Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Foto: Marian Weyo / Shutterstock.com

Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?

Chcete, aby vaše pohovka zářila novotou po celý rok? Pokud ano, nevyhnete se pravidelnému čištění. Dejte si však pozor, nesprávné čištění může způsobit více škody než užitku. Jak přistupovat k různým typům pohovek podle materiálu? Přinášíme vám praktické tipy, jak pečovat o čalouněné, kožené či koženkové sedací soupravy.

Jak vyčistit čalouněnou pohovku?

Celočalouněné pohovky mají povrch z látky nebo různých druhů látek. Jejich výhodou je, že mnoho pohovek tohoto typu má snímatelný potah, což výrazně usnadňuje čištění. Pokud se ušpiní, můžete jej jednoduše vyprat v pračce podle pokynů výrobce.

Pravidelné vysávání

Látkové nebo textilní sedadlo byste měli vysávat alespoň jednou týdně. Nevynechávejte ani hůře přístupná místa, zejména záhyb mezi sedákem a opěradlem. Ujistěte se také, že konec hadice vysavače nemá ostré výstupky. Ty by mohly čalounění nenávratně poškodit. Doporučujeme používat speciální hubice určené k vysávání látkového čalounění.

shutterstock-700822708

Zdroj obrázku: lapsa03 / Shutterstock.com

Praní

Po důkladném vysátí můžete povrch přejet vlhkým hadříkem. Nedoporučujeme však drhnout kartáčem, který může snadno zničit strukturu čalounění. V případě skvrn použijte k čištění speciální pěnové přípravky. Ty však nemusí fungovat v případě usazených nečistot. Pak už zbývá jen hloubkové čištění. Mělo by se provádět alespoň jednou ročně. 

Praktický tip: Pokud je vaše pohovka tak špinavá, že jí ani ošetření skvrn nedokáže vrátit původní krásu, stojí za to zvážit investici do nové pohovky. Doporučujeme použít vyhledávač nábytku a dekorací, Biano.cz, kde najdete spoustu sedaček a pohovek na jednom místě. Díky praktickým filtrům budete moci rychle a efektivně najít svou vysněnou novou pohovku. A navíc za nejlepší cenu! 

Čištění kožené pohovky

Kožené sedací soupravy se vyznačují dlouhou životností. To však platí pouze v případě, že se o ně řádně staráte. Obecně platí, že kůže potřebuje pravidelnou impregnaci – ideálně dvakrát ročně. Impregnační prostředek udržuje optimální vlhkost, takže nepraská, a má také hydrofobní vlastnosti. Tím je chráněn před znehodnocením kapalinami.

shutterstock-433614400

Zdroj obrázku: Freer / Shutterstock.com

 

Použití vhodných přípravků

Koženou pohovku byste měli pravidelně vysávat. K následnému čištění doporučujeme použít vlhký hadřík, který přitáhne prachové částice. Pokud je pohovka potřísněna skvrnami nebo jinými druhy nečistot, čistěte ji pouze přípravky určenými pro kožené pohovky. Pokud použijete běžný prací prostředek, mohlo by dojít k poškození impregnační vrstvy nebo k poškození samotného materiálu pohovky. Proto neriskujte a investujte do kvalitních čisticích prostředků na kůži.

Čištění pohovky z EKO kůže

Na první pohled by se mohlo zdát, že péče o EKO kůži (koženku) je stejná jako o sedačky z pravé kůže. Ale takhle to nefunguje. EKO kůže má zcela jiné materiálové složení než běžná kůže. Pokud byste na kůži použili čisticí prostředky, mohli byste ji poškodit. 

Doporučujeme skvrny pravidelně omývat a čistit hadříkem a mýdlovým roztokem. Dobře fungují neagresivní mýdla nebo přípravky určené speciálně pro EKO kůži. Samozřejmě nezapomeňte pohovku pravidelně vysávat. 

Tip na závěr: Při pravidelném čištění sedadel vlhkým hadříkem doporučujeme používat destilovanou vodu. Vápenatá voda z kohoutku může po zaschnutí zanechat na pohovce nevzhledné bílé skvrny. Obzvláště opatrní buďte u pohovek s tmavým čalouněním.


Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

Včera v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

23. června 2024 v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

20. června 2024 v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Dny prevence v DBK se zaměřily na prevenci rakoviny prostaty

16. června 2024 ve 20:54

Ve středu a ve čtvrtek odpoledne se v OC DBK Budějovická konaly Dny prevence, které byly zaměřeny na prevenci rakoviny prostaty.

Dovolená podle gusta NobodyListena? Miluju bordel a smrad, říká s humorem

15. června 2024 v 11:49

DJ NobodyListen alias Jakub Strach má napilno. Známý muzikant a svého času také model se nedávno zapojil do projektu s názvem glo Dialog, který osobně v rámci doprovodné hudební show představil na pražské smíchovské náplavce. Čeká ho prací nabité léto, ale čas najde i na odpočinek. Možná budete...

Další články
Nahoru