Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Já, Johan*a: Boj za svobodu, jinakost a právo být sám sebou

Městská divadla pražská uvedou v Komedii hru Charlie Josephine Já, Johan*a, jejíž loňská světová premiéra v londýnském divadle Shakespeare´s Globe vyvolala značný ohlas i kontroverze. Za osobní přítomnosti Charlie Josephine se česká premiéra uskuteční 11. listopadu. 

Johanka z Arku nebo též Panna orleánská je symbolem nezlomnosti a víry v Boha i samu sebe už od 15. století. Příběh válečnice, která vedla francouzské vojsko během stoleté války proti Anglii, a mučednice, jež byla roku 1431 upálena jako kacířka a v roce 1920 svatořečena, zpracovalo a vyložilo nesčetně umělců. V divadle Komedie nový výklad legendy připravuje česko-slovenský tvůrčí tým, jehož Johan*a bojuje za svobodu, jinakost a právo být sám*a sebou. Je hlasem LGBTQI+ lidí. Tento akcent zesiluje i spolupráce s queer platformou PiNKBUS.

Dramaturgyní inscenace je Lenka Dombrovská, která o genezi díla prozradila: „Já, Johan*a vznikla z touhy vytvořit v Komedii větší divadelní projekt s choreografem Martinem Talagou a queer platformou PiNKBUS. Nechtěli jsme tyto umělce zapojit do inscenace pouze jako sbor či doprovod, naopak jsme hledali text a režiséra či režisérku, kteří jejich témata a zkušenosti využijí a rozvinou. Hru jsme hledali dlouho, zaujala nás až Já, Johan*a, jelikož tematizuje genderovou identitu titulní postavy, historickou látku ovšem nijak nedeformuje a nezatlačuje do pozadí. Zcela logicky a poutavě tak rozehrává aktuální otázky revoluce. Pak už nezbývalo nic jiného než se poprat s češtinou, která zatím má jisté genderové limity, proto jsem například z nebinární titulní postavy učinila transgender Johy."

Že je tato úprava legitimní, potvrzuje nebinární autor*ka Charlie Josephine: „Bylo možné hru I, Joan napsat o ženě, která je feministka a vášnivě se takto projevuje. Čím víc ovšem o ní vím, tím silněji si myslím, že byl*a osobou, kterou bychom dnes nazvali nebinární nebo trans.“

Slovenská režisérka Alžbeta Vrzgula ke vzniku inscenace říká: „Hra Charlie Josephine pracuje se známým evropským mýtem věrně a s důrazem na historický detail a tento materiál zároveň doplňuje o současnou optiku. Vzniká tak hrdinský příběh připravený na společenské i osobní výzvy 21. století. Leitmotivem inscenace je otázka, kterou v sobě řešíme často na denní bázi: jaký kompromis vůči sobě jsme ochotni udělat – kvůli společenské konvenci, tlaku okolí, kariéře… Naše hlavní postava kompromis odmítá a vrhá se do tvrdého boje s nejistým výsledkem. Bojuje však za právo na vlastní autenticitu a vnitřní svobodu, a to když potvrdí pro sebe, získá ho i pro ostatní. Tomu říkám opravdu boží poslání.“

V roli Johy, jak se hlavní postava v inscenaci představuje, uvidíte Martinu Jindrovou, roli souputníka Tomyho ztvárňuje Jiří Svoboda, krále Karla hraje Petr Jeništa. Spolupráce s uskupením PiNKBUS umožňuje hýřivou podívanou, která však má schopnost zadírat se pod kůži jako tříska z dřevěné hranice, kterou pod Johanou postavil církevní soud.

„Premiéra inscenace je začátkem našich snah o hledání a pojmenování fenoménů, jako jsou identita a svoboda, a následné debatování a setkávání s diváky. Hned po první repríze, na Noc divadel, uvedeme s platformou PiNKBUS besedu s ukázkami, která se bude věnovat především travestii a kultuře drag queen. V následujících měsících připravujeme debatu s lingvistkou Janou Valdrovou, která se specializuje na inkluzivní jazyk, a dalšími odborníky. V tomto divadelním i nedivadelním setkávání a prohlubování porozumění bychom chtěli pokračovat i v následující sezóně," dodává Lenka Dombrovská, programová kurátorka Komedie.

Vstupenky na Já, Johan*a je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.Autor: Cen

Projekt plný radosti v divadle DISK

Včera v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

8. prosince 2023 v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Další články
Nahoru