Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 9°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 6. 5. 2021
Svátek má Radoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Invalidovna chystá večerní prohlídky v dobových kostýmech
Invalidovna. Foto: Josef Slavík / NPÚ

Invalidovna chystá večerní prohlídky v dobových kostýmech

Pražská Invalidovna se v letošním roce zapojí do programu Hradozámecké noci a chystá večerní komentované prohlídky v dobových kostýmech. Ty návštěvníky vtáhnou do každodenního života v bývalém ústavu pro válečné invalidy a seznámí je s osobnostmi, které zde kdysi skutečně působily.

Na návštěvníky poslední srpnovou sobotu čeká jednak nezapomenutelná atmosféra večerní Invalidovny, ale také nevšední kostýmované prohlídky. Ty se zaměří na každodenní život na přelomu 19. a 20. století a představí příběhy několika osobností, které na Invalidovně skutečně působily.

Průvodkyní barokní budovou se návštěvníkům stane postava bývalé trafikantky, která zde bydlela a vedla trafiku celých 44 let. Zná ji proto jako své boty a na procházce budovou návštěvníky seznámí i s dalšími osobnostmi.

Místní kněz z řádu Křižovníků s červenou hvězdou vysvětlí, jaké úkoly duchovní služba v Invalidovně obnášela. O tom, jak se v Invalidovně žilo a stravovalo, si návštěvníci popovídají přímo s místní sloužící z důstojnického apartmá. Opodál potkají také lékaře, kterému pomohou se zapeklitým případem.

„Prohlídky jsou koncipovány tak, aby byly interaktivní a zaujaly celou rodinu, ale přitom vycházely z historických reálií a skutečných příběhů, kterými se zabýval především historik Pavel Heřmánek ve své knize o Invalidovně nazvané ,Aby nemuseli nakonec žebrati´“, dodává k programu zástupkyně kastelána Petra Widžová.

Kostýmované prohlídky se uskuteční v sobotu 29. srpna od 18:30, 19:00, 19:30 a 20:00. Lístky jsou v prodeji online a v omezené kapacitě také na místě. Cena za prohlídku je 120 korun pro dospělé, 90 korun snížené, 300 korun rodinné a děti do 6 let zdarma. Více informací najdou návštěvníci na webu objektu www.invalidovna-praha.cz.

Invalidovna

Budova barokní Invalidovny v Karlíně přešla v roce 2018 pod správu Národního památkového ústavu. Již v následujícím roce se ji povedlo zpřístupnit veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek a část budovy zapůjčit neziskovému sektoru. Až do konce října je možné budovu navštívit s průvodcem vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.

Od roku 2020 v západní části Invalidovny působí Studio ALTA, které pořádá řadu kulturních a komunitních aktivit. V sobotu 19. září se mohou zájemci těšit například na pestrý program v rámci akce Zažít město jinak.


Modré Vopici teče do bot, legendární klub podpoří benefiční livestream koncert

Dnes ve 23:24

Po vyčerpání všech finančních rezerv se hudební klub Modrá Vopice obrátil s žádostí o pomoc na své fanoušky. Připravil pro ně sérii livestream koncertů s mottem „Už nám teče do bot ".

Pozorujte přírodu ve městě a zapojte se s Národním muzeem do mezinárodního projektu

30. dubna 2021 v 11:14

Ve dnech 30. dubna až 3. května se v Praze uskuteční další ročník výzvy City Nature Challenge 2021: Praha, jejímž hlavním organizátorem je Národní muzeum. Všem obyvatelům Prahy nabízí možnost přispět k poznání a ochraně přírody. Stačí vyrazit ven a mít v pohotovosti mobilní telefon s aplikací...

Čarodějnický víceboj

28. dubna 2021 ve 12:56

Prolétněte se s dětmi alespoň symbolicky v kostýmech. Pro rodiny s malými dětmi připravil MK Rybička tematickou stopovačku Čarodějnický víceboj.  

Skautský den v přírodě a zábavně

23. dubna 2021 ve 20:35

V sobotu 24. dubna se koná speciální samoobslužný Skatuský den. Kdykoli během dne vyrazte ven a od prvního stanoviště u koupaliště Ládví v Praze 8 se vydejte procházkou k plnění nejrůznějších úkolů, jejichž zadání najdete připevněné na místech zaznamenaných...

Do Sbírky potravin se zapojila Praha 13

23. dubna 2021 v 07:41

V sobotu 24. dubna proběhne po celé republice Sbírka potravin, nákup můžete věnovat lidem v tísni. Vhodné jsou zejména trvanlivé potraviny, dětské výživy nebo drogistické zboží.

V sobotu se Praha 2 připojí k celorepublikové sbírce potravin

21. dubna 2021 v 19:42

Praha 2 se letos vůbec poprvé připojí k celorepublikové sbírce potravin, která proběhne v sobotu 24. dubna. Obyvatelé Prahy 2 tak budou moci do sbírky přispět přímo na náměstí Míru. 

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Dubnový festival Evolution bude online

9. dubna 2021 ve 12:43

V pátek a v sobotu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak důsledně. Proběhne totiž online. Díky platformě Happenee však návštěvníci nepřijdou o nákupy u stánků svých oblíbených firem, ani o oblíbený festivalový program. Vše bude...

Sobota: Koncert pro Josefa II.

8. března 2021 ve 12:51

Při online přenose ze sálu Libeňského zámku v Praze 8 zazní dobové skladby od W. A. Mozarta a jeho současníků.

Další články
Nahoru