dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Jak budou majitelé nemovitostí chráněni před podvodníky?
Majitelé domů možná budou účinněji chráněni před rizikem podvodných převodů.Ilustrační foto: Jan Polák / Wikimedia Commons

Jak budou majitelé nemovitostí chráněni před podvodníky?

I pražští majitelé nemovitostí by mohli být v budoucnu více chráněni před podvody. Senát totiž navrhuje, že vklad do katastru by mohl být v budoucnu proveden až 20 dnů poté, co by o tom byl informován vlastník.

S pozměňovacími návrhy vrátil Senát Poslanecké sněmovně vládní návrh nového katastrálního zákona. Podle horní parlamentní komory by vlastníci nemovitostí měli být především více informováni o případných změnách v zápisech do katastru – ať už se to týká domů či pozemků.

Senátoři proto navrhli, aby – kvůli dostatku času pro případné námitky – mohl být vklad do katastru proveden až dvacet dnů poté, co by o tom byl vlastník informován. Samotná informace by mu měla být katastrálním úřadem zaslána do jednoho dne. Podle senátorů to majitele pozemků a domů účinněji ochrání před případnými podvodnými převody.

Myslí na riziko už původní návrh?

Ministr zemědělství v demisi Petr Bendl (ODS) se proti Senátem navrhované změně ohradil – podle něj je zbytečná a mnohodenní čekání lidi otráví. „Na riziko podvodů náš návrh od počátku reaguje zpřísněním podmínek pro zastupování účastníků na základě plné moci, neboť při většině známých pokusů o podvody byly použity falzifikáty plných mocí,“ řekl.

Původní vládní návrh počítá i s listinným zasíláním informace o provedeném zápisu vždy do rukou původního vlastníka, i když bude zastoupen zmocněncem. A také se zvláštní elektronickou informační službou, která umožňuje poskytovat informace o průběhu řízení nad rámec správního řádu formou SMS zpráv či běžných e-mailů.

Kdy budou účinné změny?

Senátní verzi naopak podpořil například bezpartijní senátor Jan Horník, zvolený za TOP 09-STAN. „Jednali jsme i se zástupci bankovní asociace. Uvedli, že jakmile přišel žadatel o hypoteční úvěr, dostal ho, ale oni ještě neměli vklad u nemovitosti, tedy žádné jistoty,“ uvedl příklad z praxe.

Pro senátní podobu návrhu se vyslovilo všech padesát přítomných senátorů. O tom, jaká verze bude nakonec přijata, by měli – zřejmě na podzim – rozhodnout poslanci, kteří návrh podobný senátnímu v minulosti zamítli.

Návrh nového katastrálního zákona navazuje na nový občanský zákoník, který by měl být účinný od roku 2014, přičemž premiér Jiří Rusnok uvedl, že navrhne posunutí účinnosti o rok – zatím totiž chybí změny mnoha navazujících zákonů.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru