dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Jak lze utratit 20 milionů za virtuální projekt
Ilustrační foto: archiv

Jak lze utratit 20 milionů za virtuální projekt

Na jednáních zastupitelstva Prahy 10 není nouze o překvapení. Na minulém zastupitelstvu to byla hojná účast členů boxerského klubu, kteří zabránili běžným občanům zúčastnit se jednání. Ti pak zůstali na chodbě a někteří se tak nedostali k diskusi, na kterou byli řádně přihlášeni.

V pondělí 29. 4. byl mimo řádný program jednání vložen bod 0, který stanoví, že občané se mohou k diskusi přihlásit pouze před zahájením projednávání příslušného bodu – nikoliv už v jeho průběhu.

Navíc jsou vyslechnuti jako první před případnými diskutéry z řad zastupitelů. Nemají pak už vůbec žádnou šanci se k jejich vystoupení či situaci, která z projednávání vyplyne, znovu vyslovit.

Na dotaz, co takovéto opatření občanu přinese dobrého, odpověděl starosta, že je to tak naprosto v pořádku, protože na magistrátu je to také tak. Pravda, nedochází ke kolizi s předpisy, ale občanům to rozhodně jejich situaci neulehčí. Ale o to přece nejde – nebo jde? To byla perlička na zahájení. Občanům je třeba ukázat, kde je jejich místo.

Tradiční koalice má převahu

V podobném duchu probíhá diskuse ke všem tématům. Občan je sice vyslechnut, ale to je asi tak vše. Program jednání dostávají zastupitelé týden před projednáním, což je naprosto nedostatečná doba k tomu, aby mohli daný problém nastudovat, získat k němu více informací a případně si připravit vystoupení k tématu.

Rada asi naznala, že to vlastně ani není třeba, tradiční koalice ODS – ČSSD a Zelení má převahu a zastupitelé těchto stran poslušně odmávají vše, co je na stole. Tento týden dostávali materiály na třikrát, poslední várku v pátek.

Občané nemají ani takový přístup k informacím, dostanou se maximálně k programu jednání, kde jsou body pouze uvedeny nadpisem, pokud možno větou holou, která neříká nic o obsahu skrytém v tom kterém bodě.

Kdo chtěl být divákem skvělého spektáklu, dočkal se u bodu 41. Bylo projednáváno a odsouhlaseno čerpání 20 mil. Kč z rozpočtu na dostavbu Gutovky.

Studii nikdo neviděl

V důvodové zprávě – materiálu pro běžného smrtelníka nedostupném – se uvádí: „realizace opatření uvedených v rozvojové studii „Rozvoj parku volného času GUTOVKA“ zpracované architektonickým ateliérem VZ architekti v červnu 2012 za účelem optimalizace fungování Areálu volného času – Gutova pro občany i jeho provozní ekonomiky za předpokladu, že celkové náklady jejich realizace v roce 2013 nepřesáhnou 20 milionů korun.“

Nebylo by to možná překvapivé, kdyby citovanou studii někdo viděl. Neviděli ji ani členové výboru, v jehož kompetenci zpracování studie bylo. Výmluvou bylo, že její předseda p. Vozobule je s těžkým zraněním v nemocnici.

Se vší úctou k němu a s přáním jeho návratu do plného zdraví je s podivem, že není nikoho, kdo by ho zastoupil, tuto studii vzal a seznámil s ní zastupitele, kteří mají tento výdaj odsouhlasit.

Další kolo trapné show

Nicméně neuvěřitelné se stalo skutkem a ani přání předsedkyně kontrolního výboru, aby byl tento bod odložen a byla jim dána možnost se se studií seznámit, nebyl přijat.

Takže kromě zastupitelů TOP 09 a KSČM všichni odhlasovali tento výdaj, aniž by koutkem oka viděli obsah této studie. To, že v rozpočtu je v položce Revitalizace Gutovky 0,– Kč a v další kolonce Rozšíření Gutovky 20 milionů korun, je už jen podružný detail.

Šílených plánů kolem Gutovky jsme již zažili dost, proč bychom tedy měli být překvapeni. Nezbývá než se těšit na další kolo trapné show. Pro mě další důvod, proč je pro mne ODS v příštích volbách nevolitelnou stranou.

Respekt k občanům, případně kolegům zastupitelům z jiných stran, je stejně tak virtuální, jako v pondělí odsouhlasený projekt.

Autorkou článku je Ivana Mádrová – předsedkyně občanského sdružení Útulné Strašnice.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

Další články
Nahoru