dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Jak je na tom Praha s místy pro intimní chvíle? Někde budou nové, v metru dostanou lepší kabát
Historické toalety na Uhelném trhu. Foto: Jidřich Dvořák

Jak je na tom Praha s místy pro intimní chvíle? Někde budou nové, v metru dostanou lepší kabát

Znáte to – procházíte se městem, nemáte chuť zajít do restaurace, ale nutně potřebujete na toaletu. Když jste v centru, máte větší šanci, že na ni častěji narazíte, musíte ale samozřejmě zaplatit. Jak je na tom Praha s veřejnými toaletami?

Světový den toalet

Toalety mají svůj světový den. Připadá na 19. listopadu. Má za úkol zvýšit povědomí o špatné hygieně a problému nedostatku toalet v některých místech světa, což přináší onemocnění i úmrtí.

Když záchodky někdo zrovna najít nemůže, stává se pak, že jsou některá místa v Praze notně pomočená, o čemž už Pražský patriot informoval.

Toalety jsou v metru, kde je pronajal pražský dopravní podnik, na ulicích jsou záchodky vybudované a postavené v rámci smlouvy s JC Decaux s Prahou – jde o takzvaný městský mobiliář.

Další toalety spravují městské části, různí dopravci, na WC lze zajít i například v obchodních zařízeních. Tam se za ně většinou neplatí.

Modernizovat se bude třicet toalet v metru

Hlavní město Praha celkový počet toalet sloužících veřejnosti neeviduje. Ve stranicích metra je nyní v provozu necelá šedesátka toalet. „Dopravní podnik hledá cesty k postupné modernizaci, která je však velmi finančně náročná. V současné době je připravován projekt na komplexní modernizaci až 30 veřejných toalet v metru,“ uvedlo tiskové mediacentrum pražského magistrátu.

Dopravní podnik průběžně řeší i stav veřejných toalet s jejich provozovateli tak, aby byly zajištěny základní hygienické podmínky a zároveň udržen technický stav odpovídající stáří zařizovacích předmětů. „Bohužel, tato snaha často naráží na negativní faktory, kterými jsou zejména četný vandalismus a hojný výskyt společensky nepřizpůsobivých nebo drogově závislých osob,“ zaznělo z magistrátu.

Nájemní smlouvy na pronájem veřejných toalet v prostorách metra jsou uzavřeny se třemi provozovateli. Každý má vždy v nájmu veškeré toalety na jedné trase metra.

Nové záchodky vzniknou v Praze 11 nebo v Praze 8

pisoar-nahled Nedávno server Pražský patriot informoval o nových toaletách u metra Opatov, kdy pražskému dopravnímu podniku předala městská část Praha 11 mobilní WC. „Záchodky jsou téma, které se opakovaně objevuje mezi požadavky obyvatel Prahy 11 na zlepšení podmínek života na Jižním Městě,“ uvedla tisková mluvčí Prahy 11 Šárka Cicvárková.

Podle jejích slov se proto městská část rozhodla vyjít svým občanům vstříc a ještě letos začne budovat toalety na místech, která vzešla z ankety nebo je navrhnul odbor životního odstředí.

Toalety by měly stát v Centrálním parku u dětského hřiště u základní školy Křejpského, v Exnárově u Milíčovského statku, v Parku u Chodovské vodní tvrze a v Ocelkově ulici, což je nedaleko Úřadu městské části Praha 11.

Kupříkladu Praha 8 připravuje veřejné WC v rámci revitalizace Thomayerových sadů, kde bude piknik louka. Pro server Pražský patriot to uvedla tisková mluvčí osmé městské části Helena Šmídová.

S městem jedná společnost TOI TOI, chce pomoci

Anketa

Je podle vás v Praze dostatek veřejných toalet?

4.8%
(4.8%)
95.2%
(95.2%)
Podle slov Petra Benáčana ze společnosti TOI TOI, sanitární systémy, je počet veřejných toalet v Praze zatím nedostatečný. „V současné době jednáme se zástupci hlavního města Prahy o naší spolupráci v oblastech, kde umíme pomoci,“ řekl. „Zcela jistě chceme být pro Prahu partnerem, a to nejenom v dodávkách chemických toalet na akce, pro mimořádné příležitosti, ale chceme i svými zkušenostmi, znalostmi, a to i těmi ze zahraničí, pomoci změnit jak kvantitu, tak i kvalitu veřejných toalet v Praze,“ dodal.

V centru lze zavítat třeba na WC Na Opyši, které se nachází na Klárově, poplatek je 10 korun. Nebo na III. nádvoří Pražského hradu, kde použití stojí stejně. Mobilní toaleta stojí například v ulici Keplerova nedaleko Pohořelce u stanice tramvaje. Její použití vyjde na 5 korun. Ten, na rozdíl od jiných záchodků, funguje nonstop.

V metropoli jsou sloupy s WC i toalety pro vozíčkáře

toalety-karlovo-namesti-nahled Sloupy s integrovaným WC lze v centru použít i v Keplerově ulici, v Pařížské, na Václavském náměstí, Na Příkopě, na Václavském, Karlově či Tylově náměstí. Dále v Táboritské či Antala Staška a na náměstí bratří Synků v Praze 4 či na náměstí Kinských v Praze 5, na Vítězném náměstí v Praze 6, Letenském náměstí v Praze 7 nebo například v ulici V Olšinách v Praze 10.

Od 9 do 22 hodin je otevřeno například veřejné WC v ulici Divadelní. Použít je lze za poplatek 7 korun. Zdarma lze od 7 do 22 hodin využít toaletu ve Vodičkově ulici – v průchodu městské časti Praha 1. Ve vestibulech metra stojí použití toalety 5 korun. V Praze jsou i WC pro vozíčkáře – kupříkladu na Vinohradské či v Havelské ulici. Bezbariérové toalety jsou i na Hlavním nádraží.

Loni vydal spolek pro nekomerční vydání odborné literatury Scriptorium a Archiv hlavního města Prahy zajímavou knihu o veřejných záchodcích v Praze. Kniha Jaroslava Jáska se jmenuje Veřejná místa pro intimní chvilky.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru