Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Foto: Marian Weyo / Shutterstock.com

Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?

Chcete, aby vaše pohovka zářila novotou po celý rok? Pokud ano, nevyhnete se pravidelnému čištění. Dejte si však pozor, nesprávné čištění může způsobit více škody než užitku. Jak přistupovat k různým typům pohovek podle materiálu? Přinášíme vám praktické tipy, jak pečovat o čalouněné, kožené či koženkové sedací soupravy.

Jak vyčistit čalouněnou pohovku?

Celočalouněné pohovky mají povrch z látky nebo různých druhů látek. Jejich výhodou je, že mnoho pohovek tohoto typu má snímatelný potah, což výrazně usnadňuje čištění. Pokud se ušpiní, můžete jej jednoduše vyprat v pračce podle pokynů výrobce.

Pravidelné vysávání

Látkové nebo textilní sedadlo byste měli vysávat alespoň jednou týdně. Nevynechávejte ani hůře přístupná místa, zejména záhyb mezi sedákem a opěradlem. Ujistěte se také, že konec hadice vysavače nemá ostré výstupky. Ty by mohly čalounění nenávratně poškodit. Doporučujeme používat speciální hubice určené k vysávání látkového čalounění.

shutterstock-700822708

Zdroj obrázku: lapsa03 / Shutterstock.com

Praní

Po důkladném vysátí můžete povrch přejet vlhkým hadříkem. Nedoporučujeme však drhnout kartáčem, který může snadno zničit strukturu čalounění. V případě skvrn použijte k čištění speciální pěnové přípravky. Ty však nemusí fungovat v případě usazených nečistot. Pak už zbývá jen hloubkové čištění. Mělo by se provádět alespoň jednou ročně. 

Praktický tip: Pokud je vaše pohovka tak špinavá, že jí ani ošetření skvrn nedokáže vrátit původní krásu, stojí za to zvážit investici do nové pohovky. Doporučujeme použít vyhledávač nábytku a dekorací, Biano.cz, kde najdete spoustu sedaček a pohovek na jednom místě. Díky praktickým filtrům budete moci rychle a efektivně najít svou vysněnou novou pohovku. A navíc za nejlepší cenu! 

Čištění kožené pohovky

Kožené sedací soupravy se vyznačují dlouhou životností. To však platí pouze v případě, že se o ně řádně staráte. Obecně platí, že kůže potřebuje pravidelnou impregnaci – ideálně dvakrát ročně. Impregnační prostředek udržuje optimální vlhkost, takže nepraská, a má také hydrofobní vlastnosti. Tím je chráněn před znehodnocením kapalinami.

shutterstock-433614400

Zdroj obrázku: Freer / Shutterstock.com

 

Použití vhodných přípravků

Koženou pohovku byste měli pravidelně vysávat. K následnému čištění doporučujeme použít vlhký hadřík, který přitáhne prachové částice. Pokud je pohovka potřísněna skvrnami nebo jinými druhy nečistot, čistěte ji pouze přípravky určenými pro kožené pohovky. Pokud použijete běžný prací prostředek, mohlo by dojít k poškození impregnační vrstvy nebo k poškození samotného materiálu pohovky. Proto neriskujte a investujte do kvalitních čisticích prostředků na kůži.

Čištění pohovky z EKO kůže

Na první pohled by se mohlo zdát, že péče o EKO kůži (koženku) je stejná jako o sedačky z pravé kůže. Ale takhle to nefunguje. EKO kůže má zcela jiné materiálové složení než běžná kůže. Pokud byste na kůži použili čisticí prostředky, mohli byste ji poškodit. 

Doporučujeme skvrny pravidelně omývat a čistit hadříkem a mýdlovým roztokem. Dobře fungují neagresivní mýdla nebo přípravky určené speciálně pro EKO kůži. Samozřejmě nezapomeňte pohovku pravidelně vysávat. 

Tip na závěr: Při pravidelném čištění sedadel vlhkým hadříkem doporučujeme používat destilovanou vodu. Vápenatá voda z kohoutku může po zaschnutí zanechat na pohovce nevzhledné bílé skvrny. Obzvláště opatrní buďte u pohovek s tmavým čalouněním.


Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

Dnes v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

Dnes v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru