dnes
Úterý - zatazeno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Jak můžete pomoci? Kartáčky, savem, penězi nebo vlastníma rukama
Pražané pomáhali na Novotného lávce plnit pytle s pískem. Foto: Jindřich Dvořák

Jak můžete pomoci? Kartáčky, savem, penězi nebo vlastníma rukama

Dnes byl zaveden nepřetržitý provoz ve skladech Správy služeb hl. města Prahy v Libni na adrese Kundratka 19. Sem mohou Pražané kdykoli přivézt hygienické a čisticí prostředky, košťata, lopaty, kolečka a vědra, které nabízejí lidem postiženým povodní. Nabízené věci mohou vozit do skladů přímo a bez ohlášení.

Naopak věci, které ze skladů kdokoli potřebuje, si musí nejprve vyžádat na úřadu své městské části a teprve s jejich dokladem si je může na Kundratce vyzvednout. Nejde o zbytečnou administrativu, ale o opatření, které má zabránit případnému zneužití této pomoci.

„Děkujeme za jakoukoli pomoc. Lidé, které povodeň postihla, ji budou potřebovat. Povodeň snad končí, návrat k normálnímu životu ale bude složitý a náročný jak na lidské, tak materiální zdroje. Město udělá maximum, ale mimo odborné demontáže protipovodňových zábran nás čeká i spousta práce při úklidu a sanacích, kde se bude hodit každá ochotná ruka,“ uvedl Jiří Vávra, člen krizového štábu.

Dobrovolníci, kteří mají zájem o zapojení do úklidu a likvidace škod v sedmé městské části, se mohou přihlásit na telefonu 605 004 570, nebo na e-mail: povodne@praha7.cz. Občané i firmy zde mohou zároveň nabízet čistící prostředky, hygienické potřeby či nástroje na úklid. Na uvedených kontaktech lze rovněž uvádět veškeré škody, znečištění a další problémy spojené s povodněmi.

Úklidové práce budou moci být zahájeny po opadnutí vody a zrušení stavu povodňového ohrožení.Praha 7 zároveň zapůjčuje vysoušeče vlhkosti z objektů. Zájemci se mohou obrátit na oddělení krizového řízení na tel.: 737 861 371.      

Dobrovolníci volejte 1234

S nabídkou pomoci při potřebných pracích se dobrovolníci mohou nadále obracet na telefonní čísla: 800 100 991 a 1234. Pomoc s úklidem hledá i zaplavená a poničená pražská zoo. V trojské zahradě již začaly úklidové práce, první dobrovolníci budou potřeba již dnes. 

Pomoci lze i finančními prostředky. Společnost Člověk v tísni otevřel povodňové konto na pomoc lidem zasaženým současnými záplavami. Sbírka bude využita především na individuální pomoc postiženým rodinám.

Pomoc je možné zasílat na povodňové konto 72027202/0300. Přispět můžete také online platbou nebo pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.


Další články
Nahoru