Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

Jak evakuovat vlak nebo anonymizovat data? Vědecké projekty studentů FIT ČVUT mají mezinárodní úspěch

Jak nalézt optimální rozmístění cestujících ve vlaku pro efektivní evakuaci? Jak poskytnout třetí straně data o uživatelích se zachováním jejich anonymity? Odpověď na tyto a další otázky nachází studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) v rámci programu podpory studentského výzkumu nazvaného Výzkumné léto na FIT (VýLeT). Jejich výsledky slaví úspěchy i na mezinárodních konferencích. Za samostatnou vědeckou práci studenti získají od fakulty mimořádné stipendium či finanční odměnu až do výše 65 000 korun.

Programem VýLeT fakulta podporuje své studenty ve vědě a výzkumu každoročně. Studenti řeší samostatný výzkumný úkol ve spolupráci s mentorem, se kterým také připravují odborný článek do časopisu či příspěvek na vědeckou konferenci. Studenti se tak mohou zabývat vědou a výzkumem a získat mimořádnou finanční odměnu.

Na FIT ČVUT aktuálně probíhá sedmý ročník programu VýLeT 2023. Předchozí ročník byl úspěšně zakončen udělením 11 stipendií. Jedno z nich obdržel i magisterský student specializace Znalostní inženýrství Bc. Juraj Kmec za projekt Výzvy při modelování evakuace vlaků pomocí Pathfinderu. Ve výzkumu pod vedením Ing. Pavla Hrabáka, Ph.D. se zabýval problémy, se kterými se mohou inženýři setkat při modelování evakuací vlaků v simulátoru Pathfinder. Výsledkem výzkumu byla identifikace a analýza klíčových faktorů, které mají výrazný vliv na průběh evakuace. Výsledný vědecký článek byl přijat na mezinárodní konferenci Fire and Evacuation Modeling Technical Conference (FEMTC).

„Při modelování jsme vycházeli z dat nasbíraných při experimentální evakuaci vlaku CityElefant z roku 2018, kterou v rámci požárně-bezpečnostního výzkumu organizovala Fakulta stavební ČVUT. Můj příspěvek spočíval především v automatizaci simulačního procesu s důrazem na kontrolování jednotlivých zdrojů náhody (vlastnosti pasažérů, počáteční rozesazení pasažérů atd.) a analýze vlivů náhodnosti na celkový evakuační čas v závislosti na různých typech a šířkách východu,“ říká Juraj Kmec ke svému výzkumu.

Projekt se komplexně zaměřoval na stísněné prostory, proto lze předpokládat, že výsledky budou použitelné i pro podobné geometrie, např. letadla nebo autobusy. Výzkum zpřesní modelování nácviku evakuací v praxi, což pak povede ke snazší evakuaci objektů v reálném životě.

Další výzkum, který byl v loňském ročníku vysoce ohodnocen, provedl Bc. Jan Pokorný, student posledního ročníku magisterského studia specializace Teoretická informatika. Zabýval se návrhem a analýzou parametrizovaných algoritmů pro tzv. mikroagregaci dat. S tou je možné se setkat ve chvíli, kdy je potřeba poskytnout třetí straně určitá data, například o uživatelích aplikace a současně zachovat anonymitu.

„Výzkum přispěje k anonymizaci dat například sociálních sítí, když je potřeba zveřejnit datasety s co nejreleavantnějšími informacemi při současném zachování soukromí jejich uživatelů,“ dodává ke svému výzkumu Jan Pokorný.
Autoři: Alo, TZ

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru