Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 10°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Já a Já: Malířská dcera a máma vystavují společně
Výstavu lze navštívit do 24. července. Zdroj: novasin.org

Já a Já: Malířská dcera a máma vystavují společně

Ještě dva týdny bude v Galerii Nová síň ve Voršilské ulici otevřená společná výstava dvou generací „malířské dcery a malířské mámy“ Aleny Kupčíkové a Aleny Petříčkové. Název výstavy „Já a Já“ symbolizuje jejich vzájemný vztah.

Alena Kupčíková se setkala s dílem Aleny Petříčkové v roce 1994 na její šumperské výstavě a toto setkání se ukázalo jako osudové. Jejich cesty se od té doby již nerozešly. Obě vystudovaly Akademii výtvarných umění, obě se věnují figuře, každá však pojímá svou tvorbu jiným způsobem, nahlíží na ni jinou optikou.

Jejich tvorba reflektuje jejich původ a místa, kde vyrůstaly. V případě Aleny Kupčíkové to byla příroda, zejména pak louky a lesy. Své dětství prožila na statku, kde ji obklopovala monumentální hmota (zoraná pole).

Alena Petříčková pak vyrůstala obklopena městskou architekturou, životem v blízkosti velké masy lidi a vzájemné konfrontace. Vlivy prostředí, v kterém dospívaly, můžeme pozorovat v dílech obou.

Alena Kupčíková hledá pravdu a dokonalost ve složitých pracovních postupech: v řemesle smaltu, litografii, malbě, českém křišťálu a také ve své věhlasné technice chlupatých reliéfů (z chloupků z ohanbí).

Je její perfekcionismus, preciznost a touha po dokonalosti vyvážením její „nedokonalosti” v podobě dyslexie? Na výstavě představuje jak svá starší, tak i nová díla, v kterých ztvárňuje květinové krajiny z českého křišťálu doplněné malbou na plátno.

Pro Alenu Petříčkovou je podstatný dialog mezi člověkem a prostředím, s lehkostí se snaží zachytit křehkou auru těchto interakcí. Její doménou jsou papír a akvarelová technika, pomocí barev a linií pak vytváří prostor.

Dialogy jsou portréty lidí, které zastupuje i tato výstava. Autorka jde ve svých dílech velmi hluboko, můžeme říct, že nahlíží až do myšlenek portrétovaných. Na současné výstavě v Nové síni představuje svou tvorbu z let 2018 až 2021.

Výstava Alena Kupčíková a Alena Petříčková / Já a Já
Kdy: 29. 6. – 24. 7. 2022
Kde: Galerie Nová síň v Praze 1, Voršilská 139/3
 

Otevírací doba:

po – zavřeno
so – ne:  11 až 18 hodin

Vstupné: 20 korun, snížené pro seniory a studenty 10 korun


Autor: puc

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Stanislav Pokorný: Fotografie

17. února 2024 v 10:46

V Galerii 9 se do 29. února koná výstava fotografií Stanislava Pokorného.

Veronika Zapletalová: Domy...?

17. února 2024 v 06:21

Ve čtvrtek 22.února se v 18 hodin v Kavárně Mlýnská koná vernisáž výstavy maleb Veroniky Zapletalové. Výstavu zahájí Josef Vomáčka.

Březnové tipy z Divadla Viola

16. února 2024 v 10:32

Milovníky typického anglického černého humoru a také ty, kteří už někdy absolvovali výběrové řízení, 4. března od 20 hodin zaručeně pobaví Smluvní vztahy. Hra úspěšného a uznávaného britského divadelníka Mika Bartletta s Danou Černou (Nadřízená) a Janou Strykovou (Emma) se ve velké nadsázce, ale...

Jarní koncert v Praze 4: Masopuste Masopuste

15. února 2024 v 08:00

Radnice Prahy 4 zve na Jarní koncerty na radnici. Od 22. února, každý měsíc vždy ve čtvrtek, můžete slyšet lidové písničky, smyčce nebo klavír. 

Festival Věčná naděje 2024

15. února 2024 v 07:40

Sedmý ročník festivalu Věčná naděje zahájí 21. února PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostele sv. Šimona a Judy. Od února do dubna festivalová pódia přivítají Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovou, Igora Ardaševa či Dětskou...

Premiéra Zapomenutou cestou Praha–Lvov a Měsíc Ukrajiny

14. února 2024 v 08:36

Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině. 

Další články
Nahoru