Dnes Neděle - oblacno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 3°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Jablečník je opomíjen neprávem, bylinku se vyplatí pěstovat z několika důvodů
Jablečník obecný láká včely i čmeláky. Foto: JP

Jablečník je opomíjen neprávem, bylinku se vyplatí pěstovat z několika důvodů

Jablečník obecný je bohužel u nás málo známá bylinka, což je škoda. Rostlina zajímavá vhledem, osobitým odérem i dalšími charakteristikami láká včely a další hmyz, z čerstvé či sušené nati se dá připravovat chutný a především zdravý nápoj. Pěstování je navíc nenáročné, což ocení především začátečníci.

Zatímco v jižní Asii se jablečník vyskytuje poměrně běžně, u nás roste planě pouze v jižních oblastech na kamenitých stráních, podél cest nebo na rumištích. Rostlina však úspěšně zplaňuje, roste už i ve Švédsku, či třeba na Ukrajině. Vyskytuje se už i v Austrálii či Americe.

Když se vám podaří někde jablečník sehnat nebo si ho vypěstovat ze semen, na zahradě vám pak tato trvalka vydrží na jednom místě roky. Pokud necháte alespoň pár květů na rostlině, semena se uchytí i na místech, kde je jen trochu hlíny, třeba ve škvíře u chodníku. S pěstováním jablečníku není problém, snese navíc zimní mrazy, takže nevyžaduje žádnou zimní ochranu jako například některé středomořské „citlivky".

jablecnik-clanek Jablečník není nijak náročný na půdní podmínky, ale kdyby si mohl vybrat, zvolil by si spíše suché a propustné půdy. Za jílovité se vám moc nepoděkuje. Co potřebuje především, je dostatek slunce. Krom mladých rostlinek, které je potřeba zbavovat okolního plevelu a občas zalít, se o jablečník nemusíte nijak starat. 

Kvetoucí jablečník je významnou nektarodárnou rostlinou. Kvetoucí jablečník je tak skvělý na pozorování včel a dalšího hmyzu, protože především za slunného počasí o něj mají „žíznivci“ zájem a kolem rostliny to krásně hučí.

Jelikož se jedná o hluchavkovitou rostlinu, lze si ji teoreticky splést třeba s hluchavkou. Ale díky hořké chutí a velmi specifické vůni jablečníku není taková záměna pravděpodobná. A i kdyby, nálevem z hluchavky si určitě neuškodíte.

V odborné literatuře se uvádí, že jablečník pomáhá s problémy zažívání, jater, žlučníku i při kašli. V homeopatii se používá při onemocnění dýchacích cest, na podporu odkašlávání nebo při žlučníkových chorobách. Pokud uděláte nějaký stravovací prohřešek, cítíte se přejedeně a je vám těžko, nálev z jablečníku by měl trávení urychlit a celkově ulevit.

Jablečník zvyšuje vylučování žluči a trávicích šťáv, někteří lidí ho používají na zastavení průjmu. Obsahuje saponiny, silice, třísloviny, hořčiny a další látky.

Usnadňuje trávní i povzbuzuje chuť k jídlu, šálek nálevu z jablečníku tak může posloužit jako nealkoholický „aperitiv“ či „digestiv“. Někteří lidé jablečník kvůli protizánětlivým účinkům používají na špatně se hojící rány.

Pro přípravu čaje se používá čerstvá či sušená nať s bílými květy. Sklízí se od června do srpna, výhodou je, že po ustřižení rychle obráží, takže se během sezony dočkáte bez problémů dvou až tří sklizní.

Při přípravě čaje zalijte jen malou část rostliny. Když dáte louhovat příliš jablečníku, nálev je hořký a pro někoho až nepitelný. Stejně dopadnete, když byť malé množství louhujete příliš dlouho, třeba deset minut. To je u některých bylinek doporučovaný čas, ale u jablečníku je to příliš. Doporučovaný čas louhování se jeví tak tři minuty. Ale ideální dobu a od dní se odvíjející trpkost si vylaďte sami. Někomu stačí dvě minuty, jiný jich ocení pět.


Autor: Karel Netolický

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

Včera v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

Včera v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Praha 2 se připojuje k Celonárodní sbírce potravin

8. dubna 2021 v 11:30

V sobotu 24. dubna proběhne sbírka před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Sběrné místo bude otevřené od 8 do 18 hodin.

PVK: Výluky v dodávkách vody v patnáctém týdnu

8. dubna 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 10 podpoří projekty svých občanů, na „Zásobník“ vyčlenila 800 tisíc

6. dubna 2021 v 11:29

Desátá městská část bude od 26. dubna do 3. května přijímat přihlášky do soutěže „Zásobník projektů – partnerství pro Prahu 10“. Do ní se mohou hlásit organizace i občané, kteří mají nápad na zlepšení kvality života či veřejného prostoru na Desítce, a to jak prostřednictvím jednorázové akce, tak...

Praha 5 chystá návrat farmářských trhů na Anděl

6. dubna 2021 v 11:13

Farmářské a tradiční trhy se sortimentem „ekologické zemědělské výpěsty“ by mohly Anděl oživit už první květnový pátek. Plány ale může ovlivnit pandemická situace.  

Další články
Nahoru