Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Investor podá žalobu proti zamítnutí úprav okolí hotelu Intercontinental
Plánovaná budova nazývaná Brand Store se stala terčem kritiky. Vizualizace: tak2002.cz

Investor podá žalobu proti zamítnutí úprav okolí hotelu Intercontinental

Fond R2G vlastnící pražský hotel Intercontinental, podá žalobu proti rozhodnutí odboru stavebního řádu pražského magistrátu, kterým úřad zrušil územní rozhodnutí k plánovaným úpravám okolí hotelu včetně novostavby na náměstí Miloše Formana. ČTK to sdělil zástupce fondu Jakub Dyba. Dodal, že majitelé nemají v plánu z projektu odstranit kritizovanou stavbu a rozhodnutí úřadu je podle nich zmatečné a nezákonné. Na rozhodnutí magistrátu upozornil deník Právo.

Magistrátní odbor zrušil územní rozhodnutí v návaznosti na předchozí rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR). To loni v červnu zvrátilo kladné stanovisko magistrátního odboru územního rozvoje, podle kterého byly plánované změny v souladu s územním plánem. Dyba uvedl, že po tomto rozhodnutí bylo jasné, že úřad nemůže rozhodnout jinak, než jak nyní rozhodl.

Majitelé hotelu, kterými jsou prostřednictvím svého fondu miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš, se proti rozhodnutí plánují bránit u soudu. Již dříve fond podal žádost o přezkum u ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), který se však věcí podle Dyby odmítl zabývat.

„Budeme dělat všechno pro to, abychom projekt dokončili, a využijeme pro to veškeré zákonné prostředky,“ uvedl Dyba. Dodal, že projekt funguje jako celek včetně novostavby na piazzettě vedle hotelu, kterou z něj nelze vyjmout. S ohledem na havarijní stav některých prvků infrastruktury je podle něj rekonstrukce prostranství pojmenovaného po Miloši Formanovi tak jako tak nevyhnutelná.

Právě plánovaná budova nazývaná Brand Store se stala terčem kritiky, která nakonec vyústila ve zrušení územního rozhodnutí projektu. Ten kromě nových staveb počítá s komplexní úpravou okolí hotelu včetně nových veřejných prostranství. Kvůli odporu proti stavbě na náměstí však po vydání nepravomocného územního rozhodnutí dorazila řada odvolání, které podali sousedé plánované stavby, ale i hlavní město. MMR dalo námitkám za pravdu a původní kladné stanovisko o souladu záměru s územním plánem změnilo na záporné, čímž fakticky znemožnilo vydat pravomocné územní rozhodnutí.

Fond R2G vlastní hotel Intercontinental od roku 2019, ve stejném roce majitelé představili svoje plány úprav vzešlé z architektonické soutěže. V té uspěla česká kancelář TaK Architects v čele s architektem Markem Tichým. Úpravy počítají s vybudováním prostranství, které propojí Bílkovu ulici až po Dvořákovo nábřeží. Kromě budovy na piazzettě mají vzniknout i další před hotelem v Pařížské ulici. V plánu je také vybudování podchodu na náplavku a lávky na náměstí Curieových.

Majitelé již začali s rekonstrukcí samotného hotelu, který vznikal v brutalistním stylu mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Ministerstvo kultury nicméně předloni neschválilo jeho zařazení mezi památkově chráněné budovy.


Autor: ČTK

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru