Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 17°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Právo

Jak jdou na udržitelnější spotřebu v 26 zemích Evropy

Mnozí evropští prodejci, výrobci i zákonodárci se snaží o snížení dopadu spotřeby na životní prostředí a větší udržitelnost obchodu. Někde se snaží zatraktivnit opravy či nákupy jízdních kol a veřejnou dopravu, jinde mají aplikaci proti plýtvání potravinami nebo nabízejí 10% slevu na nákup kávy do vlastního přineseného kelímku. Lucembursko má veřejnou dopravu zdarma pro místní i turisty.

Síť Evropských spotřebitelských center přináší informace o některých iniciativách z 26 zemí Evropy v této zprávě i na svém webu evropskyspotrebitel.cz.

„Například Rakousko od letoška bojuje proti tunám elektronického odpadu pomocí poukázek, které pokrývají polovinu nákladů na opravu elektrospotřebičů – až do maximální výše 200 eur. Motivuje tak občany investovat do oprav rozbitých elektronických zařízení namísto jejich vyhazování a nákupu nových,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra Česko, které se zabývá právy spotřebitelů při přeshraničním nakupování z jiných zemí EU, Norska, Islandu a Velké Británie.

Francie legislativně motivuje spotřebitele, aby si při reklamaci vybrali opravu místo výměny za nový výrobek. Například pozastavením zákonné záruky po dobu opravy výrobku. Nebo poskytnutím šestiměsíčního prodloužení záruky, pokud spotřebitel požádá prodejce o opravu výrobku. Dokonce se záruka prodlužuje o dva roky, pokud se místo opravy obchodník rozhodne spotřebič vyměnit.

„V jiných zemích jsou re-use haly nebo obchody, kam lidé mohou přinášet nábytek, elektrospotřebiče a další produkty, které si tam zas může kdokoli zdarma nebo za výhodnou cenu vyzvednout,“ uvádí Ondřej Tichota z ESC Česko. Oděvní společnosti mohou vybízet spotřebitele, aby v jejich prodejnách – výměnou za poukázku k dalšímu nákupu – odevzdali obnošené oblečení, které pak bude znovu použito nebo recyklováno.

V Německu budou muset v budoucnu výrobci a prodejci jasně dokumentovat, jak s neprodaným zbožím nakládají, např. zda ho darují nebo dále prodávají za nižší cenu.

„V Dánsku už v roce 2015 vyvinuli aplikaci ‚Too Good To Go‘ k boji proti plýtvání potravinami. Restaurace nebo obchody v ní zveřejňují neprodané potraviny nebo pokrmy, které by jinak vyhodily. Zákazníci se mohou v aplikaci podívat, co je v jejich okolí k dispozici, a vyzvednout si jídlo za většinou velmi příznivé ceny,“ popisuje Ondřej Tichota praxi ze Skandinávie, kde již dlouho fungují systémy zálohování nejen lahví, ale i plechovek. Například v Norsku jich je díky tak vráceno k recyklaci 92%.

Cestou je také nákup například rýže, těstovin, kávy nebo čaje do vlastních donesených nádob. V Nizozemí je i bezobalový online supermarket, kde spotřebitelé nakupují produkty ve velkém a dostanou je v zálohovaných skleněných nádobách. Použité sklenice lze vrátit řidiči zásilkové služby, aby je mohl znovu umýt a naplnit. Údajně tak lze ušetřit až 20 kilogramů plastů na osobu ročně.

Některé lotyšské čerpací stanice vybízí spotřebitele, aby si přinesli vlastní opakovaně použitelné kelímky na kávu. Zákazníci jednoho z největších obchodních řetězců v této zemi dostanou na kávu slevu 10 až 15 procent, pokud si přinesou vlastní kelímek.

A konečně Lucembursko je první zemí na světě, která nabízí veřejnou dopravu zdarma obyvatelům i turistům. Cílem je zvýšit povědomí o ekologicky šetrné mobilitě.

ESC Česko působí při ČOI a je členem sítě Evropských spotřebitelských center, která pomáhá spotřebitelům řešit přeshraniční spory v Evropě. Více informací na www.evropskyspotrebitel.cz.


Autor: TZ, red

Odškodnění po nehodě. O statisíce vás připraví banální chyby

18. září 2022 v 09:01

Většina lidí netuší, jak postupovat po dopravní nehodě. Nemají v ruce potřebné informace, navíc jim chybí povědomí o vlastních právech. Chyby je pak připraví o spravedlivou kompenzaci. Podle statistik společnosti Vindicia se přitom průměrné odškodnění za zranění po bouračce vyšplhalo na 927 tisíc...

Magistrát přijímá korupční podání od občanů několika způsoby, včetně anonymního

22. srpna 2022 v 09:58

V případě podezření na korupční jednání mají Pražané možnost se bezpečně obracet na Magistrát hl. m. Prahy. A to buď prostřednictvím protikorupční linky, nebo s využitím komunikačních kanálů určených pro příjem oznámení podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 o ochraně osob,...

Praha 15: Právní poradna pro seniory a rodiče samoživitele ukončila provoz

28. července 2022 v 09:39

Právní poradna, která byla vyhrazena seniorům a rodičům samoživitelům každé pondělí, byla ukončena.

Na co máte právo při stávce letištního personálu?

27. července 2022 v 07:50

Dnešní stávka tisíců členů letištního personálu společnosti Lufthansa se dotkne 130 000 cestujících, letících z Frankfurtu a Mnichova nebo přes tato významná letiště. Rušení či významná zpoždění letů se očekávají také ve čtvrtek a v pátek. Důležité informace o právech cestujících přináší Evropské...

Bezplatná právní poradna v Praze 14 bude měsíc uzavřena

27. června 2022 v 11:06

V období od 6. července do 3. srpna bude uzavřena bezplatná právní poradna, kterou v budově radnice Prahy 14 (Bratří Venclíků 1072, 1. patro, kancelář 119) každou středu zajišťuje JUDr. Ján Horňák.

Pracovní úrazy. Jaké největší chyby připraví poškozené o kompenzaci?

28. dubna 2022 v 08:09

Oběti pracovních úrazů či nemoci z povolání si každý rok 28. dubna připomínají Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V Česku se s úrazy v zaměstnání setká více než 40 000 lidí, drtivá většina z nich má nárok na odškodnění. Společnost Vindicia shrnuje nejčastější chyby, které mohou...

Právní poradna pro seniory a samoživitele

11. dubna 2022 v 08:40

Radnice Prahy 15 zajistila právní poradnu pro seniory a rodiče samoživitele. Poradna je k dispozici každé pondělí v 7. patře budovy Úřadu městské části Praha 15, Boloňská 478, od 13 do 17 hodin.

Lunchmeat festival pořádá benefiční akci na Stalinu, společně si zahrají Ukrajinka, Ruska, Běloruska, Gruzínec a Čech

10. března 2022 v 10:16

Lunchmeat festival, každoroční pořadatel mezinárodní akce věnované aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění, zve dnes, 10. března, v 17 hodin na benefiční akci na pomoc Ukrajině Peaceful rave: United We Stand, Together We Fall, která se bude konat v prostorách venkovního centra...

Hazardní zákon a online casina

9. února 2022 v 06:32

Popularita online casin neustále roste a k této zábavě se obrací stále více lidí. Důvody není těžké identifikovat. Možnost hraní v soukromí z pohodlí domova nebo třeba v dopravních prostředcích a v libovolný čas přístup ke casino hraní velmi zjednodušuje a zpřístupňuje i těm, kteří by jinak do...

Poradna Prahy 6: Jak se vyznat v energiích

3. ledna 2022 v 17:56

Od 4. ledna pravidelně každé úterý ve 14 hodin ve Skleněném paláci bude otevřena poradna.

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů (tzv. Zákon o whistleblowingu) – o povinnostech pro zaměstnavatele a hrozících sankcích

2. ledna 2022 ve 14:15

Dne 17. prosince 2021 uplynula lhůta k provedení evropské směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (tzv. směrnice o whistleblowingu), do národních právních řádů. Český parlament nestihnul návrh zákona přijmout před podzimními volbami, očekává se nicméně, že návrh bude v blízké...

Další články
Nahoru