dnes
Neděle - zatazeno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Investujte více do chodců, vzkazují Pražané
Přechod s bariérou v ulici Helénská v Praze 2. Foto: Pražské matky

Investujte více do chodců, vzkazují Pražané

Podmínky pro chůzi se v Praze vinou rostoucí intenzity automobilového provozu a nízkých investic do pěších cest zlepšují jen váhavě, v případě mnoha lokalit vůbec. Jedná se přitom o základní způsob dopravy, který je nejšetrnější variantou pro lidské zdraví, životní prostor města i rozpočet.

Chodci v ulicích podporují živý obchodní a společenský ruch a poskytují i určitý způsob veřejného dozoru – zkrátka jsou tím, co dělá město městem. Provozovatelé portálu www.chodcisobe.cz/ ze sdružení Pražské matky, které se podmínkami chodců v pražských ulicích zabývá a usiluje o jejich zlepšení, tyto faktory dlouhodobě sledují a po roce fungování bilancují úspěchy i problémy, s nimiž se dosud během jeho více než ročního provozu portálu setkali.

„Chodci jsme sice všichni, ale ne každý si uvědomuje, že chůze je zcela plnohodnotný způsob dopravy, pro který, má-li dobře fungovat, je třeba také vytvářet dobré podmínky. Pokud se odpovědné úřady mají dozvědět, co je třeba kde zlepšit, musí mít k tomu potřebné informace, nejlépe od samotných pěšáků,“ vysvětluje Petra Lukešová, iniciátorka projektu Chodci sobě ze sdružení Pražské matky (PM).

Rok poté: zájem neuhasl, problémů je hodně

Roční provoz portálu umožňujícího občanům přímo a adresně oslovit odpovědné zástupce svého úřadu či samosprávy s konkrétními podněty a připomínkami ukázal, že chodci se v Praze na svých každodenních cestách setkávají se spoustou problémů – od drobných a vcelku snadno řešitelných závad až po životu nebezpečné a komplikované situace.

„Mezi nejčastěji zmiňované problémy patří děravé chodníky, zpřetrhaná či zcela neexistující pěší propojení, dlouhé, nepřehledné či zcela chybějící přechody, bariérové nájezdy, rychlá jízda aut či velice stresující krátké intervaly na přechodech se světelnou signalizací,“ vyjmenovává problémy chodců administrátorka portálu Eva Šuchmanová.

Proud ohlašovaných závad i konstruktivních podnětů neustal ani po roce, přestože se mnozí uživatelé portálu nedočkali nápravy. Někteří občané dokonce paralelně podnikají samostatné kroky a ostatní o tom na portálu informují.

Prostřednictvím webového online formuláře bylo na portál dosud zasláno více než 470 podnětů, z nichž je zatím evidováno přes 50 vyřešených. „Je ale možné, že vyřešených podnětů, zejména těch méně závažných, je více, jen není vždy úplně jednoduché se dopátrat informací o stavu úprav. Spoléháme v tomto případě hlavně na samotné občany, kteří nás o řešení podnětů často sami zpětně informují, někde pak funguje i zpětná vazba přímo od městské části, což je ideální,“ říká Šuchmanová.

Nedostatek financí, váznoucí komunikace

Velká část podnětů bohužel zatím zůstává neřešená. Nejčastější překážkou pro nápravu problémů je tradičně nedostatek financí a váznoucí komunikace mezi městskými částmi, kam jsou prvotně podněty zasílány, a magistrátem, jemuž jsou v mnoha případech předávány k řešení. „Vedle odkládání oprav a úprav komunikací na neurčito pro nedostatečné prostředky nás trápí právě chybějící zpětná vazba od odpovědných orgánů. Systém odpovědností za správu komunikací je v Praze poněkud nepřehledný a někdy je velice těžké získat informace, které se mají dostat zpět k uživatelům,“ stýská si Šuchmanová.

I když se ale vstřícnost reakcí vůči občanským podnětům různí, milým překvapením je skutečnost, že některé z městských částí si po počátečních obtížích, kdy se web „zajížděl“, vzaly chodeckou agendu za svou a občanům nejen odpovídají, ale také se jejich stížnosti opravdu snaží řešit.

„Nejaktivnější a nejkomunikativnější jsou v tomto směru zatím Praha 10 a Praha 2, které nás vždy dostatečně informují o tom, v jakém stavu řešení se podnět nachází, kam byl případně předán a jak by s ním do budoucna mělo být naloženo. Často také samy posílají fotky vyřešených podnětů, což je pro nás velké usnadnění práce,“ říká Jarmila Johnová, předsedkyně sdružení Pražské matky a dlouholetá propagátorka pěší dopravy v Praze.

Plány do budoucna

Sdružení Pražské matky nyní na základě nasbíraných zkušeností plánuje množství vylepšení portálu, která by z něj učinila živější a uživatelsky přívětivější médium. „Chceme zjednodušit a zpřehlednit strukturu webu a obohatit jej o informační platformu s užitečnými odkazy, články, příklady dobré praxe a podobně. Kromě toho máme v plánu i další kolo osobních setkání se zástupci městských částí, magistrátu a dalších institucí, se kterými se chceme dohodnout na co nejefektivnější podobě další spolupráce v oblasti podpory pěší dopravy,“ vysvětluje Johnová.

Autorem textu je občanské sdružení Pražské matky. 


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru