Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Italský kulturní institut vzdá poctu Antoniu Canovovi

Při příležitosti dvoustého výročí úmrtí Antonia Canovy (Possagno 1757 – Benátky 1822) Italský kulturní institut ve spolupráci s Národní galerií v Praze, v jejíchž stálých sbírkách se nacházejí díla Antonia Canovy, a ve spolupráci s Museo Gypsotheca Antonio Canova v obci Possagno vzdá poctu tomuto velkému benátskému umělci uspořádáním sympozia věnovaného jeho nadčasovému géniu.

Sympozium je na programu ve středu 16. února od 18 hodin v barokní kapli Italského kulturního institutu v italském a českém jazyce se simultánním tlumočením; vstup volný při dodržení aktuálně platných nařízení; pro účast je nutná rezervace na platformě Eventbrite.

Po uvítacím proslovu ředitelky IKI Alberty Lai zahájí práce ředitelka nadace Fondazione Canova Onlus a muzea Museo Gypsotheca Antonio Canova v Possagnu Moira Mascotto příspěvkem nazvaným „Antonio Canova a muzeum v Possagnu k blížícímu se 200. výročí úmrtí tohoto sochaře“, ve kterém nejprve připomene nejdůležitější okamžiky ze života Antonia Canovy a poté pohovoří o sbírkách uchovaných v muzeu v Possagnu, umělcově rodišti, kde je také pohřben.

Po ní vystoupí kurátor Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze Petr Šámal, který ve svém příspěvku „Odkaz Antonia Canovy ve střední Evropě“ ukáže, jakým způsobem a do jaké míry se tvorba zakladatele neoklasicistního sochařství promítala do výtvarné kultury střední Evropy kolem roku 1800 a v době pozdější, a bude zkoumat komunikační kanály, které v ní mohly Canovovo dílo zprostředkovat.

Sympozium uzavře kurátorka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze Susanna Z. Wagner se svým příspěvkem nazvaným „Antonio Canova v současnosti“, v němž se nejprve dotkne současné bivalentní interpretace Canovy, která osciluje mezi ideálním a estetizujícím pojetím lidského těla a příklonem k nedokonalosti, introverzi a deformaci, a následně se bude věnovat konfrontaci mezi Canovovým napodobováním řeckého sochařství a osvojením klasických norem v současných uměleckých stylech.

Sochař a malíř Antonio Canova je hlavní představitel italského klasicismu. Jeho mistrovská díla, ovlivněná antickým uměním, byla zase inspirací pro další umělce všech dob a své místo mají v nejvýznamnějších světových galeriích od Louvru až po Ermitáž.

Nadace Fondazione Canova je kulturní organizace, která obhospodařuje a zhodnocuje velký Canovův odkaz v Possagnu. Jak si v polovině 19. století přál Giovanni Battista Sartori, nevlastní bratr Antonia Canovy, nadace vytvořila během dvou století své existence jednu z prvních velkých italských uměleckých sbírek, Gypsotheku, která představuje kompletní produkci původních sádrových odlitků děl, jež vytvořil sám Canova ve svém římském ateliéru, aby umožnil své umělecké dílně pořídit z nich mramorové repliky.


Autor: Hla

Baťa: boty všem. Výstava v Zámeckém areálu Ctěnice

Dnes v 05:50

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou obuvi a ševcovskému řemeslu, které představí na podnikatelském úspěchu zlínské obuvnické firmy Baťa.

Zítra: Šansony na tvrzi

Včera v 19:08

Ve středu 18. května zve Praha 11 od 18 hodin na pravidelný Šansonový večer na Chodovskou tvrz.

Vysočanská Nokturna pokračují

Včera ve 13:21

Čtvrteční hudební podvečery v novém parku Zahrádky ve Vysočanech. Ve čtvrtek 19. května v 18 hodin začíná druhý z cyklu koncertů v Praze 9.

Koncert k oslavě 150. výročí narození Jože Plečnika

Včera v 08:27

K oslavě 150. výročí narození architekta Jožeho Plečnika pořádá Open House Praha v rámci doprovodného programu 8. ročníku festivalu ve středu 18. května od 20 hodin koncert hudby vybraných Plečnikových současníků v čele se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera.

Člověk v soukolí dějin. Na křest knihy zve Praha 5

Včera v 07:19

Praha 5 slavnostně pokřtí knihu Člověk v soukolí dějin s podtitulem Století městské části Praha 5 v lidských osudech.

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

16. května 2022 ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

16. května 2022 v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

16. května 2022 v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Výstava Záhadné pouto v Galerii Skleňák

13. května 2022 v 11:38

Výstava v Galerii Skleňák v Praze 6 se jmenuje Záhadné pouto a vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael. Prohlédnout si ji můžete až do konce května.

Začínají Vysočanská nokturna v parku Zahrádky

12. května 2022 v 10:12

Od dnešního dne po celý červen, červenec, srpen a září se můžete vždy ve čtvrtek od 18 hodin zaposlouchat do hudby starých i současných mistrů ve vysočanském parku.

Další články
Nahoru