dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Byznys

Investoři předpovídají zklidnění na globálním realitním trhu

Podle nové výzkumné zprávy společnosti Colliers International plánuje více než polovina investorů zvýšit investice do realit v rámci portfolií s diverzifikovanými aktivy.

„Naše globální analýza v této zprávě poskytuje jedinečný detailní a komplexní pohled na zdraví ekonomiky a náladu na trhu, které slouží zároveň jako užitečné ukazatele pro lokální trhy na celém světě,“ řekl finanční ředitel Colliers International John B. Friedrichsen.

 „Naše zpráva naznačuje, že dny ‚rychlých koupí a prodejů’ jsou u konce a že se dlouhodobě bezpečné investice na klíčových trzích stanou novým standardem. Co se týče druhé strany spektra rizik, ukazuje se, že se pro velké objemy kapitálu budou hledat příležitosti v méně významných městech z hlediska realitního trhu a na zotavujících se trzích,“ dodal.

Pravděpodobně dojde k dalšímu stlačení výnosů. Více než polovina respondentů výzkumu zabývajícího se výhledem globálních investorů pro rok 2016 (Global Investor Outlook) uvedla, že v příštím roce budou přesouvat do realit více peněz. V kombinaci s relativně nízkou úrovní zadlužení – ve srovnání s předchozími tržními hodnotami – bude tento příliv kapitálu nadále upevňovat dlouhodobě stabilní klima pro globální výnosy z nemovitostí.

Zpráva Colliers International pro rok 2016 zjistila, že navzdory snížené chuti riskovat bude zadlužování v příštím roce hrát na trhu významnější roli, protože investoři se snaží zvýšit rentabilitu investic do nemovitostí.

Colliers, globální realitní společnost zapsaná v NASDAQ, odhaduje, že až 400 miliard amerických dolarů pocházejících z institucionálního financování by mohlo přimět globální realitní trh k diverzifikaci a zastavit současný tok hotovosti poháněný nízkou výkonností tradičních investic s pevným výnosem.

Minulý měsíc vykázal penzijní investiční fond japonské vlády obrovské ztráty a poprvé v historii oznámil posun ke komerčním nemovitostem. Objem investic se odhaduje na 65 miliard amerických dolarů. Čínské pojišťovny již skoupily řadu aktiv v hodnotě miliard dolarů a mají na utrácení více než 70 miliard amerických dolarů.

Tito investoři potřebují investovat velké množství peněz najednou, a proto požadují aktiva s vysokou hodnotou. To je také důvod, proč se velká města jako Londýn a New York stala důležitými trhy s výnosy z předních kancelářských budov pod čtyři procenta.

To, co experti nazývají ‚výrazným zklidněním‘, je jen špička ledovce znázorňující zájem globálního kapitálu o realitní trh. Tento vývoj je v důsledku obvyklého boomu a krachu souvisejícího s nemovitostním cyklem doplněn o rozsáhlé snižování zadluženosti, vyšší míru spoléhání se na vlastní kapitál a velkoobchodní přehodnocení výnosů.

Zpráva také zjistila, že tři čtvrtiny (75 %) investorů se sídlem ve Velké Británii by se zadlužily, ve srovnání s 65 % v roce 2013. Stejně tak 87 % amerických investorů by se zadlužilo, v porovnání se 63 % v roce 2013.Realitní kapitál nebyl nikdy v historii více pohyblivý.

V prvních devíti měsících roku 2015 dosáhly globální přeshraniční investice cca 250 miliard amerických dolarů a tvořily tak 40 % celkových přímých investic. To je srovnatelné s 33 % v loňském roce a 37 % na vrcholu předchozího cyklu (2007).

Region střední a východní Evropy

Objemy investic v regionu střední a východní Evropy jsou navzdory vnímání některých investorů vyšší, než tomu bylo v loňském roce (až o 9 %). Do regionu směřuje více kapitálu, což ovlivňuje křivku rizika a výnos. Pokud jde o procento celkových zahraničních investic, které budou v příštích dvanácti měsících směřovat do regionu EMEA, primárním cílem ve střední a východní Evropě budou Varšava (6 %), Praha (3 %) a Budapešť (2 %).

Optimálních výnosů bude ve střední a východní Evropě pravděpodobně dosaženo v posledním čtvrtletí roku 2015 a na počátku roku 2016. Klíčové trhy dosáhnou výnosu pod 6 % u prémiových kanceláří a pod 4 % u prémiových maloobchodní jednotek. Moderní distribuční centra také směřují k hodnotě pod 6 %, ale stále představují výhodnou koupi vzhledem k nejlepším západoevropským logistickým cenám.

V průběhu roku 2015 vedla rostoucí konkurence ve střední a východní Evropě a zbytku Evropy k nárůstu fondů s přidanou hodnotou. Tyto fondy často hledají partnera v podobě lokálních asset manažerů, kteří jim pomůžou odstranit rizika. Důraz je kladen na maloobchodní a logistická portfolia spíše než jednotlivá aktiva.

Dluh podpoří výnosy

Růst cen a následné snížení výnosů na hlavních realitních trzích znamenají, že zvýšení dluhu se stává převládajícím způsobem, jak dosáhnout vysokých výnosů stanovených investory. Zdaleka nejvíce ambiciózní jsou investoři se sídlem v USA, z nichž 40 % se snaží dosáhnout na vnitřní výnosová procenta – jež v podstatě měří návratnost hotovosti – vyšší než 16 %. Předpokládá se, že 63 % z nich využije finanční páky překračující 51 %.


V Česku roste podíl firem, které platí vysoké daně

Dnes v 10:23

Od roku 2012 klesá počet společností, které v Česku do státní kasy neodvádějí žádnou daň z příjmů, nicméně v celkovém součtu tato skupina podnikatelů tvoří nejpočetnější skupinu. Naopak roste podíl firem, které na dani z příjmů ročně státu odvedou víc než milion korun. Ukázala to nejnovější...

Obliba oboru podnikání je závislá na věku i pohlaví

15. listopadu 2017 v 18:04

S věkem se významně mění podnikatelské preference. Zatímco muži ve věkové skupině do 45 let nejčastěji podnikají v oborech souvisejících s počítači a informačními technologiemi, starší muži dávají přednost výrobním oborům. Ženy ve věkové kategorii do 45 let jsou výrazně zastoupeny v orgánech...

Firmy vyplatí vánočním brigádníkům rekordní mzdy

13. listopadu 2017 ve 14:37

Přestože některé firmy s letošním náborem zaměstnanců na vánoční brigády začaly skoro o měsíc dříve než loni, už teď pociťují problémy. Lidé nejsou, a ten, kdo chtěl jít na brigádu, si ji zajistil již s předstihem, a navíc zvolil méně náročnou práci. Firmám tak nezbývá nic jiného, než zájemce...

Den otevřených dveří innogy Zákaznické služby v Ostravě

7. listopadu 2017 ve 12:34

Svět zákaznických služeb přímo na dlani uvidíte na Dnu otevřených dveří v Ostravě, který proběhne 8. listopadu v 9, 12, nebo 15 hodin.

V říjnu zbankrotovalo 78 obchodních společností a 478 fyzických osob podnikatelů

7. listopadu 2017 v 09:37

V říjnu letošního roku bylo vyhlášeno 78 bankrotů obchodních společností, 478 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 998 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 108 návrhů na bankrot obchodních společností, 518 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 090 návrhů na osobní bankrot. Počet...

Pražský Smart Energy Hackaton bude maraton nápadů, jak ušetřit energie v domácnostech, autech i ve městě

2. listopadu 2017 ve 14:46

Sídlo innogy ve  Strašnicích přivítá o víkendu mladé talenty, kteří přijedou soutěžit do Prahy na mezinárodní maraton technologického „hackování“ CEEHacks Smart Energy Hackaton Prague 2017, konaného pod záštitou Úřadu vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu a hlavního...

Počet britských firem v české republice roste

1. listopadu 2017 v 15:12

Uběhl více než rok od jednoho z nejklíčovějších referend v historii Evropské unie. Přesto, že se obyvatelé Velké Británie 23. června 2016 rozhodli odejít z EU, dodnes se vyjednávání o podmínkách odchodu nepohnuly výrazněji vpřed. Nejnovější analýza poradenské společnosti Bisnode však naznačuje, že...

Jiří Šimek novým jednatelem innogy Energo

1. listopadu 2017 ve 14:23

Novým jednatelem společnosti innogy Energo se od 1. listopadu stane Jiří Šimek (43). Přichází do innogy s rozsáhlými profesními zkušenostmi v oblasti energetiky a povede innogy Energo po boku Zdeňka Kaplana.

Zákazníci oceňují nejen kvalitu služeb, ale i vysokou profesionalitu jejich zaměstnanců

1. listopadu 2017 ve 12:20

Vysokou spokojenost s úrovní služeb ukázal poslední průzkum spokojenosti, který pro vodárenské společnosti ze skupiny Veolia Česká republika provedla nezávislá výzkumná agentura IBRS – International Business and Research Services s.r.o.

V prvních třech čtvrtletích vzrostl meziročně počet nových společností o pětinu

1. listopadu 2017 v 09:55

V září letošního roku vzniklo 2254 nových obchodních společností a 5 tisíc fyzických osob podnikatelů. Svoji činnost naopak ukončilo 860 obchodních společností (OS) a více než 2400 fyzických osob podnikatelů (FOP). V září tak v České republice přibylo necelých 1 400 OS a více než 2,5 tisíce FOP....

V innogy vzrostou mzdy. V průměru o osmnáct procent

30. října 2017 ve 20:20

Všichni zaměstnanci skupiny innogy v ČR si v následujících letech výrazně polepší. Firma schválila zvyšování mezd do roku 2020, na kterém se dohodla s odbory. V letech 2017–2020 dojde k celkovému nárůstu mezd zaměstnanců společností innogy v ČR v průměru o 18 %. Ještě v letošním roce innogy...

Další články
Nahoru