru. Sami asi dobře tušíte, kolik stojí pravidelné vývozy septiku fekálními vozy a zjistíte, že biologické filtry se finančně rozhodně vyplatí. 

Vyhnete se také tomu, aby odpadní voda unikala do trativodů nebo do vodních toků a budete šetrní k přírodě. Septiky s tímto filtrem se pyšní životností přes 50 let, a tak se vám počáteční investice mnohokrát vrátí. Navíc nešetříte jen vlastní peníze, ale také chráníte přírodu pro budoucí generace – a to se rozhodně vyplatí. 

Užijte si pobyt na chatě na maximum 

Jakmile budete mít vyřešený odpad, váš pobyt na chatě nebo chalupě může být daleko komfortnější. Můžete se vrhnout do vylepšování i jiných částí a sami brzy uvidíte, že budete na chatě chtít trávit o hodně víc času než kdy jindy. Investujte zejména do vylepšení vaření a spaní. Vyplatí se pořídit si pohodlnou matraci – dobrou volbou je viscoelastická pur pěna, která se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla a umožní vám zdravě odpočívat. Kromě matrací investujte do prodyšné přikrývky a polštáře, díky kterým se vám bude odpočívat jako v bavlnce. 

Kuchyň snadno vylepšíte zavedením dvojplotýnky (plynové nebo elektrické) a nákupem menší lednice. Na chatách nebo starších domech se sice dá často spoléhat na chladné sklepy, kde se jídlo nebude tak rychle kazit, ale kdo by chtěl pro jídlo neustále běhat do tmavého a vlhkého sklepa. 

Pořiďte si velký stůl, se kterým se dá snadno manipulovat a můžete je v případě potřeby přesunout třeba i na zahradu. Ušetříte tak za zahradní nábytek a stůl bude naplno využitý.


Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Zelenou polévku vaří Jan Punčochář

29. dubna 2022 v 09:37

Pokud plánujete o víkendu vyrazit na sběr jarních bylin, můžete vedle kopřiv sbírat i populární medvědí česnek. Známý šéfkuchař a také ambasador Veolie Jan Punčochář připravil recept na krémovou polévku z medvědího česneku a špenátu.

Další články
Nahoru