Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Invalidovna chystá večerní prohlídky v dobových kostýmech
Invalidovna. Foto: Josef Slavík / NPÚ

Invalidovna chystá večerní prohlídky v dobových kostýmech

Pražská Invalidovna se v letošním roce zapojí do programu Hradozámecké noci a chystá večerní komentované prohlídky v dobových kostýmech. Ty návštěvníky vtáhnou do každodenního života v bývalém ústavu pro válečné invalidy a seznámí je s osobnostmi, které zde kdysi skutečně působily.

Na návštěvníky poslední srpnovou sobotu čeká jednak nezapomenutelná atmosféra večerní Invalidovny, ale také nevšední kostýmované prohlídky. Ty se zaměří na každodenní život na přelomu 19. a 20. století a představí příběhy několika osobností, které na Invalidovně skutečně působily.

Průvodkyní barokní budovou se návštěvníkům stane postava bývalé trafikantky, která zde bydlela a vedla trafiku celých 44 let. Zná ji proto jako své boty a na procházce budovou návštěvníky seznámí i s dalšími osobnostmi.

Místní kněz z řádu Křižovníků s červenou hvězdou vysvětlí, jaké úkoly duchovní služba v Invalidovně obnášela. O tom, jak se v Invalidovně žilo a stravovalo, si návštěvníci popovídají přímo s místní sloužící z důstojnického apartmá. Opodál potkají také lékaře, kterému pomohou se zapeklitým případem.

„Prohlídky jsou koncipovány tak, aby byly interaktivní a zaujaly celou rodinu, ale přitom vycházely z historických reálií a skutečných příběhů, kterými se zabýval především historik Pavel Heřmánek ve své knize o Invalidovně nazvané ,Aby nemuseli nakonec žebrati´“, dodává k programu zástupkyně kastelána Petra Widžová.

Kostýmované prohlídky se uskuteční v sobotu 29. srpna od 18:30, 19:00, 19:30 a 20:00. Lístky jsou v prodeji online a v omezené kapacitě také na místě. Cena za prohlídku je 120 korun pro dospělé, 90 korun snížené, 300 korun rodinné a děti do 6 let zdarma. Více informací najdou návštěvníci na webu objektu www.invalidovna-praha.cz.

Invalidovna

Budova barokní Invalidovny v Karlíně přešla v roce 2018 pod správu Národního památkového ústavu. Již v následujícím roce se ji povedlo zpřístupnit veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek a část budovy zapůjčit neziskovému sektoru. Až do konce října je možné budovu navštívit s průvodcem vždy od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.

Od roku 2020 v západní části Invalidovny působí Studio ALTA, které pořádá řadu kulturních a komunitních aktivit. V sobotu 19. září se mohou zájemci těšit například na pestrý program v rámci akce Zažít město jinak.


Autor: red

ZRUŠENO: Adventní jarmark v Komunitním centru Matky Terezy

15. listopadu 2021 v 18:29 | Aktualizováno 26. listopadu 2021, 18:29

V sobotu 27. listopadu se koná Adventní jarmark v Komunitním centru Matky Terezy.

Miloš Skalka a host. Diskotéka všech dob

15. listopadu 2021 v 09:34

Diskotéka Miloše Skalky se ková ve Švehlově sokolovně v Praze 15.

Evropští loutkáři a nezávislá world music v Paláci Akropolis

13. listopadu 2021 v 05:16

Od 13. do 16. listopadu proběhne v pražském Paláci Akropolis festival plný loutek, divadla a hudby. O program se tradičně postará loutkář Matija Solce, skupina Fekete Seretlek, spolupořádající Studio Damúza a speciální hosté z Izraele, Jordánska, Itálie, Rakouska, Slovinska, a samozřejmě také...

Praha 1: Malostranský candrbál letos bude pohádkový

12. listopadu 2021 v 09:20

Dvanáctý Malostranský candrbál se koná v sobotu 13. listopadu v 19:30 hodin.

Putin lyžuje. Jevištní reportáž v Suchdole

10. listopadu 2021 v 09:35

Divadelní představení Putin lyžuje v neděli 14. listopadu od 17 hodin v Komunitní zahradě v Suchdole.

Drakiáda na kopci Vidoule

8. listopadu 2021 v 11:18

Sobotní dopoledne 13. listopadu bude v Praze 5 patřit drakům. Na Vidouli proběhnou tradiční soutěže o nejlépe létajícího draka a o nejhezčího doma vyrobeného draka.

Svatomartinská slavnost na Jiřáku

8. listopadu 2021 v 08:17

V sobotu 13. listopadu proběhnou na náměstí Jiřího z Poděbrad oslavy svatého Martina, který přinese hudbu, divadlo, tvoření, ochutnávku husích specialit a mladých vín. Akce potrvá od 8 do 19 hodin.

V Letňanech pokračuje veletrh Cannafest

6. listopadu 2021 v 08:16

Ještě dnes a zítra lze navštívit na výstavišti PVA Expo Praha Letňany jedenáctý ročník Mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest.

Strašidelný pohádkový les v Praze 5

1. listopadu 2021 v 18:22

Pro děti od dvou let je v sobotu 6. listopadu připraven Strašidelný pohádkový les. Akce Prahy 5 pod záštitou radního Petra Lachnita začne v 10 hodin u Národopisného muzea v Holečkově ulici.

Husobraní v Praze 5

28. října 2021 v 08:04

Husí stehna, kaldoun, paštika, husí játra, pečená husa, konfitovaná husa, uzená husa, husí burger, husí roláda nebo lokše maštěné husím sádlem.

Oslavte Den Všech svatých po mexicku

28. října 2021 v 07:34

Barevné kostýmy, motivy lebek, veselá hudba a tanec, takové jsou oslavy Dušiček v exotickém Mexiku. Atmosféru tohoto svátku a ochutnávku pro nás neznámých tradic vám přináší Galerie Butovice za podpory Mexické ambasády. 

Sobota bude v zoo patřit gorilám

22. října 2021 v 11:00

V sobotu 23. října si Zoo Praha připomene minulost, představí přítomnost a také budoucnost chovu goril nížinných, ukáže proměny jejich pavilonu a expozic. Přijďte se seznámit s celou gorilí skupinou. Připravena budou také speciální komentovaná setkání a předání enrichmentového prvku pražské gorilí...

Další články
Nahoru