Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak jinak trávit volný čas než na telefonu?
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Pixabay

Jak jinak trávit volný čas než na telefonu?

V článku najdete inspirativní tipy, jak trávit volný čas mimo digitální svět. Nabídneme nápady na nové záliby a dovednosti, které obohatí váš život, posílí sociální vazby a podpoří osobní růst. Přinášíme alternativy, jak smysluplně využít den, daleko od obrazovek.

Čtení rozvíjí slovní zásobu i empatii

Čtení není jen zábavné, ale také užitečné. Pomáhá nám skrz cizí příběhy a zkušenosti čerpat jiný pohled na věc a prohlubovat empatii. Empatie do společenského života patří a vyplatí se s ní pracovat. Nesmíme zapomenout ani na zlepšení fantazie a slovní zásoby. Je neuvěřitelné, kolik toho může čtení nabídnout. 

Pokud se vám do čtení moc nechce, udělejte si z něj tradici. Uvařte si oblíbenou kávu nebo čaj, přehoďte přes sebe teplou deku, zapněte měkké osvětlení (sponsored) a vydejte se do neuvěřitelných knižních příběhů. 

Špatně se soustředíte a utíkáte myšlenkami jinam? Zapněte si lehce hudbu, samozřejmě ne tu klasickou, ale instrumentální bez hlasů. Nejlepší je zvolit takový styl, který podpoří knižní atmosféru, např. sci-fi, romantika, Francie, horor, vážná, Disney… Někteří lidé potřebují zaměstnat i uši, aby neměli tendenci přemýšlet nad jinými věcmi a věnovali se pouze čtení. Může se vám to prvně bude zdát divné, ale věřte, že to někdy dokáže vyřešit problém se soustředěním. 

Objevte jinou kuchyni

Zdá se vám, že vaříte dokola to samé? Už vás nebaví jíst pořád ta stejná jídla? Projděte si papírové i on-line kuchařky, případně si vymyslete vlastní recepty a zkuste něco nového. Můžete si prvně vařit menší porce, aby vás případný nezdar tolik nebolel. Většinou to ale úplná katastrofa nebývá. A když ano, naučte se, jak takovou katastrofu zahnat. Existují různé triky a fígle, jak se s nezdary poprat. Dobrého kuchaře dělá ochota zkoušet, chybovat a testovat. Při cvičení vás může zajímat příjem bílkovin a jiných makroživin, které jsou pro tělo a růst svalů důležité.

Čas potrápit mozek

Přijde vám, že už nejste tak pozorní, bystří a už vám to tolik nepálí? Možná jste jen obětí rutiny. Člověk zapomíná na to, že mozek potřebuje výzvu, jinak stagnuje a pomalu leniví. Proto si naplánujte několikrát týdně aktivity, kterými mozek potrápíte a dáte mu najevo, že musí být aktivní a pozorný. Ideální k prevenci a rozvoji demence.

Tato mozková stimulace se nazývá kognitivní trénink. Mezi kognitivní funkce patří dlouhodobá a krátkodobá paměť, pozornost a koncentrace, rychlost myšlení a porozumění informacím, plánování, organizování, řešení problémů, emocionální seberegulace a další. Konkrétní aktivity najdete na internetu nebo si můžete koupit praktické cvičebnice v knihkupectví.

Zahrajte si na umělce

Pokud mezi vaši pracovní náplň nepatří kreativní a umělecké aktivity, kdy jste si jen tak pro radost něco vytvořili? Nevzali jste náhodou do ruky pastelku naposled na základní škole? Pamatujete si, před kolika lety jste používali štětec a malovali na plátno nebo papír? Člověk zapomíná na to, že rozvoj kreativity není jen pro děti nebo nadané jedince. 

Mozek má totiž dvě hemisféry – levou matematicko-logickou a pravou tvořivou. A světe div se, je dobré zapojovat obě. Vůbec neřešte, že vám tvoření nejde, jde o průběh, ne výsledek. Můžete také zvolit pletení, háčkování, keramiku, výrobu šperků, kaligrafii nebo šití. Stačí si najít jednoduchý vzor, pustit si oblíbený seriál a několik hodin tvořit.

Co se dnes naučíme nového?

Tento bod je v podstatě to, co jsme zde již psali. Učte se pravidelně něco nového. Něco, co neumíte, ale třeba dlouhodobě sníte o tom, že to umět budete. Je úplně jedno, o co půjde, hlavní je zůstat aktivní.   

Spoustu věcí lze zvládnout z pohodlí domova, stačí se podívat na internet nebo Youtube na návody. Nic zajímavého vás nenapadá? A co se naučit: 

  1. Vyčistit pečlivě pračku a zjistit, jak funguje

  2. Sestavit Rubikovu kostku

  3. Vyměnit pneumatiku na autě

  4. Vytvořit jednoduchý webový design

  5. Hrát na kytaru

  6. Základní fráze ve španělštině

  7. Kreslení portrétů

  8. Úpravu videí

  9. První pomoc

  10. Výrobu marmelád a džemů

Staňte se na pár hodin dobrovolníkem

Volný čas věnujte potřebným. Ať už jsou to lidé nebo zvířata, vaše pomoc je vždy vítaná. Poptejte se v okolí, jestli nemůžete jednou týdně na pár hodin přijít a organizacím trochu uvolnit ruce. Možná pomůžete s menšími opravami, klienty nebo dlouhou procházkou s pejskem. Věřte, že se vám vaše ochota vyplatí. Získáte pocit potřebnosti a uvidíte za svou pomocí i výsledky a vděčnost.

Kurz může přinést i přátelství

Chcete poznat nové lidi a zároveň se něco naučit? V tom případě je ideální volbou kurz. Kuchařský, sportovní, počítačový – je jedno jaký. Hlavní je se otevřít a nasát příjemnou atmosféru. Setkávání s lidmi je pro některé stresující, ale věřte, že je to jiné než v mhd, práci nebo obchodě. Sem chodí podobně naladění lidé a chtějí si oddychnout. Možná tam potkáte vysněného partnera, kamarádku nebo si postupem času uděláte kurz i vy…


Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

Včera v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

Včera v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

19. dubna 2024 v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

19. dubna 2024 v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

18. dubna 2024 ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

18. dubna 2024 v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Pálení Čarodějnic a stavění májky

18. dubna 2024 v 09:33

Spolek za veselejší Střížkov a Praha 9 zvou na tradiční Pálení Čarodějnic a stavění májky v Parku Václavka. Masky čarodějnic a čarodějů vítány.

Další články
Nahoru