Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 4°C
Sobota 7. 12. 2024
Svátek má Ambrož, Benjamín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Jak bojovat s Alzheimerem? Nepodceňujete první příznaky, snížit riziko demence lze vícero způsoby
V současné době trpí Alzheimerovou chorobou 60 procent lidí starších 85 let, ve věku na 65 let je to každý dvacátý člověk. Ilustrační foto: Freeimages.com

Jak bojovat s Alzheimerem? Nepodceňujete první příznaky, snížit riziko demence lze vícero způsoby

Zapomínáte? Nemusí se jednat hned o „Alzheimera“. Ale pokud jde o ztrátu paměti na nedávné události, jmen a názvů, zpozorněte. Zejména pokud se zhorší schopnost zvládat běžné denní činnosti, přidají se změny nálad, chování, osobnosti nebo dokonce povahových vlastností. V takovém případě je nejlepším řešením navštívit praktického lékaře a nechat si bezplatně vyšetřit paměť. V pondělí 21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

„Apeluji na širokou veřejnost, aby nepodceňovala první příznaky onemocnění. Raději co nejdříve vyhledat odbornou pomoc, protože včasnost léčby je důležitá,“ říká Petra Pipková, ředitelka domova pro seniory a domova se zvláštním režimem SeneCura na pražské Klamovce.

Problémem totiž je, že od propuknutí nemoci až po její rozpoznání uběhnou v průměru čtyři roky. Nemocných s Alzheimerovou chorobou, která je nejčastější příčinou demence, je v Česku zhruba 180 000 a jejich počet narůstá. Podle České alzheimerovské společnosti bude v Česku v roce 2050 přes 380 000 lidí s Alzheimerovou chorobou nebo jinou formou demence.

Jak snížit riziko demence:

Duševní stav: Je důležité nebýt sám a udržovat kontakty s rodinou a přáteli, užívat si svoje koníčky a neuzavírat se do sebe. Například senioři s depresí mají zhruba 3 až 4× větší riziko, že u nich demence propukne.

Nevhodná strava: Nekvalitní potraviny, nedostatek živin a špatná životospráva mají zásadní vliv na kvalitu života. Základem zdravého jídelníčku by mělo být dostatatek celozrnných obilovin, kvalitních bílkovin, zdravých tuků, vlákniny a dostatečného pitného režimu.

Zlozvyky: Vyšší konzumace alkoholu má prokazatelný vliv na odumírání mozkových buněk, mozek je pak náchylnější k poškození demencí. Kouření zase zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, tedy i mozku.

Nebezpečná pasivita: Výskyt demence u lidí s pravidelnou fyzickou aktivitou je o 20 % nižší. Kromě toho pohyb pomáhá proti vysokému krevnímu tlaku, který ovlivňuje paměť. Rizikem je i duševní „lenost“, proto je potřeba trénovat mozek při pravidelné četbě, luštění křížovek, hlavolamů či hraní her.

Když už to doma nezvládáme:

Pokud už zákeřná choroba propukne, může o nemocného pečovat rodina doma a využít pomoci ambulantních a terénních sociálních služeb nebo pobytové odlehčovací služby.

Právě domovy se zvláštním režimem jsou pobytová sociální zařízení určená pro osoby s Alzheimerem nebo dalšími typy demencí a v České republice je jich celkem 368. Nejedná se přitom jen o tzv. Alzheimer centra, ale právě o domovy se zvláštním režimem. Jejich seznam lze najít v registru poskytovatelů sociálních služeb na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Česká alzheimerovská společnost navíc vyvinula certifikační systém, který monitoruje kvalitu péče a uděluje certifikát Vážka sociálním zařízením pečujícím o osoby trpící demencí.

Fakta o demenci:

V Česku žije s demencí cca 150 000 lidí.

V současné době trpí Alzheimerovou chorobou 60 procent lidí starších 85 let, ve věku na 65 let je to každý dvacátý člověk. Stále se také zvyšuje počet nemocných mezi mladými. U žen se vyskytuje demence 2× častěji než u mužů.

Zhruba 5 procent populace ve věku pětašedesáti let trpí některým z typů demence

Každých pět let se výskyt choroby zdvojnásobí

50–60 procent demencí je způsobeno Alzheimerovou chorobou

20–30 procent je způsobeno změnami cévního původu

10 procent demencí je druhotného původu (zánět, onemocnění látkové přeměny, nedostatek důležitých vitaminů či snížení činnosti štítné žlázy).


Autor: Lucie Rychlá

Tip na dárek: Kniha receptů Rok v Green Table

Včera v 07:45

Vegetariánskou kuchyni tak jak ji neznáte – hravou, kreativní a svěží – přesně takovou vaří v pražském bistru Green Table by Veolia se svým týmem šéfkuchařka Miluše Makó. Autorka na stránkách knihy spojila svou lásku k zelenině a neplýtvání, a tak vznikla kuchařka plná originálních receptů, tipů a...

ČVUT ocenilo nadané studenty Cenou Stanislava Hanzla

4. prosince 2024 v 08:27

České vysoké učení technické v Praze udělilo u příležitosti Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu svým nejlepším studentům Cenu Stanislava Hanzla. Předání ceny proběhlo na konci listopadu 2024 v Betlémské kapli během slavnostního koncertu Inženýrské akademie České republiky z rukou rektora...

Odběrové místo v Poliklinice Palackého budě nově provozovat Nemocnice Na Františku

3. prosince 2024 v 19:55

Praha 1 otevřela odběrové místo v Poliklinice Palackého, které bude provozovat Nemocnice Na Františku. Ta nahradí dosavadního soukromého nájemce, společnost EUC Laboratoře s.r.o., která obdržela výpověď.

Zastav se a tvoř: Drobné vánoční dárky

26. listopadu 2024 v 10:43

V dílně v Galerii 9 si za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné. Dílna je určena pro všechny věkové kategorie, tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění.

Další články
Nahoru