Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

IPR představí nový Metropolitní plán v ulicích Prahy

Obdobně jako v roce 2018, kdy byl Metropolitní plán poprvé představen veřejnosti, zahájil Institut plánování a rozvoje (IPR) spolu s hlavním městem informační tour po městských částech. 

Celkově se ikonický bílý kontejner objeví ve 12 lokalitách. Kromě toho Praha připravila také zbrusu nový informační stánek, který postupně navštíví 7 obchodních center. Na všech místech se bude veřejnost moci seznámit s návrhem Metropolitního plánu, zeptat se na individuální dotazy ke konkrétním lokalitám či se poradit, jak podat připomínku. Tour trvá od 9. května až do 28. června.

Prvním místem bílého námořního kontejneru je Jungmannovo náměstí v Praze 1 vedle vstupu do stanice metra Můstek. Kontejner se v rámci tour objeví celkem na 12 místech, aby měli lidé možnost poradit se a dozvědět se potřebné informace k upravenému návrhu nového pražského územního plánu. Na každém stanovišti se zdrží po dobu dvou dnů.

Kromě toho představuje IPR nový stánek, který bude sloužit ke stejnému účelu, avšak uvnitř obchodních center. Celkem jich navštíví 7, první – OC Nový Smíchov – bude možné navštívit od čtvrtka 12. května až do soboty 14. května.

„Upravený Metropolitní plán otevírá nové cesty k řešení budoucnosti Prahy z pohledu dostupnosti bydlení, rozvoje infrastruktury nebo ochrany parků. Metropolitní plán je možné připomínkovat také on-line prostřednictvím Portálu Pražana,” říká Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.  „Podařilo se nám také vyjít vstříc požadavkům městských částí a spolků. Zcela nad rámec běžného postupu jsme zajistili prodloužení zákonem dané lhůty pro zveřejnění a připomínkování plánu na dvojnásobnou dobu,“ dodává Hřib.

Informační tour se koná v rámci představení Metropolitního plánu v tzv. veřejném projednání. Na konci dubna byla v Centru architektury a městského plánování (CAMP) zahájena výstava s názvem To je Plán!, která nový plán představuje a zároveň vysvětluje pět základních principů plánu – bydlení, klimatickou změnu, veřejná prostranství, veřejnou vybavenost a prostředí okolo nás.

„V roce 2018 byl Metropolitní plán poprvé představen veřejnosti ve společném jednání. Přišlo nám tisíce připomínek, které se následně vyhodnocovaly a do plánu zapracovávaly. Upravený návrh proto opět chceme přiblížit co nejvíce lidem, a to individuálně, abychom jim mohli zodpovědět na konkrétní dotazy či poradit, jak návrh připomínkovat,“ komentuje tour Petr Hlaváček, I. náměstek pražského primátora.

Poprvé se v ulicích objevil tento kontejner v roce 2018, kdy při prvním zveřejnění Metropolitního plánu objel 17 míst a celkově přišlo položit svůj dotaz více než 5 000 Pražanů. „Dnes platný územní plán je už přes 20 let starý a naprosto nevyhovuje potřebám dnešní Prahy. Proto jsme připravili nový a moderní plán, který se navíc díky zpětné vazbě od občanů, spolků a institucí oproti roku 2018 ještě vylepšil a zpřesnil. Snažili jsme se opět zodpovědně vyhledat taková místa, kde je větší koncentrace lidí, abychom zasáhli co největší skupinu obyvatel i letos,“ vysvětluje ředitel IPR Ondřej Boháč.

„Přeji si, aby se co nejvíce lidí zajímalo o nový Metropolitní plán, protože se týká kvality života každého z nás. Praha je velké a živé město a je naprosto žádoucí, abychom tu měli obecně platný, uznávaný a funkční územní plán, protože jen tak můžeme dobře řídit rozvoj našeho krásného hlavního města. Pokud se podaří Metropolitní plán projednat tak, aby vzešel v platnost co nejdříve, bude se nám všem mnohem lépe řídit svěřený samosprávný úsek včetně centra Prahy,“ uzavírá Petr Hejma, starosta městské části Praha 1.

Od 9. května až do 28. června se tak každý může přijít zeptat na konkrétní lokalitu, proměnu okolí svého bydliště či se poradit, jak podat k návrhu nového územního plánu připomínku.

Harmonogram informační tour zde.


Autor: Cen

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru