Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Já a Já: Malířská dcera a máma vystavují společně
Výstavu lze navštívit do 24. července. Zdroj: novasin.org

Já a Já: Malířská dcera a máma vystavují společně

Ještě dva týdny bude v Galerii Nová síň ve Voršilské ulici otevřená společná výstava dvou generací „malířské dcery a malířské mámy“ Aleny Kupčíkové a Aleny Petříčkové. Název výstavy „Já a Já“ symbolizuje jejich vzájemný vztah.

Alena Kupčíková se setkala s dílem Aleny Petříčkové v roce 1994 na její šumperské výstavě a toto setkání se ukázalo jako osudové. Jejich cesty se od té doby již nerozešly. Obě vystudovaly Akademii výtvarných umění, obě se věnují figuře, každá však pojímá svou tvorbu jiným způsobem, nahlíží na ni jinou optikou.

Jejich tvorba reflektuje jejich původ a místa, kde vyrůstaly. V případě Aleny Kupčíkové to byla příroda, zejména pak louky a lesy. Své dětství prožila na statku, kde ji obklopovala monumentální hmota (zoraná pole).

Alena Petříčková pak vyrůstala obklopena městskou architekturou, životem v blízkosti velké masy lidi a vzájemné konfrontace. Vlivy prostředí, v kterém dospívaly, můžeme pozorovat v dílech obou.

Alena Kupčíková hledá pravdu a dokonalost ve složitých pracovních postupech: v řemesle smaltu, litografii, malbě, českém křišťálu a také ve své věhlasné technice chlupatých reliéfů (z chloupků z ohanbí).

Je její perfekcionismus, preciznost a touha po dokonalosti vyvážením její „nedokonalosti” v podobě dyslexie? Na výstavě představuje jak svá starší, tak i nová díla, v kterých ztvárňuje květinové krajiny z českého křišťálu doplněné malbou na plátno.

Pro Alenu Petříčkovou je podstatný dialog mezi člověkem a prostředím, s lehkostí se snaží zachytit křehkou auru těchto interakcí. Její doménou jsou papír a akvarelová technika, pomocí barev a linií pak vytváří prostor.

Dialogy jsou portréty lidí, které zastupuje i tato výstava. Autorka jde ve svých dílech velmi hluboko, můžeme říct, že nahlíží až do myšlenek portrétovaných. Na současné výstavě v Nové síni představuje svou tvorbu z let 2018 až 2021.

Výstava Alena Kupčíková a Alena Petříčková / Já a Já
Kdy: 29. 6. – 24. 7. 2022
Kde: Galerie Nová síň v Praze 1, Voršilská 139/3
 

Otevírací doba:

po – zavřeno
so – ne:  11 až 18 hodin

Vstupné: 20 korun, snížené pro seniory a studenty 10 korun


Autor: puc

Jarní koncert na Nuselské radnici: Souznění čtyř harf

Dnes v 11:08

Prah-a-harP kvartet představuje v kontextu české hudební scény ojedinělý úkaz. Sestává ze čtyř harfistek – tří sester a jejich matky. Doposud není známá existence obdobného projektu a přihlédneme-li ke kuriózní skutečnosti, že se jedná o čistě rodinný ansámbl, může se nám tento soubor jevit nejen...

Velikonoční koncert v areálu Gabriel Loci

Dnes v 09:14

Koncert uslyšíte v kostele Zvěstování Panny Marie od 18 hodin.

Zpěvák David Pet pokřtil nový videoklip, kmotrou mu byla Lucie Vondráčková

Včera ve 14:54

Zpěvák David Pet včera slavnostně pokřtil ve čtvrtek svůj nový videoklip ke skladbě Vrásky Štěstí. Společnost mu přitom dělala nejen populární zpěvačka Lucie Vondráčková, ale také MMA zápasník David Kozma nebo lednová playmate Marie Langerová.

Popelka se vrací do Národního divadla

Včera v 07:00

Po devíti letech se do Národního divadla vrací originální verze baletu Popelka Jeana-Christopha Maillota. Francouzský choreograf vytvořil toto dílo v roce 1999 pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, jehož je umělecký ředitel.

Koncert projektu Anastasis

18. března 2023 v 16:30

Koncert projektu Anastasis, velko-jevištního díla nabízí v pondělí 24. dubna v 18:30 ty nejsilnější momenty připravovaného živého divadelního projektu. Představení zavede diváky do úplně jiné reality, do příběhu dvou světů, uslyší autorské písně se silnými texty, doplněné o prvky činohry i taneční...

Praha 6: Pražský Ukulele Band, Tři bílé vrány a Richard Tesařík

17. března 2023 v 11:03

Koncert unikátní formace vynikajících hráčů na ukulele a dalších brnkacích nástrojů a japonského vokálního tria s hostem Richardem Tesaříkem ve středu 5. dubna v 19:30.

Začne Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel

17. března 2023 v 09:33

To nejlepší z dílny ochotnických divadel uvidíte příští týden na přehlídce v KC Zahrada v Praze 11. Jihoměstská přehlídka ochotnických divadel začne 24. března.

Moravské pašije - teátr Víti Marčíka

16. března 2023 v 18:15

K předvelikonoční době patří příběh posledních dnů Ježíše Krista. Jeho ztvárnění přiblíží teátr Víti Marčíka v neděli 19. března v 17 hodin.

Výstava: Poselství ukrytá v perníku

15. března 2023 v 07:13

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici českého perníkářství. Poselství ukrytá v perníku je výstavní projekt české malířky žijící ve Francii Andrey Schmidt. 

Výstava Olgy Michálkové

9. března 2023 v 16:39

Praha 1 zve na výstavu fotografií s názvem Olga Michálková – Selfies.

Jak umět krást – příručka mezinárodní zlodějiny v Rokoku

9. března 2023 v 08:07

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře inscenaci Oleksije Doryčevského Jak umět krást s podtitulem Příručka mezinárodní zlodějiny. Máte sousedy? A mají, co vy nemáte? Zveme vás na premiéru 24. března v Rokoku.

Další články
Nahoru