
Irského maratonce zachránil zásah pražských zdravotníků
15. května 2025 16:39
„Pětapadesátiletý Ir během maratonu zkolaboval přímo před sanitkou pražských záchranářů. „Okamžitě byla zahájena rozšířená resuscitace, která pokračovala i během převozu do VFN. Ani po sedmi defibrilačních výbojích nedošlo k obnovení srdeční činnosti, pacient byl předán do rukou nemocničního týmu a do 47 minut od zástavy napojen na ECMO,“ popsala dramatické okamžiky Rothová. Až po napojení na mimotělní oběh ECMO došlo k návratu srdečního rytmu.
„Jedná se o případ, který demonstruje dobře fungující návaznost přednemocniční a následné specializované nemocniční péče s využitím systému nemocniční extrakorporální kardiopulmonální resuscitace,“ uvedl Jan Bělohlávek, primář II. interní kliniky 1. LF UK a VFN.
Za zmínku podle něj hlavně stojí celkově relativně krátká doba srdeční zástavy díky bezprostředně navazující akci erudovaného týmu v nemocnici. „U tohoto pacienta lze předpokládat, že by bez použití této metody srdeční zástavu nepřežil,“ zdůraznil.
Bezprostředně po napojení na ECMO byly pacientovi vyšetřeny věnčité cévy. Lékaři zjistili závažné postižení a ošetřili jednu z tepen metodou koronární angioplastiky s implantací stentu.

Systém extrakorporální kardiopulmonální resuscitace (ECPR) podle Rothové funguje ve spolupráci pražské záchranky a VFN již od roku 2012 a za tuto dobu pomohl stovkám pacientů.
Záchranáři podle ČTK při letošním maratonu v Praze ošetřili 63 lidí, z toho 11 skončilo v nemocnici. Jeden účastník závodu utrpěl cévní mozkovou příhodu, u ostatních pacientů šlo spíš o drobná zranění, třeba potíže s kotníky.
Horší byla situace při loňském půlmaratonu, který se běžel v dubnu. Panovalo nezvykle teplé počasí, řada běžců kolabovala. Musel být dokonce aktivován traumpallán. Podle údajů zveřejněných zdravotníky bylo tehdy oešetřeno 102 osob, z nichž 36 muselo být převezeno do nemocnice.