dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Jak mají postupovat Pražané, kteří chtějí volit mimo území metropole?
Volební místnost. Ilustrační foto: Juandev / Wikimedia Commons

Jak mají postupovat Pražané, kteří chtějí volit mimo území metropole?

Nelíbí se vám kandidáti „vašeho“ volebního subjektu v hlavním městě a chcete podpořit konkrétního kandidáta v jiném kraji? Nebo budete v termínu voleb do Poslanecké sněmovny, tedy v pátek 25. a v sobotu 26. října, mimo Prahu, a přesto chcete volit? Žádný problém, v případě zájmu hlasovat jinde můžete, musíte si ale včas vyřídit voličský průkaz.

Voličský průkaz vydá zájemci úřad městské části, kde má trvalý pobyt, a kde je tedy zapsán v seznamu voličů. Tento průkaz spolu s platným občanským průkazem (nebo jiným průkazem totožnosti, například cestovním pasem) umožňuje volit kdekoli jinde – samozřejmě ale jen na jednom místě a jednou.

O voličský průkaz mohou zájemci žádat od konce srpna. Lhůta pro osobní předání žádosti o vydání voličského průkazu končí ve středu 23. října.

Na úřad městské části může zájemce buď zajít osobně, nebo poslat žádost písemně – poštou, emailem nebo prostřednictvím elektronické datové schránky. Čím dřív, tím líp.

Volíte jinde v ČR? Hlásit se předem nemusíte

Formulář pro podání žádosti neexistuje, žádost o vydání průkazu musí sepsat každý sám. Pro písemnou žádost o voličský průkaz končí lhůta o pár dnů dřív – již v pátek 18. října, kdy je nutné průkaz vyzvednout do konce pracovní doby daného úřadu, což je v odpoledních hodinách.

Voličské průkazy budou zájemcům vydávány od čtvrtka 10. října – vyzvednout je lze buď osobně, nebo v zastoupení osoby, která se prokáže úředně ověřenou plnou mocí.

V případě volby v jiném kraji ČR dostane dotyčný ve volební místnosti, kam se dostaví, kandidátní listinu daného kraje. Předem je nutné vyřídit si jen voličský průkaz, na místě, kde bude volit, se dopředu hlásit nemusí.

Pražané v zahraniční budou volit Středočechy

V případě pobytu v cizině je možné vybrat si z kandidátek Středočeského kraje. Právě tento kraj byl totiž pro letošní volby vylosován. Středočechy budou moci volit všichni Češi, kteří budou v té době v zahraničí – ať již dlouhodobě, nebo krátkodobě.

Volí se na tamním zastupitelském úřadu – v menších zemích se nachází pouze v hlavním městě, ve velkých, které zahrnují vícero států, jako například Spojené státy americké či Brazílie, pak v hlavním městě každého z daných států. Místa zastupitelských úřadů je lepší ověřit předem.

Voličský průkaz je nutné chránit jako „oko v hlavě“ – při ztrátě či odcizení totiž není možné vydat duplikát. Pod písemnou žádostí o voličský průkaz musí být úředně ověřený podpis. Pod elektronickou žádostí je nutné mít uznávaný elektronický podpis. Pokud se zájemce dostaví na úřad osobně, písemná žádost není třeba.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru