Dnes Sobota - skorojasno 28°C
Zítra Neděle - skorojasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Já, Johan*a: Boj za svobodu, jinakost a právo být sám sebou

Městská divadla pražská uvedou v Komedii hru Charlie Josephine Já, Johan*a, jejíž loňská světová premiéra v londýnském divadle Shakespeare´s Globe vyvolala značný ohlas i kontroverze. Za osobní přítomnosti Charlie Josephine se česká premiéra uskuteční 11. listopadu. 

Johanka z Arku nebo též Panna orleánská je symbolem nezlomnosti a víry v Boha i samu sebe už od 15. století. Příběh válečnice, která vedla francouzské vojsko během stoleté války proti Anglii, a mučednice, jež byla roku 1431 upálena jako kacířka a v roce 1920 svatořečena, zpracovalo a vyložilo nesčetně umělců. V divadle Komedie nový výklad legendy připravuje česko-slovenský tvůrčí tým, jehož Johan*a bojuje za svobodu, jinakost a právo být sám*a sebou. Je hlasem LGBTQI+ lidí. Tento akcent zesiluje i spolupráce s queer platformou PiNKBUS.

Dramaturgyní inscenace je Lenka Dombrovská, která o genezi díla prozradila: „Já, Johan*a vznikla z touhy vytvořit v Komedii větší divadelní projekt s choreografem Martinem Talagou a queer platformou PiNKBUS. Nechtěli jsme tyto umělce zapojit do inscenace pouze jako sbor či doprovod, naopak jsme hledali text a režiséra či režisérku, kteří jejich témata a zkušenosti využijí a rozvinou. Hru jsme hledali dlouho, zaujala nás až Já, Johan*a, jelikož tematizuje genderovou identitu titulní postavy, historickou látku ovšem nijak nedeformuje a nezatlačuje do pozadí. Zcela logicky a poutavě tak rozehrává aktuální otázky revoluce. Pak už nezbývalo nic jiného než se poprat s češtinou, která zatím má jisté genderové limity, proto jsem například z nebinární titulní postavy učinila transgender Johy."

Že je tato úprava legitimní, potvrzuje nebinární autor*ka Charlie Josephine: „Bylo možné hru I, Joan napsat o ženě, která je feministka a vášnivě se takto projevuje. Čím víc ovšem o ní vím, tím silněji si myslím, že byl*a osobou, kterou bychom dnes nazvali nebinární nebo trans.“

Slovenská režisérka Alžbeta Vrzgula ke vzniku inscenace říká: „Hra Charlie Josephine pracuje se známým evropským mýtem věrně a s důrazem na historický detail a tento materiál zároveň doplňuje o současnou optiku. Vzniká tak hrdinský příběh připravený na společenské i osobní výzvy 21. století. Leitmotivem inscenace je otázka, kterou v sobě řešíme často na denní bázi: jaký kompromis vůči sobě jsme ochotni udělat – kvůli společenské konvenci, tlaku okolí, kariéře… Naše hlavní postava kompromis odmítá a vrhá se do tvrdého boje s nejistým výsledkem. Bojuje však za právo na vlastní autenticitu a vnitřní svobodu, a to když potvrdí pro sebe, získá ho i pro ostatní. Tomu říkám opravdu boží poslání.“

V roli Johy, jak se hlavní postava v inscenaci představuje, uvidíte Martinu Jindrovou, roli souputníka Tomyho ztvárňuje Jiří Svoboda, krále Karla hraje Petr Jeništa. Spolupráce s uskupením PiNKBUS umožňuje hýřivou podívanou, která však má schopnost zadírat se pod kůži jako tříska z dřevěné hranice, kterou pod Johanou postavil církevní soud.

„Premiéra inscenace je začátkem našich snah o hledání a pojmenování fenoménů, jako jsou identita a svoboda, a následné debatování a setkávání s diváky. Hned po první repríze, na Noc divadel, uvedeme s platformou PiNKBUS besedu s ukázkami, která se bude věnovat především travestii a kultuře drag queen. V následujících měsících připravujeme debatu s lingvistkou Janou Valdrovou, která se specializuje na inkluzivní jazyk, a dalšími odborníky. V tomto divadelním i nedivadelním setkávání a prohlubování porozumění bychom chtěli pokračovat i v následující sezóně," dodává Lenka Dombrovská, programová kurátorka Komedie.

Vstupenky na Já, Johan*a je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.Autor: Cen

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Nový termín zrušeného koncertu

15. července 2024 v 10:01

Náhradní termín zrušeného koncertu s názvem Učitel a jeho žák – tchán a jeho zeť, který měl původně proběhnout 23. května, se uskuteční 11. září od 17 hodin v sále Nuselské radnice v Praze 4.

Výstava: Fire Walk With Me!

14. července 2024 v 09:34

The Design, designový obchod s prodejní galerií a kavárnou nabízí více než 3× do roka spatřit výstavu umělců, kteří se zabývají designem, malbou, keramikou, šperky nebo módními doplňky.

Karaoke blues u Keplera

13. července 2024 ve 13:54

Jedno osudové setkání, spousta melancholie i několik litrů kořalky. Finský režisér Aki Kaurismaki vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis dalšímu filmu. Rozněžnil přitom srdce svých příznivců i okoralých, cynických kritiků.

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

11. července 2024 ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

11. července 2024 v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Adhuc Vivit I

9. července 2024 v 16:34

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Další články
Nahoru