Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jak bezpečně přepravit malá zvířata k veterináři – v autě i MHD
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: archiv

Jak bezpečně přepravit malá zvířata k veterináři – v autě i MHD

Mnoho hlodavců a malých zvířat, která s láskou chováme doma (morčata, králíci, fretky, činčily, krysy, myši, pískomilové a křečci) téměř nikdy neopouští pohodlí našich domovů. To znamená, že návštěva veterináře, i když jde jen o pravidelnou prohlídku, může být pro tato zvířata velmi stresující. Proto je důležité, aby majitelé malých zvířat – a samozřejmě i samotná zvířata – byli i na tyto krátké cesty připraveni. Neseme 6 tipů, jak bezpečně přepravit vašeho mazlíčka k veterináři bez zbytečného stresu.  

1. Pořiďte si vhodnou přepravku

Mnoho lidí převáží svá malá zvířata v kartonové krabici – což s bezpečím nemá společného zhola nic. Kartonové krabice nejsou vhodné zejména z toho důvodu, že mnoho zvířat – zvláště králíci a morčata – karton běžně žvýkají a mohou se prokousat ven ještě před příjezdem k veterináři.

Přepravky vhodné velikosti a materiálu (typicky tvrdý plast) jsou nejbezpečnější volbou pro přepravu vašich malých zvířecích přátel. Taková bezpečná přepravka pro hlodavce je nezbytná a není nijak drahá. Při jejím výběru se však ujistěte, že je určena pro druh zvířete, který vlastníte – aby byla únikuvzdorná, dobře větranásnadno čistitelná.

2. Dovolte vašemu mazlíčkovi, aby si na přepravku nejprve zvykl

I ta nejpohodlnější přepravka může být pro malé zvíře zpočátku děsivá. Je proto důležité, abyste jakožto majitel své mazlíčky na přepravku předem připravili. Jak?

  • Nechte doma přepravku otevřenou – na toto prostředí je váš mazlíček zvyklý;
  • nabídněte svému mazlíčkovi v přepravce pamlsky, čímž se přepravka rázem stane příjemným místem;
  • projděte se s mazlíčkem v přepravce po domě nebo podnikněte zkušební jízdu autem – začne si na přepravku zvykat.
morce_1

3. Mějte v přepravce přichystané vhodné doplňky

Zvířata se obecně cítí v neznámém prostředí pohodlněji, když jsou obklopena známými předměty. Oblíbená deka, ručník nebo hračka – dokonce i tričko, které jste nosili – mohou zvíře v neznámé přepravce uklidnit.

Tip: Mnoho malých zvířat se cítí lépe, když nejsou vidět. Poskytnutí malé krabice uvnitř přepravky (např. krabice od bot pro malé králíky nebo morčata, nebo krabice od kapesníků pro křečky či pískomily), kde se mohou schovat, může pobyt v přepravce zpříjemnit. Větší zvířata, jako jsou fretky a velcí králíci, mohou chtít schovat hlavy pod ručníky nebo deky v přepravce, aby nebyly vidět.

4. Zajistěte pro mazlíčka správnou okolní teplotu

Pro každý druh malého zvířete či hlodavce je optimální teplota jiná.

  • Králíci a činčily mají hustou srst, která se snadno v horkém počasí přehřeje (při teplotách nad 27 °C). Zapnutí klimatizace v autě předem a/nebo umístění malého chladicího polštářku, zabaleného v ručníku, na dno přepravky, když je venku extrémně horko, může pomoci.
  • Malí hlodavci, jako jsou křečci, pískomilové, krysy a myši, stejně jako starší fretky, které často ztrácejí srst v důsledku nemocí, se třesou, když je venku chladno. Předehřátí auta a obalení přepravky ručníkem nebo dekou, aby vítr nepronikal dovnitř, může udržet malá zvířata v teple i v chladném počasí.

5. Pokud cestujete autem, ujistěte se, že je přepravka v autě zabezpečená

Přepravka by ideálně měla být zajištěna bezpečnostním pásem k sedadlu. Pokud tato možnost není z nějakého důvodu možná, umístěte ji například na podlahu v zadní části auta, kde nemůže sklouznout ze sedadla nebo se převrátit.

Malá zvířata byste v pohybujícím se autě nikdy neměli volně pouštět z přepravky, protože mohou nejen sama utrpět zranění, ale také rozptýlit řidiče a způsobit nehodu.

6. Vezměte s sebou pamlsky

Pokud není váš mazlíček extrémně vystresovaný, můžete ho upoutat pamlskem – a tím odvést jeho pozornost od skutečnosti, že se právě nachází v přepravce:

  • Kousek jablka nebo hrušky pro králíka, morče nebo činčilu;
  • plátek krůty nebo kuřete pro fretku;
  • slunečnicové semínko pro křečka nebo pískomila;
  • trochu cereálií pro krysu nebo myš.

Pozor však na jejich překrmení. Mnoho malých zvířat trpí během jízdy v autě nevolností, proto ke krmivu i pamlskům přistupujte opatrně.

Nezapomínejte, že přepravka i přeprava bývá pro malá zvířata děsivá, ale veterinární ordinace může být ještě více. Nezapomeňte se s ním tedy dostatečně mazlit a nabízet jim chutné pamlsků. Pomůžete mu tak spojit výhledy a vůni veterináře s pozitivními zážitky, což do budoucna zmírní jeho strach.

Dodržování jednoduchých tipů uvedených zde učiní cestu vašeho mazlíčka k veterináři i samotnou návštěvu u něj o něco méně stresující.


V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Další články
Nahoru