Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Invalidovna chystá večerní prohlídky v dobových kostýmech
Invalidovna. Foto: Josef Slavík / NPÚ

Invalidovna chystá večerní prohlídky v dobových kostýmech

Pražská Invalidovna se v letošním roce zapojí do programu Hradozámecké noci a chystá večerní komentované prohlídky v dobových kostýmech. Ty návštěvníky vtáhnou do každodenního života v bývalém ústavu pro válečné invalidy a seznámí je s osobnostmi, které zde kdysi skutečně působily.

Na návštěvníky poslední srpnovou sobotu čeká jednak nezapomenutelná atmosféra večerní Invalidovny, ale také nevšední kostýmované prohlídky. Ty se zaměří na každodenní život na přelomu 19. a 20. století a představí příběhy několika osobností, které na Invalidovně skutečně působily.

Průvodkyní barokní budovou se návštěvníkům stane postava bývalé trafikantky, která zde bydlela a vedla trafiku celých 44 let. Zná ji proto jako své boty a na procházce budovou návštěvníky seznámí i s dalšími osobnostmi.

Místní kněz z řádu Křižovníků s červenou hvězdou vysvětlí, jaké úkoly duchovní služba v Invalidovně obnášela. O tom, jak se v Invalidovně žilo a stravovalo, si návštěvníci popovídají přímo s místní sloužící z důstojnického apartmá. Opodál potkají také lékaře, kterému pomohou se zapeklitým případem.

„Prohlídky jsou koncipovány tak, aby byly interaktivní a zaujaly celou rodinu, ale přitom vycházely z historických reálií a skutečných příběhů, kterými se zabýval především historik Pavel Heřmánek ve své knize o Invalidovně nazvané ,Aby nemuseli nakonec žebrati´“, dodává k programu zástupkyně kastelána Petra Widžová.

Kostýmované prohlídky se uskuteční v sobotu 29. srpna od 18:30, 19:00, 19:30 a 20:00. Lístky jsou v prodeji online a v omezené kapacitě také na místě. Cena za prohlídku je 120 korun pro dospělé, 90 korun snížené, 300 korun rodinné a děti do 6 let zdarma. Více informací najdou návštěvníci na webu objektu www.invalidovna-praha.cz.

Invalidovna

Budova barokní Invalidovny v Karlíně přešla v roce 2018 pod správu Národního památkového ústavu. Již v následujícím roce se ji povedlo zpřístupnit veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek a část budovy zapůjčit neziskovému sektoru. Až do konce října je možné budovu navštívit s průvodcem vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.

Od roku 2020 v západní části Invalidovny působí Studio ALTA, které pořádá řadu kulturních a komunitních aktivit. V sobotu 19. září se mohou zájemci těšit například na pestrý program v rámci akce Zažít město jinak.


Tip na procházku: První prezident bydlel v Praze 1 na sedmi místech

6. ledna 2021 v 10:01

Rodina našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka bydlela v Praze na celkem deseti adresách. Od roku 1882, kdy Masaryk do Prahy přišel, až po nastěhování na Pražský hrad, vystřídal se svými nejbližšími deset bytů. Z toho se na území dnešní Prahy 1 nachází sedm adres.

Kam za betlémy v Praze 1: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

23. prosince 2020 v 19:32

Po pádu komunismu a vrácení kláštera premonstrátům vytvořil Strahovský betlém na prosbu opata Michaela Pojezdného Jan Florian (1921–2007).

Čtvrté Adventní trhy na Kulaťáku

18. prosince 2020 v 08:58

V sobotu 19. prosince vás čekají čtvrté Adventní trhy na Kulaťáku, které jsou zároveň poslední v tomto roce.

Praha 11: Pátek v Chodovské tvrzi

18. prosince 2020 v 06:44

Na nádvoří Chodovské tvrze můžete navštívit vánoční trh, od 19 hodin uslyšíte Rybovu Českou mši vánoční, kterou bude vysílat on-line na facebooku Chodovská tvrz, KC Zahrada a radnice Prahy 11.

Do Chodovské tvrze zve Praha 11

17. prosince 2020 v 19:41

Na nádvoří Chodovské tvrze probíhá až do neděle vánoční trh. Svým nákupem můžete podpořit Fond ohrožených dětí Klokánek, nebo neziskové organizace Bona a Okamžik.

Další články
Nahoru