Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kultura

Italský kulturní institut vzdá poctu Antoniu Canovovi

Při příležitosti dvoustého výročí úmrtí Antonia Canovy (Possagno 1757 – Benátky 1822) Italský kulturní institut ve spolupráci s Národní galerií v Praze, v jejíchž stálých sbírkách se nacházejí díla Antonia Canovy, a ve spolupráci s Museo Gypsotheca Antonio Canova v obci Possagno vzdá poctu tomuto velkému benátskému umělci uspořádáním sympozia věnovaného jeho nadčasovému géniu.

Sympozium je na programu ve středu 16. února od 18 hodin v barokní kapli Italského kulturního institutu v italském a českém jazyce se simultánním tlumočením; vstup volný při dodržení aktuálně platných nařízení; pro účast je nutná rezervace na platformě Eventbrite.

Po uvítacím proslovu ředitelky IKI Alberty Lai zahájí práce ředitelka nadace Fondazione Canova Onlus a muzea Museo Gypsotheca Antonio Canova v Possagnu Moira Mascotto příspěvkem nazvaným „Antonio Canova a muzeum v Possagnu k blížícímu se 200. výročí úmrtí tohoto sochaře“, ve kterém nejprve připomene nejdůležitější okamžiky ze života Antonia Canovy a poté pohovoří o sbírkách uchovaných v muzeu v Possagnu, umělcově rodišti, kde je také pohřben.

Po ní vystoupí kurátor Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze Petr Šámal, který ve svém příspěvku „Odkaz Antonia Canovy ve střední Evropě“ ukáže, jakým způsobem a do jaké míry se tvorba zakladatele neoklasicistního sochařství promítala do výtvarné kultury střední Evropy kolem roku 1800 a v době pozdější, a bude zkoumat komunikační kanály, které v ní mohly Canovovo dílo zprostředkovat.

Sympozium uzavře kurátorka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze Susanna Z. Wagner se svým příspěvkem nazvaným „Antonio Canova v současnosti“, v němž se nejprve dotkne současné bivalentní interpretace Canovy, která osciluje mezi ideálním a estetizujícím pojetím lidského těla a příklonem k nedokonalosti, introverzi a deformaci, a následně se bude věnovat konfrontaci mezi Canovovým napodobováním řeckého sochařství a osvojením klasických norem v současných uměleckých stylech.

Sochař a malíř Antonio Canova je hlavní představitel italského klasicismu. Jeho mistrovská díla, ovlivněná antickým uměním, byla zase inspirací pro další umělce všech dob a své místo mají v nejvýznamnějších světových galeriích od Louvru až po Ermitáž.

Nadace Fondazione Canova je kulturní organizace, která obhospodařuje a zhodnocuje velký Canovův odkaz v Possagnu. Jak si v polovině 19. století přál Giovanni Battista Sartori, nevlastní bratr Antonia Canovy, nadace vytvořila během dvou století své existence jednu z prvních velkých italských uměleckých sbírek, Gypsotheku, která představuje kompletní produkci původních sádrových odlitků děl, jež vytvořil sám Canova ve svém římském ateliéru, aby umožnil své umělecké dílně pořídit z nich mramorové repliky.


Autor: Hla

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

29. listopadu 2022 v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

29. listopadu 2022 v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Jana Jarkovská představí flétnový repertoár napříč časem

25. listopadu 2022 v 08:46

V dalším z večerů Obrazy a hudba v produkci Pražských symfoniků vystoupí flétnistka Jana Jarkovská společně s klavíristou Bohumírem Stehlíkem a houslistkou Markétou Janouškovou. 

Další články
Nahoru