dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražská kultura

Islandský den v Praze

Islandský den je určen nejen těm, kteří tento kouzelný ostrov již navštívili a kterým se navždy vryl pod kůži, ale i těm, kteří se na cestu teprve chystají. Bohatý program potěší především milovníky cestování se zájmem o poznání kultury a života jiných zemích.

Vyvrcholením letošního Islandského dne bude koncert islandského hudebníka Svávara Knutura. Do České republiky přijel koncertovat poprvé v únoru 2013, kdy s sebou přivezl své čerstvé album Ölduslóð (Cesta vln), na kterém s ním spolupracovala Markéta Irglová. Jejich společné duety na Islandu dobyly hitparády a píseň Baby Would You Marry Me je velmi populární i v zámoří.

Prostřednictvím svých fotografií se o své zážitky a lásku k Islandu s návštěvníky podělí hned několik přednášejících. Na Island je přivedly různé okolnosti, společné mají ale to, že tomuto tajuplnému ostrovu naprosto propadli a pokud tam již trvale nežijí, budou se tam celý život vracet. Jedním z nich je JAN SUCHARDA, profesionální fotograf a autor Průvodce islandským vnitrozemím.

13. ročník Islandského dne proběhne 14. 6. 2014 v Městské knihovně 

Přednášky:

12:00 Podzimní Island – Jan Sucharda

13:00 Syn stínu: Mluvící lišky ve službách lidskosti – Helena Březinová

14:00 Í hvítum snjó – Jiří Hroník

14:20 Ultima Thule na starých mapách – Vladimír Zelenka

15:30 Moje druhé doma – Martina Kašparová

16:30 Island, kde se rodí Země – Jiří Lehejček

17:45 Projekt Nordfjardargöng – Aleš Richter

Koncert:

19:00  Svávar Knutur

Celodenní vstupné 80 Kč

V roce 2005 měli Islanďané důvod k oslavě: útlounká knížka Skugga-Baldur spisovatele a textaře s uměleckým pseudonymem Sjón získala prestižní Literární cenu Severské rady. Kniha vyšla díky nakladatelství Argo i česky pod názvem Syn stínu a přednáška skandinavistky a překladatelky Heleny Březinové nás provede kouzelným světem Sjónovy báchorky.

S jakými přírodními překážkami je třeba se vyrovnat při ražbě nejdelšího silničního tunelu na Islandu nám poví Aleš Richter ze společnosti Metrostav.

A za zmínku stojí i přednáška Vladimíra Zelenky, který nám představí historický vývoj mapování Islandu od středověku až do nedávné minulosti.

Akci pořádá Klub islandských fanatiků a Městská knihovna v Praze, za podpory CK Periscope Skandinávie a Icelandair.

Více informací o jednotlivých bodech programu najdete na těchto odkazech:

http://www.islandklub.com/article203

http://www.svavarknutur.com


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru