dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - jasno
14°C
Právo

Jak je to tedy s evidencí tržeb u e-shopů?

Na všechny tržby z ubytovacích služeb, z pohostinství a z většiny stravovacích služeb již dopadá povinnost elektronické evidence. Od března příštího roku se pak tato povinnost vztáhne i na tržby z maloobchodu a velkoobchodu. Určité nejasnosti vyvstávají v souvislosti s touto problematikou u provozovatelů e-shopů. Jak je to tedy s evidencí tržeb u nich?

Povinnost evidence se dle nového zákona vztahuje na všechny platby, které ve výsledku tvoří příjmy z podnikání právnických osob nebo příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, která je podnikáním, fyzických osob. Takové tržby podléhají evidenci bez ohledu na to, zda jsou přijaty v hotovosti, bezhotovostně kartou, šekem, směnkou a podobnými způsoby, ale i započtením kauce.

Evidence se netýká jen bezhotovostních převodů z účtu na účet, jelikož ty jsou z pohledu státu již nyní dostatečně transparentní. Většina e-shopů uvedené způsoby přijímání plateb kombinuje a tak se povinnost evidence bude vztahovat jen na některé z nich.

Z uvedeného tedy vyplývá, že platby přijímané bezhotovostním převodem z účtu zákazníka na účet podnikatele nebudou podléhat povinnosti evidence v režimu nového zákona, avšak platby kartou (např. přes platební bránu), nebo v hotovosti při převzetí, již ano.

Pokud jde o dobírku, povinnost evidence se dle výkladu Ministerstva financí pravděpodobně nevztáhne na platby vyplácené na účet prodejce. V případě, že by peníze z dobírky byly prodejci vypláceny v hotovosti, povinnost evidence by se na ně vztahovala.

Jednou z dalších novinek, které evidenci tržeb provázejí, je povinnost zákazníkům vydávat účtenky obsahující (mimo jiné) i státem generovaný a přidělovaný „fiskální identifikační kód“. Ze zákona však nevyplývá, že by účtenka musela být tištěná, proto ji provozovatelé e-shopů budou moci zasílat i emailem. Účtenka ovšem bude muset vždy obsahovat všechny požadované náležitosti.

Autorem textu je Daniel Macek, advokát

www.maceklegal.cz


Praha 9: Bezplatná právní poradna

28. září 2018 v 08:15

Tato služba je poskytována sociálně slabším občanům, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území MČ Prahy 9. K poskytnutí služby je třeba doložit doklad totožnosti s trvalým pobytem na území Prahy 9– Vysočany, Libeň, Střížkov, Prosek, Hloubětín,...

Právní poradna: Kdy žádat o souhlas se zpracováním osobních údajů? Ne vždy je tento krok vhodný

17. června 2018 ve 22:32

Souhlasy kam se podíváš. Asi tak by se dala shrnout lavina mailů, které se na nás hrnuly ze všech stran od společností, které více či méně kreativně požadovaly udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Potřebujete právníka? Praha 10 nabízí bezplatné právní poradenství

31. května 2018 v 09:11

Občané městské části Praha 10, kteří se ocitnou v tíživé rodinné, bytové nebo finanční situaci, mohou využít projektu bezplatného právního poradenství. Služba je poskytována občanům MČ Praha 10, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a požádají o pomoc při řešení své situace sociální...

Přehled kontrol Úřadu pro ochranu osobních údajů za druhé pololetí roku 2017

18. dubna 2018 v 07:56

S přicházejícím nařízením GDPR a hrozbou sankcí a postihy od Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen  „ÚOOÚ“) je pro představu vhodné upozornit na současný stav a počet kontrol, které proběhly za rok 2017. Obrázek nechť si každý udělá sám.

Nový nález Ústavního soudu ve věci náhrady regulovaného nájemného

15. února 2018 v 08:14

V červenci roku 2017 jsme již psali o přelomovém rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (dále jen „ESLP“), kterým tento určil výši náhrady za omezení vlastnického práva regulací nájemného (https://www.maceklegal.cz/ceska-republika-ma-zaplatit-majitelum-bytu-miliony.html). Významnost...

Bezplatná právní poradna na radnici

12. února 2018 v 09:22

Centrum právní pomoci poskytuje občanům Prahy 13 základní právní poradenství zdarma. Je určeno pro ty, kteří se z různých důvodů ocitli v problematické situaci a nevědí si sami rady. Poskytne základní radu, jak v konkrétním případě postupovat. Poradí v oblasti rodinného a pracovního práva, náhrady...

Nová evidence skutečných majitelů právnických osob od začátku roku 2018

25. ledna 2018 v 08:21

Novelou zákona o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob vznikla nová povinnost evidovat skutečné majitele právnických osob a svěřeneckých fondů s účinností od 1. ledna 2018.

Bezplatná Právní poradna v Praze 9

3. ledna 2018 ve 14:44

Pro sociálně slabší občany, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9 je radnicí této městské části zřízena bezplatná právní poradna.

Další články
Nahoru