Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Foto: Marian Weyo / Shutterstock.com

Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?

Chcete, aby vaše pohovka zářila novotou po celý rok? Pokud ano, nevyhnete se pravidelnému čištění. Dejte si však pozor, nesprávné čištění může způsobit více škody než užitku. Jak přistupovat k různým typům pohovek podle materiálu? Přinášíme vám praktické tipy, jak pečovat o čalouněné, kožené či koženkové sedací soupravy.

Jak vyčistit čalouněnou pohovku?

Celočalouněné pohovky mají povrch z látky nebo různých druhů látek. Jejich výhodou je, že mnoho pohovek tohoto typu má snímatelný potah, což výrazně usnadňuje čištění. Pokud se ušpiní, můžete jej jednoduše vyprat v pračce podle pokynů výrobce.

Pravidelné vysávání

Látkové nebo textilní sedadlo byste měli vysávat alespoň jednou týdně. Nevynechávejte ani hůře přístupná místa, zejména záhyb mezi sedákem a opěradlem. Ujistěte se také, že konec hadice vysavače nemá ostré výstupky. Ty by mohly čalounění nenávratně poškodit. Doporučujeme používat speciální hubice určené k vysávání látkového čalounění.

shutterstock-700822708

Zdroj obrázku: lapsa03 / Shutterstock.com

Praní

Po důkladném vysátí můžete povrch přejet vlhkým hadříkem. Nedoporučujeme však drhnout kartáčem, který může snadno zničit strukturu čalounění. V případě skvrn použijte k čištění speciální pěnové přípravky. Ty však nemusí fungovat v případě usazených nečistot. Pak už zbývá jen hloubkové čištění. Mělo by se provádět alespoň jednou ročně. 

Praktický tip: Pokud je vaše pohovka tak špinavá, že jí ani ošetření skvrn nedokáže vrátit původní krásu, stojí za to zvážit investici do nové pohovky. Doporučujeme použít vyhledávač nábytku a dekorací, Biano.cz, kde najdete spoustu sedaček a pohovek na jednom místě. Díky praktickým filtrům budete moci rychle a efektivně najít svou vysněnou novou pohovku. A navíc za nejlepší cenu! 

Čištění kožené pohovky

Kožené sedací soupravy se vyznačují dlouhou životností. To však platí pouze v případě, že se o ně řádně staráte. Obecně platí, že kůže potřebuje pravidelnou impregnaci – ideálně dvakrát ročně. Impregnační prostředek udržuje optimální vlhkost, takže nepraská, a má také hydrofobní vlastnosti. Tím je chráněn před znehodnocením kapalinami.

shutterstock-433614400

Zdroj obrázku: Freer / Shutterstock.com

 

Použití vhodných přípravků

Koženou pohovku byste měli pravidelně vysávat. K následnému čištění doporučujeme použít vlhký hadřík, který přitáhne prachové částice. Pokud je pohovka potřísněna skvrnami nebo jinými druhy nečistot, čistěte ji pouze přípravky určenými pro kožené pohovky. Pokud použijete běžný prací prostředek, mohlo by dojít k poškození impregnační vrstvy nebo k poškození samotného materiálu pohovky. Proto neriskujte a investujte do kvalitních čisticích prostředků na kůži.

Čištění pohovky z EKO kůže

Na první pohled by se mohlo zdát, že péče o EKO kůži (koženku) je stejná jako o sedačky z pravé kůže. Ale takhle to nefunguje. EKO kůže má zcela jiné materiálové složení než běžná kůže. Pokud byste na kůži použili čisticí prostředky, mohli byste ji poškodit. 

Doporučujeme skvrny pravidelně omývat a čistit hadříkem a mýdlovým roztokem. Dobře fungují neagresivní mýdla nebo přípravky určené speciálně pro EKO kůži. Samozřejmě nezapomeňte pohovku pravidelně vysávat. 

Tip na závěr: Při pravidelném čištění sedadel vlhkým hadříkem doporučujeme používat destilovanou vodu. Vápenatá voda z kohoutku může po zaschnutí zanechat na pohovce nevzhledné bílé skvrny. Obzvláště opatrní buďte u pohovek s tmavým čalouněním.


Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

19. května 2022 ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru