Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Jablečník je opomíjen neprávem, bylinku se vyplatí pěstovat z několika důvodů
Jablečník obecný láká včely i čmeláky. Foto: JP

Jablečník je opomíjen neprávem, bylinku se vyplatí pěstovat z několika důvodů

Jablečník obecný je bohužel u nás málo známá bylinka, což je škoda. Rostlina zajímavá vhledem, osobitým odérem i dalšími charakteristikami láká včely a další hmyz, z čerstvé či sušené nati se dá připravovat chutný a především zdravý nápoj. Pěstování je navíc nenáročné, což ocení především začátečníci.

Zatímco v jižní Asii se jablečník vyskytuje poměrně běžně, u nás roste planě pouze v jižních oblastech na kamenitých stráních, podél cest nebo na rumištích. Rostlina však úspěšně zplaňuje, roste už i ve Švédsku, či třeba na Ukrajině. Vyskytuje se už i v Austrálii či Americe.

Když se vám podaří někde jablečník sehnat nebo si ho vypěstovat ze semen, na zahradě vám pak tato trvalka vydrží na jednom místě roky. Pokud necháte alespoň pár květů na rostlině, semena se uchytí i na místech, kde je jen trochu hlíny, třeba ve škvíře u chodníku. S pěstováním jablečníku není problém, snese navíc zimní mrazy, takže nevyžaduje žádnou zimní ochranu jako například některé středomořské „citlivky".

jablecnik-clanek Jablečník není nijak náročný na půdní podmínky, ale kdyby si mohl vybrat, zvolil by si spíše suché a propustné půdy. Za jílovité se vám moc nepoděkuje. Co potřebuje především, je dostatek slunce. Krom mladých rostlinek, které je potřeba zbavovat okolního plevelu a občas zalít, se o jablečník nemusíte nijak starat. 

Kvetoucí jablečník je významnou nektarodárnou rostlinou. Kvetoucí jablečník je tak skvělý na pozorování včel a dalšího hmyzu, protože především za slunného počasí o něj mají „žíznivci“ zájem a kolem rostliny to krásně hučí.

Jelikož se jedná o hluchavkovitou rostlinu, lze si ji teoreticky splést třeba s hluchavkou. Ale díky hořké chutí a velmi specifické vůni jablečníku není taková záměna pravděpodobná. A i kdyby, nálevem z hluchavky si určitě neuškodíte.

V odborné literatuře se uvádí, že jablečník pomáhá s problémy zažívání, jater, žlučníku i při kašli. V homeopatii se používá při onemocnění dýchacích cest, na podporu odkašlávání nebo při žlučníkových chorobách. Pokud uděláte nějaký stravovací prohřešek, cítíte se přejedeně a je vám těžko, nálev z jablečníku by měl trávení urychlit a celkově ulevit.

Jablečník zvyšuje vylučování žluči a trávicích šťáv, někteří lidí ho používají na zastavení průjmu. Obsahuje saponiny, silice, třísloviny, hořčiny a další látky.

Usnadňuje trávní i povzbuzuje chuť k jídlu, šálek nálevu z jablečníku tak může posloužit jako nealkoholický „aperitiv“ či „digestiv“. Někteří lidé jablečník kvůli protizánětlivým účinkům používají na špatně se hojící rány.

Pro přípravu čaje se používá čerstvá či sušená nať s bílými květy. Sklízí se od června do srpna, výhodou je, že po ustřižení rychle obráží, takže se během sezony dočkáte bez problémů dvou až tří sklizní.

Při přípravě čaje zalijte jen malou část rostliny. Když dáte louhovat příliš jablečníku, nálev je hořký a pro někoho až nepitelný. Stejně dopadnete, když byť malé množství louhujete příliš dlouho, třeba deset minut. To je u některých bylinek doporučovaný čas, ale u jablečníku je to příliš. Doporučovaný čas louhování se jeví tak tři minuty. Ale ideální dobu a od dní se odvíjející trpkost si vylaďte sami. Někomu stačí dvě minuty, jiný jich ocení pět.


Autor: Karel Netolický

Praha 9 připomene rodinu Piskáčkových

Dnes v 07:29

Nová vysočanská ulice nese název po odbojářské rodině. Piskáčkovi poskytli velmi účinnou pomoc výsadku Anthropoid, kterou celá rodina zaplatila svými životy.

Povídání s cestovatelem Jiřím Jůzlem na radnici

Včera v 07:07

Pro milovníky přírody je připraveno cestopisné povídání s trampem, vodákem a cestovatelem Jiřím Jůzlem.

Ceny Prahy 1 osobnostem za přínos pro demokracii a za celoživotní práci pro druhé

Včera v 06:55

Slavnostní předání Cen Prahy 1 se uskuteční dne 4. října od 17 hodin na Staroměstské radnici v prostorách Brožíkovy síně.

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Jak se vám líbily letošní Dny Prahy 15? Radnice se ptá v anketě

26. září 2021 v 07:38

Každoročně radnice Prahy 15 sestavuje rozmanitý program, kterým chce zaujmout účastníky všech generací.

Na Vinobraní na Máchalce i v neděli

26. září 2021 v 07:00

Vysočanské vinobraní na vinici Máchalka v Praze 9 se koná i dnes, 26. září. Již třetí den na zájemce čeká ochutnávka a prodej vína i burčáku.

Svatováclavská pouť na Proseku pokračuje i zítra

25. září 2021 ve 20:11

Dnes začala na Proseku již třicátá Svatováclavská pouť, kterou v okolí románsko-gotického kostela sv. Václava připravila radnice Prahy 9. Ve 13:30 ji spolu s vinaři z Máchalky slavnostním přípitkem a poděkováním partnerům a sponzorům zahájil starosta Devítky Tomáš...

Vypuštění netopýrů ve Stromovce

23. září 2021 v 10:01

Přijďte se podívat na vypouštění několika uzdravených netopýrů, které letos zachránila Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Budete mít příležitost zblízka si brzy už bývalé pacienty prohlédnout, poznat jejich životní osud. Sraz je ve čtvrtek 23. září v 18 hodin u rybníka...

Další články
Nahoru