Dnes Úterý - prehanky-dest 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Foto: Marian Weyo / Shutterstock.com

Jak čistit různé typy sedaček podle materiálu?

Chcete, aby vaše pohovka zářila novotou po celý rok? Pokud ano, nevyhnete se pravidelnému čištění. Dejte si však pozor, nesprávné čištění může způsobit více škody než užitku. Jak přistupovat k různým typům pohovek podle materiálu? Přinášíme vám praktické tipy, jak pečovat o čalouněné, kožené či koženkové sedací soupravy.

Jak vyčistit čalouněnou pohovku?

Celočalouněné pohovky mají povrch z látky nebo různých druhů látek. Jejich výhodou je, že mnoho pohovek tohoto typu má snímatelný potah, což výrazně usnadňuje čištění. Pokud se ušpiní, můžete jej jednoduše vyprat v pračce podle pokynů výrobce.

Pravidelné vysávání

Látkové nebo textilní sedadlo byste měli vysávat alespoň jednou týdně. Nevynechávejte ani hůře přístupná místa, zejména záhyb mezi sedákem a opěradlem. Ujistěte se také, že konec hadice vysavače nemá ostré výstupky. Ty by mohly čalounění nenávratně poškodit. Doporučujeme používat speciální hubice určené k vysávání látkového čalounění.

shutterstock-700822708

Zdroj obrázku: lapsa03 / Shutterstock.com

Praní

Po důkladném vysátí můžete povrch přejet vlhkým hadříkem. Nedoporučujeme však drhnout kartáčem, který může snadno zničit strukturu čalounění. V případě skvrn použijte k čištění speciální pěnové přípravky. Ty však nemusí fungovat v případě usazených nečistot. Pak už zbývá jen hloubkové čištění. Mělo by se provádět alespoň jednou ročně. 

Praktický tip: Pokud je vaše pohovka tak špinavá, že jí ani ošetření skvrn nedokáže vrátit původní krásu, stojí za to zvážit investici do nové pohovky. Doporučujeme použít vyhledávač nábytku a dekorací, Biano.cz, kde najdete spoustu sedaček a pohovek na jednom místě. Díky praktickým filtrům budete moci rychle a efektivně najít svou vysněnou novou pohovku. A navíc za nejlepší cenu! 

Čištění kožené pohovky

Kožené sedací soupravy se vyznačují dlouhou životností. To však platí pouze v případě, že se o ně řádně staráte. Obecně platí, že kůže potřebuje pravidelnou impregnaci – ideálně dvakrát ročně. Impregnační prostředek udržuje optimální vlhkost, takže nepraská, a má také hydrofobní vlastnosti. Tím je chráněn před znehodnocením kapalinami.

shutterstock-433614400

Zdroj obrázku: Freer / Shutterstock.com

 

Použití vhodných přípravků

Koženou pohovku byste měli pravidelně vysávat. K následnému čištění doporučujeme použít vlhký hadřík, který přitáhne prachové částice. Pokud je pohovka potřísněna skvrnami nebo jinými druhy nečistot, čistěte ji pouze přípravky určenými pro kožené pohovky. Pokud použijete běžný prací prostředek, mohlo by dojít k poškození impregnační vrstvy nebo k poškození samotného materiálu pohovky. Proto neriskujte a investujte do kvalitních čisticích prostředků na kůži.

Čištění pohovky z EKO kůže

Na první pohled by se mohlo zdát, že péče o EKO kůži (koženku) je stejná jako o sedačky z pravé kůže. Ale takhle to nefunguje. EKO kůže má zcela jiné materiálové složení než běžná kůže. Pokud byste na kůži použili čisticí prostředky, mohli byste ji poškodit. 

Doporučujeme skvrny pravidelně omývat a čistit hadříkem a mýdlovým roztokem. Dobře fungují neagresivní mýdla nebo přípravky určené speciálně pro EKO kůži. Samozřejmě nezapomeňte pohovku pravidelně vysávat. 

Tip na závěr: Při pravidelném čištění sedadel vlhkým hadříkem doporučujeme používat destilovanou vodu. Vápenatá voda z kohoutku může po zaschnutí zanechat na pohovce nevzhledné bílé skvrny. Obzvláště opatrní buďte u pohovek s tmavým čalouněním.


Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru