Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Jak cestují lidé po Praze? Zhruba třetina obyvatel využívá MHD každý den
Ilustrační foto: archiv

Jak cestují lidé po Praze? Zhruba třetina obyvatel využívá MHD každý den

MHD je v Praze převládajícím způsobem dopravy a využívá ji denně čtyřiatřicet procent Pražanů. Klesá počet lidí, kteří denně v hlavním městě používají svůj vlastní automobil.

V současné době je jich 16 procent, což je o dvě procenta méně než před dvěma lety. Naopak roste využívání carsharingu, sdílenými auty dnes v Praze jezdí přes 11 procent obyvatel, což je o čtyři procenta více než v roce 2019, jak vyplývá z průzkumu společnosti Anytime.  

„Za poslední dva roky klesl počet lidí, kteří jezdí denně automobilem. Sdílení automobilů a kol naopak stále posiluje. Automobily aktuálně sdílí 11 procent Pražanů ti pak cestují právě v kombinaci s využitím MHD, koloběžky a kola pak shodně 12 procent. Vyplývá to z průzkumu, který pro nás zpracovala agentura STEM/MARK,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime. 

Dominantním způsobem dopravy je v hlavním městě MHD a obyvatelé jezdí po Praze nejčastěji denně (34 procent) nebo několikrát týdně (32 procent). Jednou týdně jede veřejnou dopravou 10 procent obyvatel, maximálně třikrát měsíčně 11 procent. Téměř čtyři procenta obyvatel Prahy nevyužívají MHD vůbec.  

„Pěšky, tedy minimálně dva kilometry souvislé chůze, ne například jen pohyb mezi přestupy, se po Praze denně pohybuje třetina lidí (30 procent). Několikrát týdně to je pak dalších 31 procent. Pouze 16 procent Pražanů používá svůj automobil denně. Nejčastěji jej nastartují několikrát týdně (30 procent), jednou týdně pak 16 procent,“ dodává Milan Beutl z Anytime.


Autor: red

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

ČD posílí dopravu na sobotní Pochod Praha – Prčice

18. května 2023 ve 12:26

České dráhy výrazně posílí dopravu na 56. ročník Pochodu Praha – Prčice, který se koná už tuto sobotu 20. května. Vzhledem k očekávanému velkému zájmu o přepravu do míst startů dopravce vypraví na trati z Prahy přes Benešov u Prahy a Olbramovice do Tábora a Sedlčan posilové vlaky a zvětší kapacitu...

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 6: Nové možnosti parkování pro dědinské

16. května 2023 v 08:49

Obyvatelé Dědiny mohou od května parkovat na nevyužívané odstavné ploše v blízkosti sídliště. Praha 6 se na tom dohodla s majitelem pozemku, ministerstvem obrany. Částečně se tak podaří nahradit parkovací místa, která dočasně chybí kvůli stavbě tramvajové trati a...

Další články
Nahoru