dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
13°C
Jablečník je opomíjen neprávem, bylinku se vyplatí pěstovat z několika důvodů
Jablečník obecný láká včely i čmeláky. Foto: JP

Jablečník je opomíjen neprávem, bylinku se vyplatí pěstovat z několika důvodů

Jablečník obecný je bohužel u nás málo známá bylinka, což je škoda. Rostlina zajímavá vhledem, osobitým odérem i dalšími charakteristikami láká včely a další hmyz, z čerstvé či sušené nati se dá připravovat chutný a především zdravý nápoj. Pěstování je navíc nenáročné, což ocení především začátečníci.

Zatímco v jižní Asii se jablečník vyskytuje poměrně běžně, u nás roste planě pouze v jižních oblastech na kamenitých stráních, podél cest nebo na rumištích. Rostlina však úspěšně zplaňuje, roste už i ve Švédsku, či třeba na Ukrajině. Vyskytuje se už i v Austrálii či Americe.

Když se vám podaří někde jablečník sehnat nebo si ho vypěstovat ze semen, na zahradě vám pak tato trvalka vydrží na jednom místě roky. Pokud necháte alespoň pár květů na rostlině, semena se uchytí i na místech, kde je jen trochu hlíny, třeba ve škvíře u chodníku. S pěstováním jablečníku není problém, snese navíc zimní mrazy, takže nevyžaduje žádnou zimní ochranu jako například některé středomořské „citlivky".

jablecnik-clanek Jablečník není nijak náročný na půdní podmínky, ale kdyby si mohl vybrat, zvolil by si spíše suché a propustné půdy. Za jílovité se vám moc nepoděkuje. Co potřebuje především, je dostatek slunce. Krom mladých rostlinek, které je potřeba zbavovat okolního plevelu a občas zalít, se o jablečník nemusíte nijak starat. 

Kvetoucí jablečník je významnou nektarodárnou rostlinou. Kvetoucí jablečník je tak skvělý na pozorování včel a dalšího hmyzu, protože především za slunného počasí o něj mají „žíznivci“ zájem a kolem rostliny to krásně hučí.

Jelikož se jedná o hluchavkovitou rostlinu, lze si ji teoreticky splést třeba s hluchavkou. Ale díky hořké chutí a velmi specifické vůni jablečníku není taková záměna pravděpodobná. A i kdyby, nálevem z hluchavky si určitě neuškodíte.

V odborné literatuře se uvádí, že jablečník pomáhá s problémy zažívání, jater, žlučníku i při kašli. V homeopatii se používá při onemocnění dýchacích cest, na podporu odkašlávání nebo při žlučníkových chorobách. Pokud uděláte nějaký stravovací prohřešek, cítíte se přejedeně a je vám těžko, nálev z jablečníku by měl trávení urychlit a celkově ulevit.

Jablečník zvyšuje vylučování žluči a trávicích šťáv, někteří lidí ho používají na zastavení průjmu. Obsahuje saponiny, silice, třísloviny, hořčiny a další látky.

Usnadňuje trávní i povzbuzuje chuť k jídlu, šálek nálevu z jablečníku tak může posloužit jako nealkoholický „aperitiv“ či „digestiv“. Někteří lidé jablečník kvůli protizánětlivým účinkům používají na špatně se hojící rány.

Pro přípravu čaje se používá čerstvá či sušená nať s bílými květy. Sklízí se od června do srpna, výhodou je, že po ustřižení rychle obráží, takže se během sezony dočkáte bez problémů dvou až tří sklizní.

Při přípravě čaje zalijte jen malou část rostliny. Když dáte louhovat příliš jablečníku, nálev je hořký a pro někoho až nepitelný. Stejně dopadnete, když byť malé množství louhujete příliš dlouho, třeba deset minut. To je u některých bylinek doporučovaný čas, ale u jablečníku je to příliš. Doporučovaný čas louhování se jeví tak tři minuty. Ale ideální dobu a od dní se odvíjející trpkost si vylaďte sami. Někomu stačí dvě minuty, jiný jich ocení pět.


Autor: Karel Netolický

V Livornské ulici musel být pokácen strom

24. října 2020 ve 21:32

Při opravách chodníku v Livornské ulici došlo k poškození stromu. Kořen stromu byl narušen, když bagr vyzvedával obrubník a ten musel být pokácen.

Trhy v Praze 13 i v listopadu

23. října 2020 v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

23. října 2020 v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

23. října 2020 v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Reklamní chaos v pražských ulicích se začne řešit, říká radní Chabr

22. října 2020 v 19:17

Praha má problém s vizuálním smogem. Patrné je to především, pokud vyrazíte na procházku uličkami historického centra. Všemožné reklamní cedule, neonové nápisy a výlohy s reklamními sděleními na vás číhají na každém rohu. Situace, kdy v rámci jedné nemovitosti funguje více provozoven nic...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Další články
Nahoru