Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Noční dostupnost lékařské péče v Praze klopýtá, pohotovosti se přesunuly do nemocnic
Ilustrační foto: archiv ZZSHMP

Noční dostupnost lékařské péče v Praze klopýtá, pohotovosti se přesunuly do nemocnic

Jaká je 24hodinová dostupnost lékařské péče v Praze? Samozřejmě mnohem vyšší než v jiných částech České republiky. I v metropoli se však především noční dostupnost lékařské péče potýká s problémy – pohotovost se přesunula do nemocnic, někteří Pražané ji mají daleko.

V metropoli nepřetržitě fungují především tyto nonstop pohotovosti: Doktor Nonstop (Karlovo náměstí 319/3, Praha 2), Pragomedika (Vítězné náměstí 997/13, Praha 6), Pragomedika (Tajovského 1310/4, Praha 4 – Krč), Fakultní nemocnice Na Bulovce (Budínova 67/2, Praha 8 – Libeň, oddělení dětské chirurgie), Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (Na Bojišti 177/1, Praha 2).

Za člověkem přijede v noci jen záchranka. Zaznělo to na semináři, který se pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a předsedy výboru pro zdravotnictví Rostislava Vyzuly uskutečnil minulý týden v budově sněmovny na Malé Straně.

Nedostatek peněz, kvalifikovaných zdravotníků a věk lékařů – mnohým je nad 60 let. Někteří lékaři vůbec nenastoupí do zdravotnictví, jiní emigrují. To jsou podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka hlavní problémy toho, proč v ČR stále není samozřejmostí 24hodinová dostupnost lékařské péče, která se skládá ze tří částí: Lékařské služby první pomoci, Ústavní pohotovostní služby a Zdravotnické záchranné služby.

Počínaje letošním rokem smí navíc lékař odpracovat maximálně 40 plus 8 hodin (přesčas) týdně. Do konce roku 2013 to bylo 56 hodin týdně a 60 hodin u Zdravotnické záchranné služby. I to má vliv na nedostatek 24hodinové zdravotní péče. Praha je na tom sice, v porovnání s jinými kraji, poměrně dobře, i Pražané se však mohou v noci potýkat s problémy.

Samoživitelka z Bohnic má v noci problém

Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a senátora Zdeňka Schwarze je chybou, že se Lékařská služba první pomoci přesunula do nemocnic. „Člověk musí jet v noci za péčí, za ním přijede pouze záchranka,“ řekl. Podle něj by ale lékařská péče měla být člověku co nejblíže.

„Když samoživitelka s dvěma dětmi, dejme tomu dvouletým a pětiletým, bydlí na sídlišti v Bohnicích, kde jezdí v noci autobus jednou za hodinu, je to problém. Nejbližší lékařská služba první pomoci je Na Bulovce. Co tedy musí matka udělat? Strčit dítě s horečkou do kočárku, probudit to starší, když je náledí a sníh, navléci ho do oteplovaček, a čekat na autobus. Nebo si vzít taxíka, což je pro ni jako samoživitelku náročné,“ řekl.

Děti by potřebovaly větší dostupnost noční péče

Stejný problém podle jeho slov má starý nemocný člověk s horečkou – přijede za ním pouze záchranka. Podle Schwarze by měla v noci více fungovat i pohotovost pro děti. „Většina záchranných zásahů u dětí je právě v noci, přes den není problém zajít s nimi k lékaři, nebo prostě dítě s teplotou běhá jakoby nic. Když ho ale večer uloží do postýlky, problémy se teprve naplno projeví,“ řekl.

Problém vidí i u 30 až 35 % pražských pacientů, kteří nejsou registrováni u žádného praktického lékaře. „Nevyužívají tak žádnou zdravotní péči, až když zavolají záchrannou službu. Jsou mnohdy ve velmi špatném stavu,“ řekl.

Středočeši využívají Bulovku, nepodílí se na provozu

Podle předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslavy Kunové není v České republice povinnost zajistit 24hodinovou zdravotní dostupnost včetně víkendů a svátků. Především na odlehlejších místech jsou na tom proto lidé ještě daleko hůř.

pohotovost-bulovka-nahled

Lékařská pohotovost na Bulovce

O Lékařské službě první pomoci hovořil člen výboru Sdružení praktických lékařů Jan Bělobrádek. Je to podle něj postavené na hlavu: praktický lékař by se měl „morálně starat o pacienta 24 hodin, placeno má ale jen 8 hodin“. Přirovnal to k tomu, jakoby nemocničnímu lékaři poté, co vykoná operaci, někdo řekl, že nyní má – již zadarmo – morální povinnost být s pacientem i přes noc.

Podle předsedkyně Sdružení praktických dětských lékařů Ilony Hülleové je problém, že například Bulovka zajišťuje péči i pro Středočechy, Středočeský kraj se ale odmítá podílet na jejím provozu.

Obecnější problémy sdělil Kubek. „Plat lékaře se stává druhým příjmem v rodině. Stejně jako ve školství se i ve zdravotnictví začíná projevovat trend feminizace medicíny,“ řekl. Lékařek je podle jeho slov víc než mužů – 56 %. Hodně z nich je praktických lékařek, kde jsou platy nižší, méně jich je naopak na chirurgii.

Pražská záchranka řeší přibližně 350 událostí denně

Zdeněk Schwarz sdělil konkrétní čísla, týkající se pražské záchranky – má 500 zaměstnanců, vyřizuje v průměru 350 událostí denně, k čemuž využívá maximálně 35 vozidel. Roční náklady na její provoz činí kolem 400 milionů korun, včetně úhrad ze zdravotního pojištění.

zachranka-nahled Dojezdová doba v hlavním městě činí v průměru 7 minut, přičemž podle zákona musí být sanita na inkriminovaném místě do 20 minut. „Jsme úspěšní v resuscitacích, kdy vracíme zpět do života lidi po náhlé srdeční zástavě. Překročili jsme 50 procent, blížíme se k 51 procentům zachráněných. Největší podíl na úspěchu mají laici, kteří jsou na místě události – loni bylo 80 procent pacientů před naším příjezdem resuscitováno právě laikem,“ uvedl.

Přečtěte si: V počtu oživených pacientů se záchranka řadí k celosvětové špičce

„Praha je specifická v tom, že náš provoz je zatížen 24 hodin stejně, nerozlišujeme denní, noční, víkendy, mění se akorát lokalita – v nočních hodinách více vyjíždíme na periferie, na sídliště, kam se lidi přesouvají,“ uvedl. „Navíc suplujeme práci praktických lékařů i v ohledávání těl zemřelých na území Prahy, a to v nepřetržitém provozu, nejen v noci,“ uzavřel.


Autor: Anna Skálová

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru