Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Investor o dvě podlaží snížil návrh budovy u InterContinentalu
Na náměstí Miloše Forman bude vznikne nová budova (v místech, kde v pravé části snímku stojí reklamní sloup). Foto: JP

Investor o dvě podlaží snížil návrh budovy u InterContinentalu

V reakci na kritiku snížili majitelé pražského hotelu InterContinental o dvě podlaží návrh budovy, kterou plánují postavit na přilehlém náměstí Miloše Formana. Novinářům to na dnešním otevření infocentra o plánovaném projektu řekl Michal Smrek, předseda představenstva firmy WIC Prague, která hotel vlastní a jejímž majitelem je fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Majitelé plánují opravy hotelu a úpravy jeho okolí, podle Smreka chtějí mít hotovo do 1. ledna 2023.

Noví majitelé hotel koupili loni v dubnu za asi 5,8 miliardy korun od slovenské skupiny Best Hotel Properties. Na podobu úprav uspořádali soutěž, ve které uspělo české architektonické studio TAK vedené Markem Tichým.

Úpravy mají zahrnovat rekonstrukci interiérů a exteriéru hotelu, vznik nového náměstí, zprůchodnění Pařížské k Vltavě a úpravy piazzety pojmenované od roku 2018 po Miloši Formanovi. Práce mají vyjít na zhruba 2,5 miliardy korun.

Nynější piazzeta byla v minulosti zastavěna, část domů však byla zničena na konci druhé světové války a zbytek byl zbourán na konci šedesátých let. Nyní většinu prostoru zabírá ventilace podzemních garáží hotelu, která by měla podle plánů majitelů zmizet.

Nová z větší části prosklená budova má stát na rohu Bílkovy a Pařížské a měla mít původně pět nadzemních podlaží. Po protestech části místních obyvatel a diskusemi se samosprávami investor dvě ubral. Podle Smreka však dál budovu zmenšovat nechce.

V hotelu se dnes otevřelo infocentrum, kde si lidé mohou prohlédnout návrh úprav a prostřednictvím dotazníku na něj vyjádřit svůj názor. „Budou tady i zástupci architektonické kanceláře, kteří mohou odborně nastínit projekt," řekl Smrek. Vyhodnocené dotazníky podle něj firma poskytne magistrátu a Praze 1. S opravami nicméně nechce otálet, protože současná situace Prahy bez turistů je podle Smreka vhodná k tomu práce uskutečnit.

Dodal, že z jejich strany je projekt připravený a pracuje se na získání potřebných povolení. Kromě územního rozhodnutí a stavebního povolení je v případě stavby na piazzetě nutná změna územního plánu, protože ten současný zástavbu pro plánované účely nepovoluje. Nový Metropolitní plán, který by měl začít platit nejdříve v roce 2024, na náměstí podle zveřejněného návrhu stavět umožní, což v minulosti rovněž vyvolalo kritiku.

Náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za TOP 09) řekl, že zástavbu na rohu piazzety považuje za pokus částečně obnovit původní domy, zničené po druhé světové válce. „Ale jistě kolem toho bude ještě spousta debat," řekl. Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) řekl, že náměstí Miloše Formana nyní náměstím fakticky není, což by měly úpravy změnit. Pokud jde o novou budovu, starosta chce o plánech majitelů vést diskusi. „Bude nás zajímat názor orgánů památkové péče a dalších dotčených," řekl.

Pražský InterContinental byl postaven v letech 1968 až 1974, na projektu se podíleli architekti Karel Filsak, Karel Bubeníček a Jaroslav Švec. Je řazen do architektonického stylu brutalismus. Ministerstvo kultury nyní řeší podnět k prohlášení hotelu kulturní památkou, což by mohlo plány majitelů zkomplikovat. Není jasné, kdy by mohlo padnout rozhodnutí.


Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru