dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C

Internetový podvod

Kriminalisté osmého oddělení prvního policejního obvodu prošetřují případ, v rámci kterého podvodníci získali desítky tisíc velice promyšleným způsobem.  Mladá rodina zatoužila po čtyřkolce, která by jim byla velikým pomocníkem při terénních a hospodářských úpravách jejich nemovitosti. Jelikož disponovala omezeným rozpočtem, chtěla sehnat čtyřkolku pokud možno co nejlevněji. Z toho důvodu si na internetu vybrali stroj v cenové relaci, odpovídající jak stavu motorky, tak jejich možnostem. Kupující si byli navíc velice dobře vědomi nebezpečnosti internetového prostředí, a proto udělali vše pro to, aby se nestali obětí podvodníků. Bohužel ani tato obezřetnost je před podvodem nezachránila, a to i přes to, že si například prodávající firmu z Polska dle svých možností prověřili.

Podvodníci totiž systém nastavili velice sofistikovaně tak, aby se „tvářil“ od začátku důvěryhodně. Prodávající firma na stránkách deklarovala, že garantem poctivého obchodu bude přepravní společnost. Na její účet kupující převede zálohu několik desítek tisíc korun, která bude prodávajícímu vyplacena až poté, co zákazník obdrží objednané zboží. Klienti dokonce dostali od přepravní společnosti kód ke sledování zásilky, v tomto případě vytoužené čtyřkolky. I v tomto směru měli podvodníci vše propracované. Kupující totiž při každém nahlédnutí do příslušné databáze viděli, jak se jim objednaný motocykl přibližuje. Kámen úrazu nastal v den dodání, protože žádné zboží nedorazilo.

Proto se zákazníci snažili kontaktovat prodejce, ale marně. Ten nezvedal telefony a neodpovídal na emaily. V tuto chvíli již poškození zkusili ještě jednu cestu, především proto, aby měli jasno. Vytvořili si novou emailovou adresu a opětovně oslovili prodejce se zájmem o nabízenou čtyřkolku. Ta byla totiž na internetu stále ještě k mání. A kupodivu prodávající s novým zákazníkem okamžitě komunikoval. Z toho důvodu podvedení na nic nečekali a celou věc, při které přišli přibližně o třicet tisíc korun, oznámili kriminalistům osmého oddělení prvního policejního obvodu.

Na základě popsaného prošetřují policisté oznámení pro podezření z trestného činu podvodu. Jelikož je trestní řízení na samém počátku, nelze spekulovat o tom, jak dalece budou kriminalisté úspěšní v odhalení a zadržení pachatele. Stejně tak nemůžeme vyloučit, že takto poškozených nebude víc. Na místě je ale varovat veřejnost před takovýmito obchodními praktikami. Policie podle Tomáše Hulana apeluje na všechny, kteří nakupují prostřednictvím internetu, aby byli maximálně obezřetní a sami předcházeli tomu, aby se stali obětí podvodníků.

Zamezit trestnému činu mohou například tím, že budou nakupovat pouze u zavedených obchodníků, kteří mají nejen internetový, ale také kamenný obchod. Zabráni tomu, aby byli ošizeni, mohou také zákazníci tím, že za zboží zaplatí až ve chvíli, kdy jim bude fyzicky dodáno. Zde mám na mysli například platby dobírkou, nebo předání peněz do ruky dodavateli, který nám zboží dodá přímo domů.


Muž v teplákách prý onanoval v metru, po zadržení to popíral

Dnes v 19:28

Dnes čtvrt hodinu před sedmou hodinou přijala městská policie oznámení, že se v metru na trase A pohybuje onanista, který přejíždí ze stanice Staroměstská do stanice Hradčanská tam a zpět.

Skauti v Praze 8 budou mít novou klubovnu

Dnes v 19:16

Bývalá sauna v areálu MŠ Dolákova bude přestavěna na klubovnu pro skauty. Záměr získal také podporu občanů v participativním rozpočtu Prahy 8.

Nasajte atmosféru Vánoc v trojské botanické zahradě

Dnes v 17:18

Období adventu již pomalu klepe na dveře. Kde jinde čerpat inspiraci než v Botanické zahradě hl. m. Prahy? Už tuto sobotu si můžete přijít vytvořit aranžmá s adventní či vánoční tématikou nebo drobné dárky pro své blízké. Adventní tvoření proběhne 25. listopadu v zázemí administrativní budovy od...

Advent na Farmářských trzích na Kulaťáku

Dnes v 15:35

Trhy se konají na Vítězném náměstí čtyři adventní pátky a soboty a k tomu ještě tři adventní čtvrtky. Vánoční stánky jsou otevřené ve čtvrtek a v pátek od 12 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pražská ČSSD bude na konferenci 19. ledna volit nové vedení

Dnes v 11:28

Rozhodl o tom včera krajský výkonný výbor. ČSSD v Praze 6 podle informací ČTK bude chtít navrhnout na předsedu v Praze poslance a primátorčina náměstka Petra Dolínka. Na lednové krajské konferenci bude ČSSD volit také delegáty na únorový sjezd strany.

Základní kapitál DPP se zvýší o půl miliardy

Dnes v 11:20

Základní kapitál pražského dopravního podniku (DPP) se zvýší z dosavadních 30,726 miliardy na 31,24 miliardy korun. Navýšení se uskuteční nepeněžitou formou.

Peníze na nový autobus do Kamerunu

Dnes v 11:09

Praha poskytne 600 000 korun na nákup nového autobusu, který pražská zoo používá v programu ochrany goril nížinných v Kamerunu.

Piráti rozdali v Sherwoodu 150 teplých gulášů

Dnes v 10:38

V neděli v podvečer uspořádali Piráti před Hlavním nádražím v Praze rozdávání teplých gulášů. Ty byly zaplaceny z odměn pražských zastupitelů, kteří se stali poslanci. Po zvolení oznámili, že věnují své zastupitelské odměny ve prospěch nejpotřebnějším. V charitativních akcích budou pokračovat,...

Sobota: Pravý bleší trh na lodi AVOID

Dnes v 07:58

V sobotu 25. listopadu v 9:00–15:00 hodin se můžete věnovat hledání staronových pokladů na Pravém bleším trhu.

Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Dnes v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Další krátké zprávy
Nahoru