Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

IPR představí nový Metropolitní plán v ulicích Prahy

Obdobně jako v roce 2018, kdy byl Metropolitní plán poprvé představen veřejnosti, zahájil Institut plánování a rozvoje (IPR) spolu s hlavním městem informační tour po městských částech. 

Celkově se ikonický bílý kontejner objeví ve 12 lokalitách. Kromě toho Praha připravila také zbrusu nový informační stánek, který postupně navštíví 7 obchodních center. Na všech místech se bude veřejnost moci seznámit s návrhem Metropolitního plánu, zeptat se na individuální dotazy ke konkrétním lokalitám či se poradit, jak podat připomínku. Tour trvá od 9. května až do 28. června.

Prvním místem bílého námořního kontejneru je Jungmannovo náměstí v Praze 1 vedle vstupu do stanice metra Můstek. Kontejner se v rámci tour objeví celkem na 12 místech, aby měli lidé možnost poradit se a dozvědět se potřebné informace k upravenému návrhu nového pražského územního plánu. Na každém stanovišti se zdrží po dobu dvou dnů.

Kromě toho představuje IPR nový stánek, který bude sloužit ke stejnému účelu, avšak uvnitř obchodních center. Celkem jich navštíví 7, první – OC Nový Smíchov – bude možné navštívit od čtvrtka 12. května až do soboty 14. května.

„Upravený Metropolitní plán otevírá nové cesty k řešení budoucnosti Prahy z pohledu dostupnosti bydlení, rozvoje infrastruktury nebo ochrany parků. Metropolitní plán je možné připomínkovat také on-line prostřednictvím Portálu Pražana,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.  „Podařilo se nám také vyjít vstříc požadavkům městských částí a spolků. Zcela nad rámec běžného postupu jsme zajistili prodloužení zákonem dané lhůty pro zveřejnění a připomínkování plánu na dvojnásobnou dobu,“ dodává Hřib.

Informační tour se koná v rámci představení Metropolitního plánu v tzv. veřejném projednání. Na konci dubna byla v Centru architektury a městského plánování (CAMP) zahájena výstava s názvem To je Plán!, která nový plán představuje a zároveň vysvětluje pět základních principů plánu – bydlení, klimatickou změnu, veřejná prostranství, veřejnou vybavenost a prostředí okolo nás.

„V roce 2018 byl Metropolitní plán poprvé představen veřejnosti ve společném jednání. Přišlo nám tisíce připomínek, které se následně vyhodnocovaly a do plánu zapracovávaly. Upravený návrh proto opět chceme přiblížit co nejvíce lidem, a to individuálně, abychom jim mohli zodpovědět na konkrétní dotazy či poradit, jak návrh připomínkovat,“ komentuje tour Petr Hlaváček, I. náměstek pražského primátora.

Poprvé se v ulicích objevil tento kontejner v roce 2018, kdy při prvním zveřejnění Metropolitního plánu objel 17 míst a celkově přišlo položit svůj dotaz více než 5 000 Pražanů. „Dnes platný územní plán je už přes 20 let starý a naprosto nevyhovuje potřebám dnešní Prahy. Proto jsme připravili nový a moderní plán, který se navíc díky zpětné vazbě od občanů, spolků a institucí oproti roku 2018 ještě vylepšil a zpřesnil. Snažili jsme se opět zodpovědně vyhledat taková místa, kde je větší koncentrace lidí, abychom zasáhli co největší skupinu obyvatel i letos,“ vysvětluje ředitel IPR Ondřej Boháč.

„Přeji si, aby se co nejvíce lidí zajímalo o nový Metropolitní plán, protože se týká kvality života každého z nás. Praha je velké a živé město a je naprosto žádoucí, abychom tu měli obecně platný, uznávaný a funkční územní plán, protože jen tak můžeme dobře řídit rozvoj našeho krásného hlavního města. Pokud se podaří Metropolitní plán projednat tak, aby vzešel v platnost co nejdříve, bude se nám všem mnohem lépe řídit svěřený samosprávný úsek včetně centra Prahy,“ uzavírá Petr Hejma, starosta městské části Praha 1.

Od 9. května až do 28. června se tak každý může přijít zeptat na konkrétní lokalitu, proměnu okolí svého bydliště či se poradit, jak podat k návrhu nového územního plánu připomínku.

Harmonogram informační tour zde.


Autor: Cen

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru