dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Investice Prahy se příští rok soustředí na dopravu. Jen Blanka spolkne miliardy!
Tunel Blanka bude i příští rok vysávat pražský rozpočet. Foto: tunelblanka.cz

Investice Prahy se příští rok soustředí na dopravu. Jen Blanka spolkne miliardy!

Praha bude příští rok hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 45,1 miliardy korun. Včetně peněz přesunutých z letošního roku činí rozpočet 49,6 miliardy korun. Za co bude příští rok Praha utrácet? Nejvíc peněz určených na investice spolkne tunelový komplex Blanka.

Na investice bude vyčleněno 10,28 miliardy Kč, z čehož 4,29 miliardy jsou peníze přesunuté z letošního rozpočtu. Největší částka půjde na dopravu, celkem 6,7 miliardy, z toho na tunel Blanka 4,6 miliardy. Peníze půjdou i na stavbu dalších komunikací, například milion korun na Hornopočernickou spojku nebo pět milionů na Libeňskou spojku. Dalších 20 milionů je určeno na budování parkovišť P+R.

Další investice poputují do prodloužení metra A, rozpočet na tuto akci počítá s částkou 137 milionů korun. Na přípravu stavby metra D je připraveno 345,5 milionu, na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod 466 milionů.

Druhou nejnákladnější kapitolou v rámci investičních výdajů je městská infrastruktura s 1,44 miliardy Kč. Z nich město vydá milion na výkupy lesů a další milion na realizaci nových lesních ploch. Devět milionů půjde na revitalizaci vodních nádrží a 124 milionů na protipovodňová opatření.

Protipovodňová opatření v Karlíně

V rámci kultury a cestovního ruchu chce Praha v roce 2014 investovat téměř 140 milionů. Město dá 55,7 milionu do areálu Výstaviště a Průmyslového paláce, 45 milionů na rekonstrukci Divadla pod Palmovkou a shodně po dvou milionech na rekonstrukci Rothmayerovy vily a pomníku Mistra Jana Husa.

V kapitálových výdajích je vyčleněno 49,9 milionu na stavbu kolektoru u Hlávkova mostu a 98,9 milionu na protipovodňová opatření v Karlíně. Celkově půjde na protipovodňová opatření přes 200 milionů.

Náklady na běžné výdaje činí 37,8 miliardy korun, meziročně se zvýšily zhruba o 2,8 miliardy korun. Navýšení je podle vedení Prahy způsobeno rozhodnutím nespoléhat na průběžné dofinancování během roku. Praha zároveň přidá peníze například na údržbu komunikací – místo letošních 100 milionů to bude 500 milionů korun.

Dalších 300 milionů vydá na odměny pro učitele základních a středních škol, 530 milionů na obnovu vozového parku dopravního podniku. Na dluhovou službu bude mít město zhruba 1,3 miliardy korun. Novinkou bude vytvoření rezervy 800 milionů korun. Daňové příjmy Prahy by měly být 38,3 miliardy korun, nedaňové příjmy 1,06 miliardy.


Další články
Nahoru