dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražská kultura

Inventura, která potěší. V Galerii 1

Do 2. května je v Galerii 1 k vidění výstava, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Nabízí průřez tvorbou malíře Vlada Vovkaniče; nebo, chcete-li, ohlédnutí za jednou tvůrčí etapou, které se jmenuje Inventura. 

Najdete na ní obrazy zasněných přírodních scenerií, impresionistickou Prahu i abstraktně symbolická, meditativní plátna.

„Vlado Vovkanič a prostor Galerie 1 si skvěle rozumějí od prvního setkání a na expozici to je krásně vidět. Vlado si ale rozumí i s naší městskou částí, kterou dokáže jedinečně zachytit na svých obrazech, ať už se to týká Karlova mostu, kaváren či jiných míst,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Inventura představuje výběr z autorovy tvorby v posledních dvou dekádách. „Neznamená to ale, že bych tuto etapu nějak uzavíral. Pouze ji hodnotím,“ vysvětlil Vlado Vovkanič, který ocenil prostor Galerie 1, jež podle něj umožňuje velkou variabilitu při přípravě celkové kompozice výstavy. A co má vliv na jeho tvorbu? „Ovlivňují mě krásné věci. Proto maluji kavárny i motivy z předválečné republiky,“ poznamenal autor.

Expozici v Galerii 1 tvoří na jedné straně téma městských ulic, kaváren a života v nich, a to jak těch pražských, tak také pařížských; na druhé straně pak téma přírody – snivé, lyrické. Do této kategorie ale patří i třeba intimní Rybaření u mostu či motiv Karlova mostu.

Dalším tématem jsou abstraktní plátna – symbolická a zneklidňující (Jákobův zápas s andělem, Hořící keř) nebo i meditativní a uklidňující jako například Levandulové pole, Střetnutí či Slunečno. Samostatně pak lze vnímat figurální malbu s realisticky zachycenou „femme fatale“ Carmen, se Slečnou z Provence až po abstraktnější portréty.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru