Jak bezpečně přepravit malá zvířata k veterináři – v autě i MHD
27. června 2024 17:44
1. Pořiďte si vhodnou přepravku
Mnoho lidí převáží svá malá zvířata v kartonové krabici – což s bezpečím nemá společného zhola nic. Kartonové krabice nejsou vhodné zejména z toho důvodu, že mnoho zvířat – zvláště králíci a morčata – karton běžně žvýkají a mohou se prokousat ven ještě před příjezdem k veterináři.
Přepravky vhodné velikosti a materiálu (typicky tvrdý plast) jsou nejbezpečnější volbou pro přepravu vašich malých zvířecích přátel. Taková bezpečná přepravka pro hlodavce je nezbytná a není nijak drahá. Při jejím výběru se však ujistěte, že je určena pro druh zvířete, který vlastníte – aby byla únikuvzdorná, dobře větraná i snadno čistitelná.
2. Dovolte vašemu mazlíčkovi, aby si na přepravku nejprve zvykl
I ta nejpohodlnější přepravka může být pro malé zvíře zpočátku děsivá. Je proto důležité, abyste jakožto majitel své mazlíčky na přepravku předem připravili. Jak?
- Nechte doma přepravku otevřenou – na toto prostředí je váš mazlíček zvyklý;
- nabídněte svému mazlíčkovi v přepravce pamlsky, čímž se přepravka rázem stane příjemným místem;
- projděte se s mazlíčkem v přepravce po domě nebo podnikněte zkušební jízdu autem – začne si na přepravku zvykat.
3. Mějte v přepravce přichystané vhodné doplňky
Zvířata se obecně cítí v neznámém prostředí pohodlněji, když jsou obklopena známými předměty. Oblíbená deka, ručník nebo hračka – dokonce i tričko, které jste nosili – mohou zvíře v neznámé přepravce uklidnit.
Tip: Mnoho malých zvířat se cítí lépe, když nejsou vidět. Poskytnutí malé krabice uvnitř přepravky (např. krabice od bot pro malé králíky nebo morčata, nebo krabice od kapesníků pro křečky či pískomily), kde se mohou schovat, může pobyt v přepravce zpříjemnit. Větší zvířata, jako jsou fretky a velcí králíci, mohou chtít schovat hlavy pod ručníky nebo deky v přepravce, aby nebyly vidět.
4. Zajistěte pro mazlíčka správnou okolní teplotu
Pro každý druh malého zvířete či hlodavce je optimální teplota jiná.
- Králíci a činčily mají hustou srst, která se snadno v horkém počasí přehřeje (při teplotách nad 27 °C). Zapnutí klimatizace v autě předem a/nebo umístění malého chladicího polštářku, zabaleného v ručníku, na dno přepravky, když je venku extrémně horko, může pomoci.
- Malí hlodavci, jako jsou křečci, pískomilové, krysy a myši, stejně jako starší fretky, které často ztrácejí srst v důsledku nemocí, se třesou, když je venku chladno. Předehřátí auta a obalení přepravky ručníkem nebo dekou, aby vítr nepronikal dovnitř, může udržet malá zvířata v teple i v chladném počasí.
5. Pokud cestujete autem, ujistěte se, že je přepravka v autě zabezpečená
Přepravka by ideálně měla být zajištěna bezpečnostním pásem k sedadlu. Pokud tato možnost není z nějakého důvodu možná, umístěte ji například na podlahu v zadní části auta, kde nemůže sklouznout ze sedadla nebo se převrátit.
Malá zvířata byste v pohybujícím se autě nikdy neměli volně pouštět z přepravky, protože mohou nejen sama utrpět zranění, ale také rozptýlit řidiče a způsobit nehodu.
6. Vezměte s sebou pamlsky
Pokud není váš mazlíček extrémně vystresovaný, můžete ho upoutat pamlskem – a tím odvést jeho pozornost od skutečnosti, že se právě nachází v přepravce:
- Kousek jablka nebo hrušky pro králíka, morče nebo činčilu;
- plátek krůty nebo kuřete pro fretku;
- slunečnicové semínko pro křečka nebo pískomila;
- trochu cereálií pro krysu nebo myš.
Pozor však na jejich překrmení. Mnoho malých zvířat trpí během jízdy v autě nevolností, proto ke krmivu i pamlskům přistupujte opatrně.
Nezapomínejte, že přepravka i přeprava bývá pro malá zvířata děsivá, ale veterinární ordinace může být ještě více. Nezapomeňte se s ním tedy dostatečně mazlit a nabízet jim chutné pamlsků. Pomůžete mu tak spojit výhledy a vůni veterináře s pozitivními zážitky, což do budoucna zmírní jeho strach.
Dodržování jednoduchých tipů uvedených zde učiní cestu vašeho mazlíčka k veterináři i samotnou návštěvu u něj o něco méně stresující.