Dnes Středa - skorojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Interiéry historické Fantovy budovy na hlavním nádraží budou sloužit veřejnosti
Z Fantova sálu bude po rekonstrukci multifunkční prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. Foto: se svolením Správa železnic

Interiéry historické Fantovy budovy na hlavním nádraží budou sloužit veřejnosti

Obnova interiérů historické Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží se blíží ke konci. Informovala o tom mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Eberl Friebová. Stavební práce, které začaly na podzim v roce 2021, skončí v létě a po kolaudaci se pak plné otevření zrekonstruovaných sálů předpokládá na podzim. Prostory, kterým se pod dohledem památkářů vrací jejich původní vzhled, se první dubnovou sobotu mimořádně zpřístupnily veřejnosti.

Rekonstrukce rozsáhlých prostor secesní Fantovy budovy je rozdělena na dvě etapy. „Stavbaři se nejprve zaměřili na kulturní sály v přízemí severní části objektu a přilehlé prostory v navazujících podlažích,“ popsala Friebová.

Na chodbě, ve Fantově a Sloupovém sálu probíhají aktuálně restaurátorské práce a výmalba, téměř hotové jsou montáže světel. Ve Fantově sálu se pokládají parkety, ve Sloupovém sálu se demontovalo lešení.

V kavárně v přízemí je už hotový strop a začaly přípravné práce pro vybudování schodiště do podzemního podlaží. Na chodbě se pokládá nová dlažba a probíhá betonáž železobetonových desek pro osazení eskalátoru.

Zajímavým nálezem bylo pro restaurátory odkrytí zlaceného státního znaku první republiky, který se nacházel pod vrstvami dalších nepůvodních nátěrů. Jeho příběh zůstává podle mluvčí SŽ tajemstvím, pravděpodobně měl po vyhlášení samostatného Československa v říjnu 1918 vítat T. G. Masaryka jako prvního prezidenta po jeho příjezdu z exilu.

Ve zrekonstruovaných prostorách se bude nacházet kavárna Foyer Café, multifunkční Fantův sál určený pro pořádání kulturních a společenských akcí a Sloupový sál využívaný jako business lounge. Fantův sál bude provozovat SŽ, využije ho pro pořádání kulturních akcí pro veřejnost a pronájmy ke slavnostním účelům.

Provozovatel kavárny a business lounge vzejde z koncesního řízení. Cílem je najít partnera, který prostorám společně se SŽ vdechne nový život.

„Od nájemce kavárny a Sloupového sálu očekáváme, že zajistí všem návštěvníkům dokonalý servis v podobě kvalitních cateringových služeb, pomůže tyto unikátní prostory oživit a vrátit do centra dění,“ uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Obnovou projde také zbývající část interiérů historické budovy, a to v rámci navazující fáze rekonstrukce. „Skončit by měla v závěru roku 2026. Předpokládané investiční náklady na obě etapy dosahují 779 milionů korun,“ sdělil Svoboda.

Správa železnic v současné době obnovuje hned několik památkově chráněných nádražních budov. Kromě Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží jde také o cenné historické objekty v Českých Budějovicích, Plzni a Teplicích. Už zanedlouho se naplno rozběhne rovněž rekonstrukce odbavovací haly v Pardubicích, která je unikátní ukázkou poválečné architektury.

O státní organizaci se v poslední době hodně hovoří také v souvislosti s pražským železničním mostem pod Vyšehradem, který chce SŽ nahradit novou stavbou. Nedávno zveřejnila vítěze soutěže na vybudování nového přemostění. Ze starého mostu by zůstaly jen pilíře. Proti záměru SŽ se vzedmula kritika, další vývoj je tak nejistý.


Autor: Jan Puci

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru