Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Iveta (22): Lidé se ptají, proč mám modré ruce. S nemocí se pere už šest let
Kvůli sklerodermii má nafialovělé ruce. Foto: se svolením Ivety

Iveta (22): Lidé se ptají, proč mám modré ruce. S nemocí se pere už šest let

Iveta (22) studuje vysokou školu, sportuje a věnuje se turistice. To, že trpí vzácnou autoimunitní nemocí, prozrazují na první pohled pouze její ruce. Jsou namodralé a otékají. Právě kvůli nim také v 16 letech navštívila lékaře, kteří jí po sériích vyšetření nemoc zvanou zvanou systémová sklerodermie odhalili.

„Spolužáci se mě ptali už na základní škole, proč mám tak červenomodré ruce, já sama jsem tomu ale žádný význam nepřikládala. Intenzivně jsem své ruce začala řešit až po nástupu na střední školu. Nejprve jsem navštívila kožního lékaře, který mě odeslal na revmatologii,“ vysvětluje studentka ekonomie Iveta. 

Z úst lékařů tehdy poprvé uslyšela o takzvaném Raynaudově fenoménu, který se projevuje zúžením cév a následně nedostatečným prokrvením končetin. Ruce jsou oteklé, bolí a mají specifické nafialovělé zbarvení.

„Zpočátku jsem nemoc brala spíše jako kosmetickou vadu. Lékaři se ale báli, že sklerodermie může postoupit, a předepsali mi léky na potlačení imunitní reakce. Po jejich aplikaci formou injekce jsem byla hodně unavená a nemohla jsem sportovat tolik jako dřív,“ popisuje Iveta.

Její zdravotní stav je nyní stabilizovaný a užívá pouze léky na prokrvení končetin. Pravidelně ale chodí na kontroly krve, plic a očí, aby případné zhoršení sklerodermie lékaři podchytili včas. S bolestí a otoky rukou se však potýká stále. 

„Nejhorší je to v zimě. Miluji přírodu, hory, turistiku, ale jakmile je jen trochu chladnější počasí, tak trpím. Mám rukavice do minus 50 stupňů Celsia, ale i ty přestanou po chvíli účinkovat. Moje prsty jsou neprokrvené, ztuhlé a nemám v nich cit. Vzít do rukou telefon je pro mě v tu chvíli nadlidský úkon. Chlad, bolest a ztuhlost samozřejmě postihuje i dolní končetiny,“ vypráví o své nemoci Iveta. 

Kvůli lékům se také na rozdíl od svých vrstevníků musela vzdát alkoholu, což ji ale podle jejích slov příliš neomezuje. Se sklerodermií se postupně naučila žít, a letos dokonce nafotila spolu s ostatními pacienty trpícími touto nemocí sérii fotek u příležitosti Světového dne sklerodermie, který každoročně připadá na 29. června.

„Nejprve jsem na Facebooku objevila pacientskou skupinu Skleroderma Revma Liga Česká republika. Její zakladatelka paní Linková hledala pacienty, kteří mají sklerodermií výrazněji postižené ruce – kvůli fotkám. Přihlásila jsem se a focení si užila. Když vidíte, že někdo jiný prožívá podobné stavy jako vy, tak vám to psychicky pomůže. Sklerodermie je vzácné onemocnění a moc lidí o něm neví. Je to pro ně něco zvláštního. Často proto odpovídám na dotazy, co se mi stalo s rukama, protože to okolí zajímá,“ vysvětluje Iveta, která se nyní těší na letní dovolenou u moře. V teplém počasí se jí totiž uleví a končetiny ji tolik nebolí. I přes omezení spojená se sklerodermií se snaží žít plnohodnotný život. Cestuje, cvičí, jezdí na kole a ráda vaří. 

„Přeju si, aby se mi nemoc nezhoršila. Když poslouchám příběhy ostatních pacientů, tak vím, že může být mnohem hůř. Zároveň si to ale snažím moc nepřipouštět a užívat si života, jak jen to jde,“ říká Iveta.


Autor: Lucie Rychlá

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

Dnes ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Algoritmy umělé inteligence pomáhají urychlovat vývoj protinádorových léčiv

12. května 2023 v 07:23

Při hledání účinné léčby nádorových onemocnění budou hrát stále větší roli algoritmy umělé inteligence. Metody strojového učení totiž dokáží výrazně snížit čas, úsilí a náklady spojené s vývojem nových léčiv. Na jejich objevování spolupracují informatici z katedry kybernetiky Fakulty...

Pouť Českého Anděla na Říp

11. května 2023 v 16:24

Spolek Cesta Česka pořádá za podpory obce Ctiněves sedmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 20. května. Pouť bude zahájena jako obvykle v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se poté účastníci vydají na horu Říp...

Další články
Nahoru