dnes
Sobota - oblacno
33°C
zítra
Neděle - jasno
32°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
30°C
Invalidovna není ani po roce blíže k předání památkářům
Jaký bude další osud Invalidovny? Foto: Archiv NPÚ

Invalidovna není ani po roce blíže k předání památkářům

Ani po roce po nezdařeném prodeji barokní Invalidovny v Karlíně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) objekt nepřevedl na Národní památkový ústav (NPÚ).

Důvodem jsou podle ÚZSVM nedostatky v dokumentaci, kterou památkáři předložili ohledně dalšího využití památky. NPÚ ale tvrdí, že vše potřebné dodal. Loňská novela zákona ukládá úřadu při převodu majetku na jinou státní instituci podrobně prověřit účelnost takového kroku.

„Do dnešního dne bohužel NPÚ nepředložil potřebné dokumenty tak, aby je mohl ÚZSVM v souladu se zákonem vyhodnotit," uvedl mluvčí majetkového úřadu Radek Ležatka.. Úřadu se nelíbí například to, že památkáři jasně neuvedli, kde vezmou peníze na rekonstrukci budovy, akce by měla podle odhadu vyjít na skoro miliardu korun.

„NPÚ ve svém dopise avizoval, že v prvním čtvrtletí roku 2017 požádá vládu o poskytnutí finančních prostředků, ale podle nám dostupných informací se tak nestalo," uvedl Ležatka.

Že se situace za posledních několik měsíců nezměnila, potvrdil mluvčí NPÚ Jan Cieslar. Památkáři argumentují tím, že ÚZSVM dodali všechny potřebné dokumenty včetně plánu na další využití. Více prý v tuto chvíli udělat nemůžou.

Ojedinělou výtopnu čeká demolice, je přitom podán návrh na prohlášení stavby památkou

Ohledně případné státní dotace by se podle Cieslara měla v blízké době uskutečnit jednání mezi ministerstvy kultury a financí. Zatím tak není jasné, kdy a jestli k převodu kulturní památky dojde.

NPÚ by v objektu chtěl ve spolupráci s ministerstvem kultury provozovat vzdělávací centrum. Sídlit by v něm měl také Pražský filharmonický sbor a další příspěvkové organizace zřizované ministerstvem kultury.

Kromě samotného zpřístupnění památky NPÚ navrhuje, aby v Invalidovně měly výstavní prostory některé státem zřizované galerie či muzea. Mohly by tak být vystaveny i sbírky, které jsou dnes uložené v depozitářích kvůli nedostatku prostor.

Natáčely se tam scény z Amadea Miloše Formana

ÚZSVM se před rokem pokoušel Invalidovnu prodat ve veřejné dražbě, nepřihlásil se však žádný zájemce. NPÚ o historický objekt projevoval zájem již před termínem dražby, oficiálně se přihlásil po ní. Vyvolávací cena byla 637,7 milionu korun. Investiční záměr zveřejněný na webu památkářů počítá s náklady na rekonstrukci 941 milionů včetně DPH s tím, že ve výběrovém řízení by se cena mohla snížit o deset procent na přibližně 847 milionů včetně DPH.

Areál Invalidovny zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12 000 metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř 10 000 metrů čtverečních. Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například scény z Amadea Miloše Formana.

Objekt byl postaven v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži. Plány na stavbu vypracoval slavný stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer v roce 1730, pro nedostatek financí byla z návrhu realizována devítina.

K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Donedávna v budově působil Vojenský ústřední archiv, který se přestěhoval do objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni. Ministerstvo obrany pak převedlo Invalidovnu na základě usnesení vlády na ÚZSVM.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru