Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Jak bude vypadat přemostění pod Vyšehradem? Soutěž letos zamíří do finále, hodnotí se 12 návrhů
Železniční most pohledem z pravobřežní náplavky. Foto: Jan Puci

Jak bude vypadat přemostění pod Vyšehradem? Soutěž letos zamíří do finále, hodnotí se 12 návrhů

Loni zahájená architektonická soutěž na podobu železničního soumostí pod Vyšehradem pokračuje posuzováním návrhů, které odevzdalo dvanáct týmů. Zhruba v polovině letošního roku by vybraní soutěžící měli podat finální návrhy k posouzení. Následovat bude vyhlášení vítěze a uzavření smlouvy s ním. Server Pražský patriot o tom informoval Dušan Gavenda, mluvčí státní organizace Správa železnic, která soutěž vyhlásila. Samotná stavba by mohla začít zhruba za tři roky. 

Mezinárodní soutěžní dialog s názvem Železniční mosty pod Vyšehradem (běžně se v souvislosti s ikonickou stavbou užívá jednotné číslo, ale ve skutečnosti se jedná o soumostí tvořené několika na sebe navazujícími mosty, pozn. aut.) vyhlásila SŽ loni v květnu. V jaké fázi se nyní projekt nachází?

„Ke konci ledna předpokládáme finální ukončení jednání hodnoticí komise k předloženým konceptům řešení. Další průběh soutěžního dialogu závisí na výsledku jednání komise,“ uvedl Gavenda.

„Po vydání rozhodnutí o snížení počtu řešení a výzvy k podání upraveného konceptu by po zhruba třech měsících měli vyzvaní soutěžící prezentovat před hodnoticí komisí své upravené koncepty a po dalších dvou měsících podat finální nabídku. Ty pak budou hodnoceny a s vítězem by následně měla být uzavřena smlouva,“ pokračoval.

Podle dřívějších informací hodnotící komise, kterou tvoří zástupci SŽ, magistrátu, druhé i páté městské části, ČVUT, Klubu za starou Prahu a architekti vybere pro finální hodnocení maximálně šest návrhů. Mezi přizvanými odborníky jsou mimo jiné i zástupci Národního památkového ústavu.

V průběhu probíhající soutěže sice není možné sdělovat podrobnosti ve vztahu k jednotlivým soutěžícím, nicméně podle zjištění serveru Pražský patriot bylo hodnotící komisi předloženo celkem 12 konceptů, tedy všechny, které byly do soutěže zaslány. Všichni účastníci, kteří předložili žádost o účast v soutěžním dialogu, totiž podle Gavendy splnili požadovanou kvalifikaci a nikdo tedy nemusel být vyřazen.

Hodnocení jednotlivých konceptů podle mluvčího SŽ probíhá v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, soutěžním řádem České komory architektů a zadávací dokumentací podle následujících kritérií: dopravní řešení, architektonické a urbanistické řešení, budoucí provoz, technické parametry, omezení během výstavby.

Zadavatel stanovil při vyhlášení dialogu jako závazný požadavek na překonání Vltavy třemi kolejemi. Ve všech předložených konceptech byla podle Gavendy tato podmínka respektována. Stejně tak i podmínka, aby bylo možné v soumostí vybudovat na Výtoni železniční zastávku. 

Zda architekti navrhují vedle stávajícího mostu postavit další stavbu s jednou kolejí, nebo zda přichází s řešením rozšíření mostu, není s ohledem na pravidla soutěže možné v této fázi sdělovat.

Podle dřívějších vyjádření SŽ je samotný začátek stavby závislý na rychlosti projednání a vydání příslušného rozhodnutí dle Stavebního zákona. Předpokládá se, že by k úpravám soumostí pod Vyšehradem mohlo dojít v roce 2025.

Předloni SŽ požádala o sejmutí památkové ochrany, pod kterou je most od konce roku 2004. Udělala to kvůli nedostatečné kapacitě a havarijnímu stavu mostu.

Kloknerův ústav ČVUT doporučil stavbu odstranit a nahradit ji novým tříkolejným mostem. Ministerstvo kultury nicméně na jaře 2020 rozhodlo o nesejmutí památkové ochrany z mostu, což znamenalo ochranu před demolicí.

Železniční most propojuje vltavské břehy v úrovni Výtoně. Byl zprovozněn v roce 1872 a měl jednu kolej. To postupně přestalo stačit, a tak na začátku 20. století došlo k výstavbě nového dvoukolejného mostu. 

Nikdy nebyl oficiálně pojmenovaný. Když byl v roce 1909 rekonstruován, říkalo se mu Most spojovací dráhy císaře Františka Josefa. S ohledem na politický vývoj ve 20. století je zřejmé, že tento název nemohl zůstat dlouho. Mostu se lidově říká železniční nebo vyšehradský, nicméně oficiální názvy to nejsou.

Most se tedy nikdy nedočkal pojmenování, ale bohužel ani řádné péče. V posledních letech sice byly opraveny chátrající lávky pro pěší, nicméně most samotný je nadále ve špatném stavu.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V pondělí a ve středu na farmářské trhy u Komunitního centra Matky Terezy

Dnes v 09:39

Farmářské trhy se v Praze 11 konají každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 21. prosince.

Den dětí na Chodovské tvrzi

Včera ve 13:17

Odpoledne plné her, cukrovinek a zábavy ve stylu tradiční poutě v neděli 29. května ve 14 hodin v Praze 11.

Dětský den na Kampě

Včera v 11:18

Praha 1 zve děti v úterý 31. května od 8 hodin na Kampu.

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

Včera v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

19. května 2022 v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

19. května 2022 v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

19. května 2022 ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

19. května 2022 v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Další články
Nahoru