dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Jak jít v Praze na raut či něco drobného na zub? Ne za všechno musíte platit!
Ilustrační foto: freeimages

Jak jít v Praze na raut či něco drobného na zub? Ne za všechno musíte platit!

Jak se v Praze můžete dostat na raut, vernisáž, bezplatnou ochutnávku nějaké laskominy, aniž byste někam bez pozvání vtrhli a riskovali vyhazov? Nebo zajít na pěknou výstavu za symbolických 30 korun? Nebo zadarmo navštívit divadlo? Takových akcí je sice jako šafránu, ale kdo hledá, najde.

Na úvod jedna aktualita: blíží se svatý Martin a vinný bar Ken ve strašnické Turnovského ulici bude mít v úterý 11. listopadu otevřeno už od 11 hodin, k dostání bude Svatomartinské od malých vinařů. Než si nějaké vyberete, můžete koštovat zdarma – až narazíte na to, které vám zachutná. Každou sedmou láhev (ať již ve vinárně, či sebou) dostanete taktéž zdarma, ostatní si samozřejmě budete muset platit.

Tradičně se v provozovně v Celetné konají představování kolekcí originálních šperků a doplňků Swarowski. Je to sice na pozvánky, ale ty dostávají zákaznice, které si v prodejnách tu a tam něco zakoupí. Takže nejen VIP.

Vstupenka je vždy pro dvě osoby, zákaznice dostanou welcome drink, drobné občerstvení, drobný dáreček a mohou vyhrát v tombole. A samozřejmě je jim nabízeno ke koupi nové zboží. Mohou, ale nemusejí, odolat.

Beseda i koncerty bez vstupného

Pro veřejnost jsou pořádány i různé besedy – pravidelné třeba pořádá Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ). Konají se v Domě techniků, na Novotného lávce, STUŽ program pravidelně zveřejňuje na svém portálu. Někdy mohou lidé zavítat zdarma i na koncert, nedávno se například v Komunitním centru Matky Terezy na Hájích konal koncert skupiny Javory. Bylo plno!

Bez vstupného bývají i některé koncerty pořádané městskými částmi, stačí jen sledovat jejich weby a noviny.

Bezplatné programy v divadlech

Patnáctého listopadu se uskuteční tradiční Den divadel. Na mnoha pražských scénách je v ten den program zdarma. Kupříkladu v divadle Letí (scénické čtení), v divadle Masopust (interaktivní program, hudební produkce, přednášky či scénické čtení), v Knihovně Václava Havla (například scénické čtení) nebo v Paláci Akropolis (multidisciplinární programy).

Zájemci si v ten den budou moci zdarma prohlédnout například Hudební divadlo v Karlíně, Divadlo různých jmen, Divadlo Komedie nebo Činoherní klub. Bezplatný program na Den divadel nabízejí i mnohá jiná pražská i mimopražská divadla. Více informací o podrobnějším programu získáte na webu Noc divadel. Místo je třeba předem rezervovat v konkrétním divadle. Abyste pak nepřišli zkrátka!

Zdarma akce pro seniory, za 30 korun na výstavu

Organizace Život 90 zase pořádá mnoho bezplatných akcí pro seniory. Kupříkladu: už po třiadvacáté se do vánoční Prahy rozjedou v sobotu 13. prosince autobusy plné osamělých nebo handicapovaných penzistů. Navštíví centrum hlavního města, kostely a paláce, trhy a betlémy. Senioři se mohou na projížďku hlásit do 23. listopadu. Účast je zdarma.

Za symbolickou cenu můžete navštívit některé výstavy. Třeba v galerii Portheimka ve Štefánikově ulici (v Praze 6) je vstupné pro dospělé 30 korun, pro žáky, studenty a penzisty 15 korun. Symbolických 30 korun (dospělí 30 korun, studenti a děti 10 korun) zaplatíte i kupříkladu v Muzeu Policie ČR v ulici Ke Karlovu. Aktuálně tam je výstava Ve víru kriminalistické vědy a výzkumu, což je výstava Kriminalistického ústavu Praha u příležitosti 55. výročí jeho vzniku.

Na své si v průběhu roku mohou lidé přijít i při různých farmářských trzích konaných po celé Praze, kde jsou ochutnávky klobás, sýrů či vín, a až poté člověk zakoupí, co mu chutná. Obdobné ochutnávky mnohdy nabízejí i supermarkety u pultů se sýry či uzeninami (konají se tam i ochutnávky vín) nebo různé sýrárny a masny.


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru