Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jak na chatě vyřešit odpad a zvýšit své pohodlí? Volte ekologické řešení
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Anton Stepakov / Shutterstock.com

Jak na chatě vyřešit odpad a zvýšit své pohodlí? Volte ekologické řešení

Odpad musíme řešit všude – pokud chceme plně využívat naši chatu, chalupu nebo třeba i zahradní domek, je skoro nezbytné mít nějak řešený odpad a zpracování odpadní vody.

V dnešní době je ale třeba myslet na to, aby to bylo také ekologické a udržitelné řešení, protože je patrné, že ekologicky nevyhovující řešení jsou v hledáčku politiků i jiných odborníků a je dost pravděpodobné, že bude v budoucnu problém je vůbec legálně využívat. 

Vyplatí se proto myslet dopředu a už dnes vybrat takové řešení, na které lze aplikovat ISO 14001. Později pak nebudete nepříjemně překvapeni změnou legislativy a jinými administrativními obtížemi. 

Zkuste ekologickou sestavu septiku 

Velmi oblíbeným a ekologicky šetrným řešením je kombinace biologického tříkomorového septiku a zemního či biologického filtru. Pokud využijete tuto sestavu, máte jistotu, že dodržíte veškeré podmínky a požadavky příslušných vodoprávních úřadů na čištění odpadní vody 2. stupně. Přitom se nejedná i nijak mimořádně finančně náročné řešení. Vše je za relativně dostupnou cenu a bez nároku na elektrickou energii. 

Šetříte peněženku i přírodu 

Septiky odpadních vod se dají řešit různě. V této chvíli se ale nejvíce vyplatí pořídit kombinaci biologického nebo zemního filtru. Sami asi dobře tušíte, kolik stojí pravidelné vývozy septiku fekálními vozy a zjistíte, že biologické filtry se finančně rozhodně vyplatí. 

Vyhnete se také tomu, aby odpadní voda unikala do trativodů nebo do vodních toků a budete šetrní k přírodě. Septiky s tímto filtrem se pyšní životností přes 50 let, a tak se vám počáteční investice mnohokrát vrátí. Navíc nešetříte jen vlastní peníze, ale také chráníte přírodu pro budoucí generace – a to se rozhodně vyplatí. 

Užijte si pobyt na chatě na maximum 

Jakmile budete mít vyřešený odpad, váš pobyt na chatě nebo chalupě může být daleko komfortnější. Můžete se vrhnout do vylepšování i jiných částí a sami brzy uvidíte, že budete na chatě chtít trávit o hodně víc času než kdy jindy. Investujte zejména do vylepšení vaření a spaní. Vyplatí se pořídit si pohodlnou matraci – dobrou volbou je viscoelastická pur pěna, která se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla a umožní vám zdravě odpočívat. Kromě matrací investujte do prodyšné přikrývky a polštáře, díky kterým se vám bude odpočívat jako v bavlnce. 

Kuchyň snadno vylepšíte zavedením dvojplotýnky (plynové nebo elektrické) a nákupem menší lednice. Na chatách nebo starších domech se sice dá často spoléhat na chladné sklepy, kde se jídlo nebude tak rychle kazit, ale kdo by chtěl pro jídlo neustále běhat do tmavého a vlhkého sklepa. 

Pořiďte si velký stůl, se kterým se dá snadno manipulovat a můžete je v případě potřeby přesunout třeba i na zahradu. Ušetříte tak za zahradní nábytek a stůl bude naplno využitý.


Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Nepřítel našich očí? Dlouhé podzimní večery

22. listopadu 2022 v 10:48

Dny se postupně zkracují a stmívá se stále dříve. I z toho důvodu jsme nuceni trávit více času na umělém osvětlení. Ať už pracujeme do večerních hodin, koukáme se na televizi, nebo si před spaním čteme knížku s lampičkou, nevědomky tím ubližujeme především našim očím. Víte, co vše může zrak...

Lidé si mohou nechat zkontrolovat plíce

19. listopadu 2022 v 10:24

„Letos nabízíme měření funkce plic, tzv. spirometrii, ve třech obchodních centrech – v Hradci Králové, Praze a Olomouci. Snažíme se lidem co nejvíce přiblížit. Vidíme totiž, že se potýkají s chronickým kašlem, únavou, zadýchávají se, ale k lékaři nejdou. Podobné akce pomáhají odhalovat příčiny...

Další články
Nahoru